Domů     Na chodidla zapomínáme…
Na chodidla zapomínáme…
6.12.2021

… a vzpomeneme si, až se ohlásí sama. Příjemné to nebývá a náprava potíží vyžaduje trpělivost.

Pohodlná zimní obuv hodně skryje. Bohužel ale také podporuje rozvoj dalších problémů, především plísňových infekcí. Péče o chodidla by rozhodně neměla být záležitostí sezonní, ale celoroční.

* Otlaky a mozoly

Příčinou bývá především nevhodná a špatně padnoucí obuv. Zvláště pečlivě by obuv měli vybírat lidé s tvarovými odchylkami nohy, především pokud trpí vbočenými palci nebo kladívkovými prsty.

Jinak se na místě, kde obuv chodidlo utlačuje, začne tvořit vyšší vrstva zatvrdlé kůže.

Trochu jiným mechanismem vznikají mozoly, ačkoli jde také o silnější vrstvu zatvrdlé kůže. Tvoří se při zvýšeném tření, zpravidla chodidla o stélku, což jinak řečeno znamená, že noha v botě klouže.

Jednoduchým řešením může být pořízení vhodné vložky, která zabrání klouzání a současně bude dostatečně měkká.

Co pomůže

– V akutní fázi, když vznikne bolestivý otlak, přinesou úlevu pěnové náplasti. Nevýhodou je jejich vyšší cena, takže jsou jen první pomocí. Nutná je změna obuvi za vhodnější a odstraňování zatvrdlé kůže.

– Pro změkčení zatvrdlin pomáhají teplé koupele s 10 až 15 kapkami tea tree oleje. Po 15 minutách nohy chodidla osušte. Pak pemzou nebo pilníkem jemně odstraňte část zatvrdlé kůže.

Nepostupujte příliš razantně, lepší je ošetření několikrát trpělivě opakovat, než riskovat poškození kůže. Ta se na chodidlech obtížně hojí.

– Změkčující efekt má také jablečný ocet. Do vody pro koupel chodidel přidejte asi půl šálku jablečného octa a nechte působit 10 minut. Místo octa lze použít také citronovou šťávu.

– Tradičním prostředkem ke změkčení zatvrdlé kůže chodidel je solná koupel, pomáhá k hlubšímu pronikání vlhkosti do kůže. Vystačíte i s běžnou kuchyňskou solí, ale příjemnější pocit budete mít z koupele se solí obohacené éterickými oleji a rostlinnými výtažky. Na trhu je takových produktů velký výběr.

* Kuří oka

Vznikají na místech dlouhodobě vystavených tlaku obuvi. Ztluštělá kůže vytvoří malý kuželovitý tvar, který roste dovnitř, tlačí na tkáně a tím způsobuje bolest.

Čím dřív se problém začne řešit, tím lépe, ztluštělá vrstva může zasahovat překvapivě hluboko a domácké odstranění může být nebezpečné.

Co pomůže

– V první řadě je třeba vyměnit obuv, aby na kuří oko netlačila, a tím se zastavil jeho další růst.

– Úlevu mohou přinést pěnové a gelové náplasti, ale jsou jen první pomocí. Bez výměny obuvi a dalšího ošetření kuří oka nezmizí.

– Kuří oko je třeba změkčit. K tomu účelu se prodávají náplasti, roztoky a masti s kyselinou salicylovou. Při použití je třeba opatrnosti, látka může podráždit okolní neztluštělou kůži.

Šetrnější alternativou je vrbová tinktura jakožto přírodní a méně koncentrovaný zdroj kyseliny salicylové. Hodí se na koupele nohou, ale lze ji na ohraničenou plochu kuří oka také nanést neředěnou.

– Jemnější, ale bezpečný změkčující účinek má koupel ve vodě s přídavkem jedlé sody.

– Změkčené kuří oko se pak dá postupně odstraňovat pilníkem nebo pemzou. Mnohdy ale bývá rozumnější ponechat tuto úpravu odborníkům, kteří mají vhodné vybavení a zkušenosti.

Pozor: V některých případech může být domnělé kuří oko ve skutečnosti bradavicí. Proto je lepší útvar doma nevyřezávat a nejprve se poradit s pedikérkou nebo lékařem.

* Popraskaná chodidla

Pokud je kůže celkově podél obvodu chodila ztluštělá a suchá, pak se v ní tlakem váhy těla při chůzi nebo při dlouhém stání mohou začít tvořit trhliny. Jsou bolestivé a hůře se hojí.

Co pomůže

– Prvním krokem je vždy změkčující koupel a pak zábal – ideálně se hodí měsíčková mast. Je hojivá a současně kůži dál změkčí.

– Místo zábalu lze zkusit také masáž mandlovým olejem nebo kokosovým tukem. Poté odstraňte hrubou kůži pemzou nebo pilníkem.

