Čistá, ale chladná. Neútulná. Nemocniční. Takové pocity obvykle vyvolá návrh vymalovat stěny na bílou. Ale nezavrhujte ji předčasně, při správném využití ukáže, co všechno umí.
Skutečně, efekt bílé stěny nemusí končit u vytváření dojmu čistoty. Čistě bílá plocha velmi dobře působí jako kontrast k některým materiálů a prvkům v bytě. Dá jim prostor, zvýrazní je a rozjasní. Máme pro vás několik konkrétních ukázek pro lepší představu.
Dřevo
Ať už přírodní nebo laminátová imitace: Bílá barva odkrývá tlumenou krásu odstínů hnědé a dává vyniknout struktuře dřeva a je jedno, jestli je tmavší nebo světlé.
Dobře se například hodí pro vymalování místnosti zařizované ve skandinávském stylu se světlým dřevem. Vždy je ovšem nutné vyhnout se výraznějším barvám na nábytku a textiliích, jinak by tento křehký efekt vzal zasvé.
Naopak vhodné bývají kovové zdobné prvky z mosazi, mědi, ale i chromu, které čistou krásu bílých stěn v kombinaci se dřevem ještě podpoří.
Cihla, kámen, keramika
Těmto materiálům dokáže bílá lichotit podobně jako dřevu a stejně jako u dřeva nezáleží na tom, jestli jsou cihly skutečné nebo motiv tapety, zda je kámen přírodní či umělý.
Pokud tedy uvažujete o výrazné změně vzhledu místnosti podobným prvkem, pak nezůstávejte na půl cesty a cihly, kámen či keramiku doplňte bílým nátěrem.
Důležité samozřejmě je podřídit vybavení interiéru této úpravě, protože je dominantní a neladící kusy by přehlušila.
Kůže
Sedačka nebo sedací souprava s koženým povrchem je opticky těžkým prvkem interiéru a bílá barva v tomto případě funguje jako vyvážení, kterého jinou barvou dosáhněte obtížně. Se světlými pastelovými tóny si tmavě hnědý až černý povrch kůže obvykle nerozumí.
Bílá vrátí místnosti dojem klidu a potvrdí, že dominantou je kožený sedací nábytek.
Bytová zeleň
Pokojové rostliny působí na bílém pozadí svěže a dostávají jasnější tón. Příliš strohého dojmu se nemusíte bát, vzory a barvy můžete lehce přidat promyšleným výběrem květníků.
V základní kombinaci bílé a zelené nebudou vystupovat rušivě, naopak, můžete jimi vtisknout úpravě místnosti konkrétní ráz, jaký se vám bude líbit.
Krása detailů
Bílá barva dodá drobným dekoracím v místnosti kultivovanost a obráceně drobnosti zase bílou zútulní. Je to tedy oboustranně prospěšné spojení. Hodí se ale jen pro lidi, kteří dokážou udržet přibývání zdobných maličkostí v bytě i jejich barevnost pod kontrolou.
Čím menší rozpětí tónů a tlumenější ladění, tím je rafinovaná krása detailů na bílém pozadí dokonalejší.
Ostré kontrasty
Bílé stěny mohou skvěle fungovat jako odrazová plocha pro výrazné barvy, asi nejznámější je v kombinaci s modrou, kdy vytváří „námořní“ styl, nebo v přísně minimalistické černobílé. Jde to ale i s jinými barvami, jak je vidět na ukázce.
Žluté interiérové prvky na bílém podkladu intenzivně vystupují, aniž by vytvářely agresivní dojem, neboť je neruší jiná barva.
Pastely
Pastelové barvy samy o sobě už obsahují v původním tónu změkčují příměs bílé, proto se s ní dobře snášejí také v interiéru s bíle natřenými stěnami. Vynikne tím ještě intenzivněji jejich působení na psychiku.
Pudrově růžová na bílém pozadí vnese do interiéru přívětivou útulnost a pocit bezpečí, pastelově žlutá a meruňková hřejivost, světle modrá a šeříková touhu po dálkách, mátově zelená rozmarnost. Velmi dobře se k mim hodí kovové prvky, měděné a mosazné. Výborně takový interiér dotvářejí také suché květy.
„Špinavě“ bílá
S malou příměsí jiné barvy zůstane bílá bílou, ale psychologický dojem z ní se změní. Přimíchat se dá žlutá, hnědá, růžová i chladné barvy jako modrá a zelená.
U posledně jmenovaných ale musíte počítat s tím, že podpoří chladně čisté působení bílé a dobře uvážit, zda se do interiéru budou skutečně hodit.
Chybu ale neuděláte s velmi jemným nádechem žluté, ideálně se hodí pro interiéry zařizovaném ve stylu shabby chic, kde podpoří žádoucí dojem patiny. Příměs hnědé – opravdu jen nepatrná, zase vykouzlí útulný odstín bílé.
Velmi dobře bude ladit se světlým dřevem a textiliemi v béžových tónech. Růžová bílou pocitově proteplí, žlutá jí přidá na zářivosti.
Jak vymalovat bez šmouh?
Než vůbec začnete malovat, tak se vyplácí zvýšit odhad barvy o 20 %. Nebudete riskovat, že vám dojde předčasně.
Malujte za denního světla, umělé osvětlení zkresluje.
Než začnete, namočte váleček do vody. Jinak by nabral více barvy než při příštím namočení a vytvořil by silnější bílou stopu.
S malováním začínejte vždy na stropě, aby vám odkapávající barva nepokazila dílo na stěnách. Stropu je vůbec třeba věnovat zvýšenou pozornost, právě na této ploše se po čase začne nejdříve objevovat našedlý tón. Proto přidejte raději vrstvu navíc.
Pro první vrstvu použijte barvu řidší, pro následující hustší.
Na stěnách začínejte natírat vždy kolem okna, tak zabráníte tomu, aby předěl v dalších vrstvách začal vstupovat.
S namočeným válečkem udělejte na stěně vždy dva až tři tahy svisle a pak přes ně do právě natřených pruhů bez výrazného tlaku vodorovně.
Pokud se na nějaké stěně po zaschnutí objeví nerovnoměrnosti, natřete ji znovu celou, nikoli jen nepravidelně zbarvené plochu.
Foto: Shutterstock