Běžné potíže z horka a ze sluníčka můžeme často vyřešit sami. Pomocí jemných éterických olejů. Co pomůže při přehřátí, letním nechutenství, bolesti hlavy z horka či přemíry slunce?
Opalování na pláži i na louce, koupání v moři i v rybníku, procházka lesem, posezení na zahradě, jízda na kole, grilování s přáteli… to je léto, jak má být. Nejteplejší měsíce roku přinášejí zábavu a jsou plné radosti a potěšení. Jenže, co když to přeženeme?
Pro takový případ je dobré mít po ruce éterický olej nebo jemnější hydrolát, kterému se také říká květová voda a který většinou vzniká jako vedlejší produkt při výrobě vonného oleje destilací.
Kilometry v nohách
Kolo je pro letní sporty jako stvořené. Kdo však není trénovaný, snadno to s jízdou přežene a jeho svaly o sobě dají vědět nepříjemnou bolestí.
Co s tím?
Vhodné jsou:
* částečná koupel nohou, kterou si připravíte z polévkové lžíce hydrofilního oleje (můžete použít například kosmetický odličovací olej), do kterého nakapejte 3 – 5 kapek éterického oleje. Na unavené nohy jsou vhodné:
rozmarýn lékařský, borovice lesní, pepř černý, eukalypt kulatoplodý nebo zářivý, heřmánek modrý a jalovec obecný. Grep podporuje regeneraci svalů odbouráváním kyseliny mléčné. Z doporučených éterických olejů vybírejte vždy ten, který je vám příjemný a voní vám.
* masáž, při které masírujeme namožené svaly vždy směrem k srdci (tím podpoříme tok krve a lymfy). K automasáži použijeme jako základ mandlový olej a do něj opět kápneme některý z éterických olejů, které jsou uvedené u koupele.
Sluníčko na kůži
Doby, kdy se lidé na slunci „opékali“ s komickou přesností přetáčení těl z jedné strany na druhou, jsou snad už minulostí. Přesto se může stát, že si kůži zapomenete dostatečně ochránit. Když to se sluníčkem přeženete, pokožka je rudá a na dotek bolestivá.
Co s tím?
* Kůži je vhodné chladit. S tím pomůže hydrolát z máty. Hojivé jsou hydroláty z levandule úzkolisté nebo helichrysa (helichrysum je smil italský, známý u nás také jako „kari“ nebo „maggi koření“). Po jejich aplikaci se vám uleví.
Dle potřeby a libosti si kterýkoli z uvedených hydrolátů rozprašovačem stříkejte na rozpálenou pokožku.
* Připravte si mazání z gelu aloe vera, do kterého kápněte éterický olej z levandule úzkolisté. Opatrně zasažená místa potírejte.
* Šetrný přírodní olej na opalování si můžete vyrobit i sami. Smíchejte 45 ml mandlového, meruňkového nebo jojobového oleje a 5 ml oleje z pšeničných klíčků a přidejte 11 kapek levandule úzkolisté a 11 kapek helichrysa.
Horko v hlavě
Když je sluníčka hodně, málo pijete a navíc zapomenete na pokrývku hlavy, může vás hlava pěkně rozbolet. A není to nic příjemného.
Co s tím?
* Vedle toho, že se přesunete do stínu a sáhnete po rehydratačním nápoji, pomůže, když si na obličej a zátylek rozprašovačem nanesete hydrolát. Vhodné jsou z růže, máty, geránia (což je známá pelargonie) nebo levandule.
* Uleví také obklady na čelo, které si připravíte tak, že si klasický obklad namočíte do vody, do níž vlijete směs hydrofilního oleje a éterického oleje z máty peprné nebo máty kadeřavé. Máta peprná není vhodná pro děti do pěti let.
Žaludek na vodě
Je úplně jedno, jestli jste to přehnali s grilováním nebo se přejedli domácí zmrzliny či snad vypili nadmíru vinných střiků. Nevolnost, při které je vám na zvracení, je stavem, který chcete mít rychle za sebou.
Co s tím?
* Vyzkoušejte éterický olej ze sladkého pomeranče nebo z kardamomu obecného. Můžete si ho nakapat do difuséru či do aromalampy, nebo do inhalační tyčinky. FOTO
* Můžete potřít břicho směsí z rostlinného oleje (např. mandlového) a výše zmíněných éterických olejů.
Podrážděná střeva
Ani o infekce není v létě nouze. Nejrůznější mikrobi a paraziti na nás číhají v jídle, ale i na cestách za exotikou.
Co s tím?
Při infekci střev vyzkoušejte z éterických olejů pomeranč, kmín kořenný a tymián obecný (přesný název je tymián obecný cht. linalol) Z metod je vhodná jemná masáž nebo inhalace.
Odřená kolena
Nemusíte být zrovna horolezec nebo fotbalista. Odřená kolena si ulovíte, i když jen špatně šlápnete při výletu do hor nebo při túře po lesní stezce.
Co s tím?
* Ránu očistěte hydrolátem z levandule nebo heřmánku.
* Na hojení použijte aloe vera gel, do kterého kápněte levanduli a helichrysum.
