Než se vydáte nakupovat, budete přemýšlet u internetu. Nabídka je tak bohatá, že výběr neusnadňuje, spíš naopak. Proto pro vás máme pár tipů, podle čeho se orientovat.
Záclona je bez debaty velmi výrazným prvkem místnosti a potíž s výběrem v obchodě začíná už tím, že nevidíme, jak bude působit, až přes ni bude procházet světlo. Velmi snadno se tak můžete zmýlit především s barvou.
Doma můžete zjistit, že daný odstín na okně působí trochu jinak. Další háček se skrývá v tom, že barevné vzory i celoplošně tónované záclony opanují vzhled místnosti, takže jim budete muset podřídit další vybavení, především ostatní textilie.
Proto jsou klasické bílé nebo krémové záclony sázkou na jistotu, s barevnými si raději nechte poradit od bytových designérů.
Podle stylu interiéru
To je velmi důležité hledisko, podle nějž bychom měli vybírat. Materiál záclony může svým estetickým působením charakter místnosti posílit, ale i rozbít. Podívejme se tedy aspoň na ty nejběžnější materiály – k jakému stylu se nejlépe hodí?
* Batist
Dobrou volbou bude u interiéru zařízeného nábytkem z přírodního dřeva nebo ve venkovském stylu. Sluší mu také moderní severský minimalismus.
Je to tím, že tyto záclony mají plátnovou vazbu (ačkoliv materiálem bývá polyester), a ta jim dává romantický přírodní vzhled. Podobný charakter má i mušelín, což je původně bavlněný materiál.
Jeho slabinou je ovšem náročnější údržba, proto je k dostání i mušelín syntetický.
* Organza
Vyniká hladkým povrchem s vysokým leskem, a to už samo o sobě určuje její využití: Podpoří luxusní vzhled leštěného nábytku a reprezentativních prostor. Často bývá zdobená vypalovanými vzory, které si dobře rozumí se dekorativními prvky historického nábytku.
Pro minimalistický moderní interiér je vhodnější organza hladká, která bude odpovídat velkoplošnému lesku nábytku.
* Voály
Pokud nemáte speciální požadavky, pak právě voály mohou být šikovnou volbou. Jejich nabídka je nejrozmanitější, takže určitě něco vhodného objevíte. Ke koupi jsou voály lehké, propouštějící hodně světla, i husté, které víc stíní.
Obvykle jsou vzorované, někdy barevné nebo zdobené aplikacemi, výraznými nitkami, výšivkou. Materiálem bývá polyester, proto jsou cenově příznivé.
* Crashované záclony
Tím už se dostáváme k záclonám se speciální úpravou, v tomto případě také s nemalými výhodami. Tyto záclony mají ležérně pomačkaný vzhled a dobře se začlení do romanticky zařízených interiérů.
Strohým místnostem zase dodají i bez barev žádoucí odlehčení a zjemní celkový dojem. Z praktického hlediska je výhodou jejich snadná údržba bez žehlení.
Podle množství světla
Do tmavého pokoje si samozřejmě nebudete pořizovat hustě tkané záclony, které by ho ještě více zastínily. Průsvitnost materiálu ale není jediný způsob, jak reagovat ba množství dopadajícího světla. Vzhled místnosti můžete ovlivnit také šikovným výběrem barev.
Především interiér s okny orientovanými na sever lze pocitově zpříjemnit, když vyberete materiál s lehkým zabarvením do teplého odstínu, může to být žlutá, oranžová nebo starorůžová. Studené ladění pokoje se tím rázem proteplí.
Důležité je, aby byl materiál záclony vzdušný a aby mu barevný odstín dával jen lehký nádech. Sytě zbarvená záclona, byť v teplých barvách místnost opticky zatemní a světelnost okna zmenší.
Proti oslnění na okna, kam naopak dopadá hodně přímého slunečního světla, se hodí hustší záclony, které se označují „inbetween“ čili anglicky „cosi mezi“. Názvem je míněna je jejich speciální hustota, která tyto materiály staví kamsi mezi záclony a závěsy.
