Domů     Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu
Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu

Zimní období je pro náš organismus náročné. Povětrnostní vlivy, někdy i nedostatečné topení v bytech a rychlé prochlazení, nás může upoutat na lůžko. Ve většině případů jde o virové nebo bakteriální onemocnění v zimním období, kdy jsme již vyčerpáni.

Otužování je jednou z cest, jak se nemocnosti vyhnout, sauna druhou. Zajímá vás, která metoda by byla pro vás užitečnější a vhodnější?

K čemu dochází při otužování

Když vidím na Štěpána televizní šot, jak se do studené vody noří otužilci, je mi zima už při pohledu na ně. Otužilci to však vnímají spíše jako slast, která má pro ně skvělé zdravotní účinky.

Jednou z cest – pro nás neotužilce – je i pravidelné sprchování studenou vodou. Zpočátku je to nepříjemné, ale postupně si zvykneme.

V okamžiku prudkého ochlazení organismu se tělo snaží zachovat si stálou teplotu, tím se nabudí systém bílých krvinek a ty se pak zmnoží.

Jak víte ze školy, bílé krvinky jsou naším imunitním obráncem. To znamená, že v okamžiku, kdy do těla pronikne infekce, bílé krvinky je zapouzdří a tohoto nežádoucího vetřelce zlikviduje. Infekce v těle se nerozvine.

Při oslabení imunity je tomu právě naopak: počet bílých krvinek poklesne, proto je člověk náchylnější k tomu, aby propadl infekci.

Jak se otužovat?

Chlad se pro nás může tedy stát dobrým pomocníkem. Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou.

– Nejprve je třeba začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Měli bychom to praktikovat brzy po probuzení. Studenou vodou se můžeme samozřejmě sprchovat i večer, ale tato procedura nenahradí ranní dávku, která má být dvakrát delší.

– V zimě se doporučuje strávit pod studenou vodou 1 – 3 min., v létě pak 3 – 5 min.

– Při sprchování bychom se měli ve sprchovém koutu nebo ve vaně stále pohybovat. Doporučuje se nestát na místě.

– Sedavá koupel však není vhodná.

– Po osprchování se otřeme suchým ručníkem, čímž se de facto namasírujeme. Hlavu si však nenamáčíme, můžeme ostatně použít i koupací čepici.

Komu se doporučuje

Otužovat se může začít každý bez rozdílu věku. Opět záleží na zdravotním stavu.

Se sprchováním studenější vodou lze začít už i u dětí od věku 2 – 3 let. Skutečně otužilým člověkem

se můžete stát po dvou letech pravidelného otužování. Procedura se studenou vodou musí tedy být pravidelná, ale pokud jste v časové tísni nebo ve stresu, pak sprchování studenou vynechte. Nebylo by to dobré pro naši psychiku.

Cílem je posílení naší obranyschopnosti, neboť, jak jsme se zmínili, otužilcům se vyhýbají běžné infekce. Dále se snižuje riziko vysokého krevního tlaku, má příznivý vliv i na alergie.

Ti, kteří se otužují pravidelně, nejsou náchylní na změny počasí. Svoji roli také hraje pěstování silné vůle, vytrvalosti i trpělivosti. To vše v souhrnu z nás činí pozitivně naladěné.

Kdy raději ne: Rozhodně se neotužujte v akutní fázi nachlazení a podobných onemocnění. V případě oběhových a srdečních potíží se poraďte s lékařem, zda je ve vašem případě otužování vhodné.

Podobně působí i pobyt v sauně

Máme na vybranou saunu s teplotou okolo 90 stupňů Celsia, ale můžeme zkusit i saunu tropickou s vysokou vlhkostí, což je sauna s nižší teplotou, vhodná pro lidi se zdravotním omezením.

Jakou saunu tedy zvolit, záleží na našem zdravotním stavu a stavu libosti či nelibosti v potní fázi, která je nejméně příjemná.

Kdy raději ne: Obecně se nedoporučuje saunování lidem se závažnějšími srdečními problémy, popřípadě s vysokým tlakem a při migrénách. Dá se to však zvládnout po poradě s lékařem a s pomalejším postupem pocení s nižší teplotou.

