Jedlá soda nepatří jen do těsta. Hodí se i pro zlepšení zdraví. Jaká má léčivá použití?
Úplně na začátku je důležité si to ujasnit. Existují dva typy sody.
* Jedlá soda (pro úplnost je to hydrogenuhličitan sodný s chemickou značkou NaHCO3) je ten bílý, ve vodě rozpustný prášek, kterému říkáme bicarbona.
Je součástí kypřicího prášku do pečiva, přidává se do šumivých nápojů, pohlcuje pachy a vůbec v domácnosti zastane celou řadu služeb jako víceúčelový a univerzální pomocník při úklidu a při výrobě domácí kosmetiky.
Anglicky se nazývá sodium hydrogen carbonate nebo také baking soda, bicarbonate of soda, bread soda či cooking soda. O této sodě dnes bude řeč.
* Soda na praní (pro úplnost je to uhličitan sodný s chemickou značkou Na2CO3) je obsažena v pracích prostředcích (ty levné většinou obsahují pouze sodu) a používá se také při výrobě mýdla, jako změkčovadlo vody a také při barvení bavlny a v keramice.
Angličané ji nazývají sodium carbonate nebo washing soda. Z ní se vyrábí i tzv. krystalická soda. Má velmi podobné použití, je vhodná ke změkčení vody, k namáčení silně znečištěného prádla a ke zlepšení účinnosti pracích prostředků. Tato soda NENÍ k jídlu a ani se nedoporučuje s ní uklízet.
Prací soda dráždí oči i dýchací cesty a rozhodně není vhodné ji používat k úklidu, koupelím nebo při osobní hygieně.
1. Pálení žáhy
Po jídle nebo ve spánku můžeme pocítit pálení či horko vycházející z hrudi směrem nahoru.
Tento jev je známý jako pálení žáhy, je způsoben návratem částečně natrávené potravy spolu se žaludečními kyselinami ze žaludku do jícnu kvůli nedokonalému uzávěru svěrače. Nepříjemné pocity vznikají následkem dráždění sliznice jícnu kyselou žaludeční šťávou.
Soda bicarbona je v tomto případě skvělým pomocníkem. Na špičku čajové lžičky naberte sodu, rozmíchejte ve sklenici vody a přidejte šťávu ze 1/4 citronu. Příjem sody by přitom během dne neměl překročit jednu a půl lžičky.
Tip Paní domu: Nezaměňujte jedlou sodu s práškem do pečiva.
2. Bělení zubů
Zářivě bílých zubů je možné dosáhnout také pomocí jedlé sody. Jeden z receptů doporučuje smíchat 3 lžičky jedlé sody se špetkou soli, 2 lžičkami glycerinu a 8 kapkami mátového oleje. Do této směsi ponořte zubní kartáček a krouživými pohyby si čistěte zuby.
Na kartáček netlačte, jen chrup jemně leštěte. Pak si ústa vypláchněte čistou vodou.
* Tento postup slouží také k prevenci zubního kazu.
* Do roztoku sody bicarbony s vodou 1x týdně ponořte přes noc zubní kartáček k jeho dezinfekci.
3. Ústní voda
1 lžička jedlé sody smíchaná ve sklenici vlažné vody je účinná jako ústní voda. Pomáhá proti aftám a slouží k ošetření ústní dutiny, protože mění pH a tím zabraňuje přemnožení bakterií a tvorbě plísní. Je nápomocná i při bolesti v krku.
4. Poštípání hmyzem
Bodnutí od vosy, komára nebo včely zkuste okamžitě ošetřit sodou, kterou jste mírně navlhčili. Měla by ustoupit bolest a pálení. Tento postup pomáhá i při žahnutí kopřivou a od zarudnutí pokožky od nadměrného slunění.
5. Bolest nohou
Bolí vás nohy po náročném dni? Zkuste si je ponořit do umyvadla s vodou, do které jste přidali jedlou sodu (na 10 litrů vody 3 lžičky jedlé sody).
6. Patní ostruhy
Jedlá soda pomůže i na patní ostruhy. Smíchejte 1/2 lžičky sody bicarbony s trochou vody, vytvořte pastu a tu naneste na patní ostruhy. Zajistěte gázou a nechte působit 2 hodiny. Můžete opakovat každý den po dobu dvou týdnů.
7. Na plíseň na nohou
Nejen změkčení zrohovatělé kůže, ale i odstranění plísně nehtů vyřeší koupele nohou v roztoku jedlé sody. Poté si chodidla natřete krémem, nebo ještě lépe jojobovým olejem.
Pozor na nepříznivé účinky
Jedlá soda
* se nehodí jako přísada do pravidelných celotělových koupelí. Může dojít k nadměrnému vysušení pokožky
* může vyvolat zažívací potíže (průjem)
* snižuje množství vitaminů a minerálů v těle
* se nemá užívat déle než 2 týdny
* se nedoporučuje lidem, kteří užívají jakoukoli dietu
* se nesmí užívat při chronické plicní chorobě a při srdečním onemocnění
* není vhodná při společném užívání s diuretiky, přípravky na snížení kyselosti žaludečních šťáv, tetracyklinovými antibiotiky a dalšími léky.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: pokladyprirody.cz, mojezdravi.cz, ceskenemoci.cz Foto: Shutterstock