Podle zátěže
Pokud doma kouříte, potřebujete záclony, které se lehce udržují. Především by to měl být materiál, na který se dá snadno prát a bělit a uschne do požadované krásy i bez žehlení.
Za úvahu stojí také záclony se speciální úpravou, která pohlcuje pachy a škodliviny ze vzduchu. Má pomoci neutralizovat především cigaretový kouř, ale také výpary z vaření.
S touto úpravou, která se označuje logem „air“, koupíte nejen záclony, ale ještě častěji závěsy.
Rovněž zavěšení by mělo být praktické, aby šla záclona běž velkých manévrů sundat a pak vrátit na původní místo. Nejpohodlnějším řešením jsou garnýže se spouštěcími kolejničkami, kdy celá záclona se závěsem sjede dolů.
Cena je sice vyšší než u tradiční pevné kolejničky, ale nijak závratně. Mechanismus pohybující zavěšenou záclonou si přitom můžete nechat instalovat i do garnýže, kterou už na okně máte, není třeba ji měnit.
Tip: Pokud nechte pro odstranění zažloutlého povlaku z cigaretového kouře používat průmyslově vyráběné bělicí prostředky, můžete záclony přes noc namočit do vody, kam přidáte 5 lžic jedlé sody a 5 lžic soli. Druhý den vyperte.
Podle trendů
Z módy pomalu vychází minimalismus, čistá krása hladkých linií se trochu okoukala, přítěží je mu také strohost, kterou v interiéru navozuje. Proto dostává přednost uvolněnost a pocit pohodlí.
Záclony mohou být také zdobnější než dříve, místo minimalisticky luxusní hladké organzy pro noblesní efekt zvolte stejný materiál s vypalovanými květinovými dekory. V trendu barevné i plošné vzory.
Kdo si potrpí na volány, pak právě teď budou tyto záclony módní. Ale pozor, cílem by neměla být přezdobenost, spíš příjemný dojem z pěkně upraveného interiéru. Vysloveně in jsou pak třásně.
Než začnete šít
Obchody samozřejmě nabízejí rozsáhlou podporu při výběru materiálů i propočtech spotřeby. Někde vám také půjčí vzorek záclony domů, abyste mohli vyzkoušet, jak bude daný vzor nebo barva na okně působit.
Pokud si ale chcete sami všechno předem promyslet, pak pro vás máme orientační rady, co byste měli vědět.
Kolik materiálu? Záleží na tom, jak výrazně nařazenou budete záclonu chtít. Obvykle se spotřeba pohybuje mezi dvojnásobkem a trojnásobkem šířky okna.
Jak nařasit? Nejpoužívanější metodou je řasící páska. Ta se jednoduše našije na horní okraj a o ladní zvlnění záclony se postará sama. Na výběr jsou jsou různé typy pásek, základní i speciální, které zvládnou rafinovanější tvarování záclony.
Nezapomeňte: Záclony se sice nejčastěji vyrábějí z polyesteru, ale v nabídce obchodů jsou i přírodní materiály jako bavlna a len. U těch počítejte s tím, že se vám při praní srazí.
Proto se doporučuje kupovat asi o 20 % délky více, než naměříte, a samozřejmě tkaninu nejdříve vyprat a pak teprve stříhat a šít.
Řešíte i zavěšení?
Ani to není věda. Na výběr máte v zásadě mezi dvěma řešeními. Můžete si pořídit záclonovou tyč nebo garnýž s kolejničkou, což je drážka s háčky pro zavěšení záclony.
Ani krátká, ani dlouhá
Pro správné umístění kolejničky nebo záclonové tyče se doporučuje naměřit:
12 cm nad horním okrajem okna: to je minimální výška nad oknem, kam kolejničku umístit, celkem by nad oknem mělo být ke stropu aspoň 30 cm.
+ 10 cm od okraje okna: pro samotnou záclonu
+ 25 cm od okraje okna: pro záclonu se závěsem z jedné šířky materiálu (150 cm)
+ 40 cm od okraje okna: pro závěs sešitý ze dvou šířek, tedy 2x 1500 cm. Pokud se závěs stahuje jen k jedné straně, pak na té druhé stačí přesah 25 cm.
Foto: Shutterstock