Co dokáže finská sauna

Má výrazné zdravotní účinky a při intenzívním pocení se odstraňují z těla odpadní látky. Současně se posiluje funkce krevního oběhu. Působí rovněž příznivě při syndromu studených nohou.

Je proto nutné hlídat – a to platí pro každého – délku jednoho potního cyklu. Je také dobré sledovat při pocení přesýpací hodiny. Pro pobyt v sauně také platí pravidelnost, tedy nejméně 1x měsíčně. Po potním cyklu můžeme ve sprše používat tzv.

skotské střiky, což je rychlé střídání prudkého proudu studené a horké vody. Potom skočíme, ale opatrně (v saunách bývá velmi kluzko) do bazénku. Sauna má velmi příznivý vliv na metabolismus, je to i forma otužování, a tedy i prevence. Příjemný je relax a po něm následuje hluboký a ozdravný spánek.

Jakou saunu si vybrat?

– Finská sauna spočívá v dosti horkém potním režimu a teplota se zde pohybuje kolem 90 -100 stupňů Celsia. Je třeba organismus připravit na zátěž a nejprve si sednout raději na dolní lavici, aby se tělo na náročné pocení postupně připravilo.

Někdo volí formu ležení na nejvyšším patře, kde dochází k rychlejšímu pocení. Efekt je stejný, je však pochopitelně rozdílná doba potní fáze. Doporučená doba pobytu je 5 až 15 minut.

– Sauna s parním nárazem je ta, ve které se v pravidelných intervalech polévají rozpálené kameny. Zde je teplota 80 – 90 stupňů Celsia, vlhkost je tu však 10 – 30 %. Doporučený pobyt by neměl přesáhnout 10 -15 min.

– Parní lázeň s ochlazením (dříve známá jako pára), má sice teplotu snesitelnou, což je 40 – 50 stupňů Celsia, ale někomu nemusí být vlhkost příjemná. Zde je možné zůstat maximálně 10 až 20 min.

– Tropická sauna má teplotu 50 – 60 stupňů Celsia, vlhkost 50 – 60 %, pobyt v ní se doporučuje

10 -25 min. Zde máme opravdu pocit pobytu v tropech i se zatížením organismu vlhkem.

– Herbální sauna, jak název napovídá, je prosycena bylinnými silicemi, které vnímáme jako velmi příjemné, nadechujeme neznámé vůně a je nám blaze. Pro někoho ale možná nebudou tyto vůně úplně podle jejich „chuti“, jsou jakoby sladce kořeněné.

V herbální sauně je 40 až 50 stupňů Celsia, vlhkost 10 až 20 %, doporučená doba pobytu 10 až 30 minut.

Efekt ochlazení

Po všechny typy saun pak platí, že k ozdravnému efektu dochází pro prudkém ochlazení.

Do bazénu s velmi studenou vodou vstupujte pomalu, neboť náraz by byl pro tělo a pro starší lidi dosti nebezpečný. Ochlaďte nejprve nohy a postupně se pomalu ponořujte. Pokud vám to prostor bazénku umožní, udělejte pár temp.

K ochlazení můžete využít i ledovou studnu a ochlazovací vědro s ledem. Můžete také využít sprchy s vodním mlžením.

Nespěchejte

Čas strávený v odpočívárně, ať už čtením časopisů nebo jen poslechem příjemných melodií, dovrší celý pobyt. Odpočívejte dostatečně dlouhou dobu a hlavně doplňujte ztracené tekutiny ovocnými šťávami. Velmi dobrá je šťáva z okurek nebo přírodní nebarvené citrusové nápoje.

Příznivé zdravotní účinky při pravidelné návštěvě zvoleného druhu sauny pocítíte především tak, že nebudete tolik náchylní k nákazám.

Efekt otužování spojený s příjemnými zážitky, a často i hezkým popovídáním s lidmi, se nedá než doporučit a za tu trochu nepříjemného potního stadia to opravdu stojí.

Otužovat se můžete i tzv. skotskými střiky, které masírují tělo, zejména páteř, a přitom střídáte teplou a studenou vodu několikrát po sobě. Priessnitzovy metody vodoléčby v dnešním moderním podání jsou neocenitelné. Potom už vás čeká jen hluboký a zdravý osvěžující spánek s příjemnou únavou.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale