Jsou to běžné a nevinně vypadající věci. Ve skutečnosti jsou ale hustě osídlené mikroby – bakteriemi, plísněmi nebo kvasinkami.
Deodorant
Problémem je tuhý nebo kuličkový deodorant, a to proto, že se při nanášení opakovaně dostává do přímého kontaktu s kůží. Bakterie, které nasbírá, pak ve vlhkém prostředí mohou dále přežívat a množit se, dokonce i u přípravků s antibakteriálními složkami.
Rizikové je použití cizího deodorantu hlavně po holení, když bývá kůže poraněná. Koledujete si o zánět.
Pinzeta na obočí
Pokud už si ji musíte půjčit, tak konečky pinzety vydezinfikujte lihem. Pinzeta funguje jako sběrač drobných kožních šupinek, mazu a na nich sídlících mikrobů. Ty se při vytrhávání mohou lehce dostat do miniranek a způsobit zánět.
Náušnice
Platí totéž, co u vypůjčené pinzety. Očko nebo puzetu před zasunutím vydezinfikujte lihem. Stačí nepatrné odření a mikroby z náušnice se dostanou do krevního oběhu, ucho je totiž velmi dobře prokrvené.
Ručník
Právě vlhký ručník plný kožních šupinek vytváří ideální prostředí pro množení bakterií a plísní. Použití cizího ručníku je riskantní hlavně pro lidi s ekzémem a suchou popraskanou kůží.
Lufa, žínka, kartáč
Tato koupelnová výbava může být zdravotní zátěží i pro vlastního majitele, který ji používá, tím spíše pak pro dalšího člověka při vypůjčení. Jsou rezervoárem bakterií, které žijí na kůži a v lufě nebo žínce nacházejí skvělé podmínky, aby se pomnožily.
Kosmetický štětec
Nabírá maz, kožní šupinky, zaschlé slzy i pot a mikroby z obličeje. Na novém štětci tak rychle vznikne mastné prostředí s živinami pro určité plísně a bakterie. Čas od času je proto vhodné štětec vyprat v šamponu a pak propláchnout v lihu. Ten i urychlí usychání do původní jemnosti.
Sluchátka
Na jejich povrchu se drží běžné typy bakterií jako streptokok nebo stafylokok. Problémem je, když cizí sluchátka použijete na poslouchání muziky při sportování. Jakmile se zpotíte, vlhkost ucha podpoří množení těchto bakterií.
Následkem mohou být drobné abscesy v uchu. Před použitím je proto vhodné cizí sluchátka otřít lihem.
Kartáč a hřeben
Především si je nepůjčujte od člověka, o němž víte, že trpí tvorbu lupů. Příčinou mohou být kvasinky, žijící na povrchu kůže. Ty se pak s hřebenem nebo kartáčem ve velkém přenášejí.
Kleštičky na nehty
Pod nehty máme z mikrobiologického pohledu jedno z nejhustěji osídlených prostředí na těle. Drží se tam bakterie, některé viry a hlavně původci plísňových onemocnění.
Vypůjčení kleštiček vás může tedy stát úpornou plísňovou infekci nehtů, ale také tvorbu bradaviček, způsobenou papillomaviry.
Foto: PX FUEL