Že je chronická migréna opravdu nesnesitelně bolestivá může potvrdit každý, kdo se s touto nemocí potýká. A nejhorší na tom je, že víte, že se znovu vrátí…
Opakované záchvaty úporné bolesti jsou ale jen jedním z příznaků, které migrénu doprovázejí. Dalšími pak jsou nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo či na hluk a také zvýšená citlivost na pachy.
Když se potíže objevují více než 15 dnů v měsíci a jejich délka se prodlužuje, hovoří lékaři již o chronické migréně.
Každá bolest není migrénou
Bolí vás hlava? To ještě nemusí znamenat, že trpíte migrénou. Až deset procent bolestí hlavy je způsobeno jinými vlivy.
Spouštěči mohou být nemoci vnitřních orgánů, například ledvin, jater, srdce nebo cév, ale i potíže s páteří, oční vady, záněty dutin, nemoci mozku… Původ těch ostatních bolestí – k nimž se řadí i migréna – zatím není přesně znám.
Některé mechanismy ale lékaři už vysvětlit umějí. Například když se v hlavě mění průměr tepny a tím i zásobování mozku krví a kyslíkem.
Jak si pomoci
Pokud patříte mezi skupinu lidí, kteří mají k bolestem hlavy dispozici, naučte se zacházet se svým tělem šetrně. Když se vám podaří včas zachytit přicházející záchvat, můžete proti němu podniknout jisté kroky, které ho přinejmenším alespoň zmírní.
Vedle léků pomáhá například meditace, akupunktura, cvičení – zejména jóga, ale také bylinky, zejména řimbaba obecná, známá též jako kopretina řimbaba. Obsahuje látky, které rozšiřují cévy. Připravte si čaj z čerstvých listů. K sehnání je také ve formě kapek.
Jednoduše proti bolesti
Následující tipy mohou také pomoci. Vyzkoušejte je a najděte si způsob, který vám nejvíc vyhovuje:
naučte se autogennímu tréninku a pravidelně ho používejte
někomu pomáhá studená koupel paží, masáž kartáčem zasucha nebo střídavá koupel, to vše podporuje prokrvení
zaměřte se na postel, nešetřete a kupte si takovou, která je zdravotně vyhovující
televizi sledujte z dostatečné vzdálenosti
ke čtení si pořiďte kvalitní osvětlení
Zkuste akupresuru
Pomocí této metody, při níž prsty nebo dlaní tlačíme na určité body na těle, můžete dosáhnout úlevy. Příčiny ale akupresura neodstraní. Jestli jste akupresuru ještě sami nezkoušeli, zjistěte si, jak se správně provádí.
V zásadě tlak prstů nikdy nesmí být tak silný, aby působil bolest. Tlačit prstem na příslušný bod byste měli souvisle, a přitom provádět malé krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Akupresuru provádějte pravidelně a nespěchejte přitom.
Při migréně si položte dlaň na místo, kde cítíte bolest, a pevným tlakem masírujte. Nepohybujte přitom kůží.
Čtyřmi prsty lehce poklepávejte v místě mezi horním okrajem ucha a vnějším koutkem oka (na obou stranách hlavy). Mějte přitom zavřené oči.
Pak lehce poklepávejte na střední části temene – vždy ve směru bolesti.
Postupně ohmatejte všechna bolavá místa v týlu.
Po dobu maximálně pěti minut masírujte lehkým tlakem a krouživým pohybem bod v „mělkém důlku“ mezi palcem a ukazovákem. Nejprve na té ruce, na které straně cítíte bolest, pak na druhé ruce.
Při pocitu na zvracení masírujte také bod ve středu mezi pupkem a hrudní kostí. Můžete na tomto místě použít k masáži celou dlaň.
Bolest z celkového napětí
U této bolesti se prolíná psychické napětí s fyziologickým napětím svalů. Poznáte to tak, že při vzniku konfliktů nebo při velkém pracovním vytížení máte najednou stažené tělo a vaše svaly jsou napjaté. Tím dochází k jejich nedostatečnému prokrvení.
Rozrušení způsobí špatné držení krční páteře a s ním přijde i bolest hlavy, která svalové napětí ještě zvýší. Jak tomu můžete předejít? Když cítíte, že se toho na vás „valí“ hodně, zvolněte a relaxujte.
Cvičte…
Preventivně můžete zařadit cviky na posílení svalstva krku a šíje. Když už bolest přichází, sáhněte po těch, u kterých se protáhnete a uvolníte. Důležité je cvičit pravidelně, nejméně 10 minut denně.
Vynechte ty cviky, u nichž se hlava napíná dozadu, vyhýbejte se kroužení hlavou a trhavým pohybům. Naučte se alespoň těchto pět cviků:
Uvolnění
Lehněte si na břicho, ruce dejte podél těla, dlaně obraťte vzhůru, nohy vytočte vně. Zavřete oči. Vydržte v této poloze asi 2 minuty. Přitom se uvolněte, dýchejte klidně, prociťte své vlastní tělo.
Protahování
Lehněte si na břicho, čelem se zlehka dotýkejte podložky, ruce vzpažte. Zhluboka dýchejte a přitom střídavě protahujte a povolujte nohy i ruce. Cvičte asi 2 minuty.
Zvedání ramen
V sedu zvedejte ramena – nejdříve levé, pak pravé, to opakujte asi 10x. Pak zvedněte obě najednou a v této pozici vydržte asi 2 sekundy. Pak nechte paže volně klesnout. Celou sestavu opakujte 6x. Hlídejte si při tom dech.
Švihání pažemi
Postavte se rovně a předpažte, dlaně míří k zemi. Ve svižném tempu švihněte pažemi do výše ramen tak, že jedna paže směřuje dopředu a druhá dozadu. Vraťte se do výchozí pozice a švihněte v opačném směru. Opakujte 10x. Hlídejte si při tom dech.
Kroužení rameny
Tento cvik se také provádí ve stoje. Upažte a pak ohněte paže tak, že se špičky prstů dotýkají ramenou. Pak začněte rameny opisovat kruhy. Nejprve 5x levým ramenem dopředu, pak 5x pravým ramenem dopředu.
Následuje 5 kroužků levým ramenem dozadu a 5 kroužků pravým ramenem dozadu. Cvik dokončete pěti kroužky nejprve oběma rameny dopředu a posléze oběma rameny dozadu. Sestavu opakujte 3x se soustředěním na svůj dech.
Foto: Shutterstock