* Nebo použijte mast, kterou si připravíte ze včelího vosku, kakaového másla, bambuckého másla (případně můžete přidat i šípkový olej) a éterického oleje z levandule úzkolisté (můžete kápnout i helichrysum).
Při cestě autem
* Trpíte při jízdě autem nevolností? Na kinetózu je vhodná kombinace pomeranče, kardamomu a máty kadeřavé. Můžete si olejíčky nakapat na vlhký kapesník, nebo do cestovního inhalátoru.
* Ke zlepšení pozornosti a ke koncentraci při jízdě skvěle pomůže, když do difuzéru v autě (vkládá se do zapalovače) nakapete citrusy (grep, citron, pomeranč), jehličnany (smrk nebo borovici) nebo mátu.
Jednotlivé druhy můžete i kombinovat, ale méně je více. Doporučuje se kombinovat 2, maximálně 3 éterické oleje.
Špatné dýchání
V létě je často příčinou nedostatečnosti dechu alergie. Letní rýmu mívá na svědomí klimatizace nebo průvan. Otevřená okna v autě nebo ve vlaku způsobí, že vyschnou sliznice a již nemohou plnit svou funkci „ochranného štítu“.
Náhle jsme méně odolní vůči virům, mimo jiné máme ucpaný nos a špatně se nám dýchá.
Co s tím?
Z éterických olejů sáhněte po eukalyptu, borovici nebo mátě. Používejte je s pomocí nosní inhalační tyčinky.
Co by doma určitě nemělo chybět
Tak… Popsali jsme si jednotlivé potíže, které nás mohou v létě postihnout. Co to ale vzít ještě jednou a z druhé strany? Který olejíček by v domácí lékárničce určitě neměl chybět a na co jej použít?
LEVANDULE ÚZKOLISTÁ
Říká se jí také pravá nebo lékařská a je to jediný éterický olej, který můžete na pokožku na malé plochy nanášet neředěný. Je mezi aromaterapeuty velmi oblíbená, protože je všestranná a pomáhá s mnoha obtížemi. Však také obsahuje více než 150 aktivních látek.
Účinně bojuje se záněty, plísněmi, mikroby, bakteriemi, je vhodná na deprese, a dokonce má účinky analgetické, takže ulevuje od bolesti, a sedativní (uklidňuje, uvolňuje a odbourává strach).
Mimo jiné je výborná na poštípání (od vosy, včely a dalšího hmyzu), na popáleniny, proti nespavosti nebo proti bolesti hlavy.
TEA TREE
Oproti levanduli, která působí spíše na povrchu, umí tento esenciální olej zasáhnout i do hloubky. K čemu tea tree olej využijete? Jeho působení je obrovské, například:
pomáhá proti bolesti svalů a kloubů a proti bolesti v krku a kašli, usnadňuje dýchání především astmatikům a alergikům, ošetří drobné popáleniny, dezinfikuje rány po klíštěti, pomáhá proti krvácení dásní, zánětům dásní a paradentóze, ošetří odřeniny a drobné rány, vyžene plísně, odstraní vši.
EUCALYPTUS
Pomáhá k celkovému uvolnění a k rozdýchání. Existuje několik druhů, pro dospělé zvolte E. kulatoplodý (globulus), pro těhotné a kojící ženy a pro děti pouze E. zářivý (E. Radiata). Australští domorodci považovali tuto rostlinu od pradávna za všelék.
U nás se používá při nosních, ušních a krčních onemocněních. Usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho snižuje horečku, mírní bolesti hlavy.
Rozprašovací emulzí zahubíte nechtěné vetřelce ve svém bytě (například stafylokoky). Působí i protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity.
POMERANČ SLADKÝ
je výborný na zažívání a při nadýmání, působí proti křečím a účinně ulevuje od bolesti. Přitom nijak neublíží. Používejte ho ve směsi s jakýmkoli přírodním olejem.
Při potížích natírejte břicho v oblasti trávicího systému a masírujte ve směru hodinových ručiček. Je výborný i na depresi.
CITRON A MÁTA KADEŘAVÁ
jsou příjemně svěží a probouzejí z letargie.
HEŘMÁNEK MODRÝ
má také jemné všestranné použití. Umí si poradit se všemi druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy.
K široké škále působení také umí zkrotit migrénu a nespavost a uvolní nervozitu a podráždění.
KMÍN
Snad každý ví, že když ho trápí plynatost, kmín zaručeně pomůže. Poradí si celkově se špatným trávením. Uvolní křeče v zažívacím ústrojí, pomůže při nevolnosti. Sáhněte po něm pro posílení činnosti jater, při bolestech hlavy i při nespavosti.
Pamatujte, že éterické oleje jsou velmi koncentrované a kromě levandule se všechny musejí před použitím zředit, aby nepůsobily na pokožku dráždivě. Hodně olejíčků se nedoporučuje těhotným ženám a dětem, nebo není dobré je užívat dlouhodobě.
Než je začnete používat, měli byste znát svůj zdravotní stav a vyhýbat se těm, které jsou pro vás nevhodné. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte se zkušeným aromaterapeutem.
Éterické oleje a hydroláty pro Paní domu vybírala aromaterapeutka Petra Hythová z Asociace českých aromaterapeutů.
Konzultace: Petra Hythová, Asociace českých aromaterapeutů, Foto: Shutterstock