– Pro zlepšení stavu je nezbytné každodenní promazávání nemastným, ale intenzivně hydratujícím přípravkem. Jako účinná složka se používá především urea, vhodné jsou i přípravky s bambuckým máslem nebo jojobovým olejem.

– Občas můžete chodidlům dopřát noční péči a namazat je hydratačním tělovým mlékem. Pak si navlékněte ponožky, aby se mléko neotřelo do lůžkovin a zůstalo na chodidlech.

* Plísňové infekce

Jsou častější, než si myslíte. Zkušenost s nimi má zhruba třetina populace. Šíří se hlavně v létě, kdy chodíme naboso. Hlavními zdroji infekce jsou nejen koupaliště a bazény, ale také sauny a překvapivě i hotelové pokoje.

Setkání s infekcí ještě neznamená, že musíte onemocnět. Důležitou roli hraje také nepoškozenost kůže a dobře fungující imunitní systém. Proto plísňovými infekcemi nohou trpí hlavně lidé s imunitními poruchami, diabetici a senioři. Objevit se ale mohou i po léčbě antibiotiky.

Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost, použít lze volně prodejné přípravky (tzv. antimykotika) ve formě mastí, krémů, laků na nehty či roztoků. Je třeba ovšem počítat s tím, že i po zdánlivém vyléčení se vyrážka může znovu objevit.

Co pomůže

– Změňte obuv za prodyšnější typ. Právě vlhko a teplo v zapařených botách urychluje růst plísní.

– Užitečné jsou dezinfikující koupele. Pro ty lze využít hypermangan či byliny, například tymiánový olej.

– Pomáhá také koupel s černým čajem. Na 1 l vroucí vody použijte 6 čajových sáčků a nechte je 15 minut louhovat a dalších 15 minut pak chodidla koupejte. Účinnou látkou je tanin obsažený v čaji, který pomáhá omezit růst kožní plísně.

– Účinný je také tea tree olej. Působí protizánětlivě, likviduje bakterie a mikroskopické plísně. Kromě toho je také intenzivně hojivý.

* Pocení a zápach nohou

Nadměrné pocení chodidel nepodporuje jen růst kožních plísní, ale také populační explozi bakterií, které na kůži normálně sídlí. Ty pot využívají a rozkládají.

Při rozkladu vzniká mimo jiné kyselina máselná, ostře páchnoucí látka, která je zodpovědná za pach chodidel. Při přemnožení bakterií je odér intenzivní.

Tento problém postihuje především muže, a to z toho důvodu, že mají na chodidlech přirozeně více potních žláz než ženy.

Co pomůže

– Pořiďte si kvalitní obuv z materiálů, které umožňují odvětrávání potu. Důležité je také obuv denně střídat. Důkladné proschnutí propocených bot trvá v chladném ročním období až 48 hodin. Užitečné jsou také náhradní vložky.

– Dobrá hygiena je podstatná, pocení ale nezabrání. Chodidla se mohou zpotit už krátce po umytí, nemá tedy smysl mýt si nohy vícekrát denně, neboť kůže bude suchá a náchylná k popraskání a infekcím.

– Prospívají také obdobné koupele jako v případě plísňových infekcí. Koupel s tea tree působí antibakteriálně a tím omezuje zápach. Koupel s černým čajem poněkud omezuje pocení a také snižuje populaci bakterií na kůži.

– Velmi účinný je v koupeli také šalvějový olej. Obsahuje antiseptický thujon, který likviduje bakterie, viry i mikroskopické plísně. Šalvěj současně snižuje pocení.

Šikovně na domácí pedikúru

1. Prvním krokem má vždy být koupel nohou. Stačí i samotná teplá voda, ale pro větší pocit svěžesti lze přidat levandulový nebo rozmarýnový olej. Optimální délka koupele je 15 až 20 minut.

2. Následuje peeling hrubší kůže. Aby zhrubnutí nepřerostlo ve zrohovatění kůže, je nutné dopřávat kůži peeling jednou týdně.

3. Pokud se zrohovatění nepovedlo předejít, musíme zatvrdlou kůži odstranit pemzou nebo skleněným pilníkem na paty. Tím pohybujeme vždy směrem k prstům, nikdy naopak ani střídavě sem a tam.

4. Pro úpravu nehtů je bezpodmínečně nutné používat jen kleštičky a pilník. Nůžky, zejména se špičatými hroty, mohou poranit jemnou kůži. I malé trhlinky se přitom na prstech pomalu hojí a obvykle hnisají.

5. Závěrečným úkonem by mělo být nanesení krému určeného pro péči na nohy. Má zvláčnit a hydratovat jemnou kůži na nártu i mezi prsty a zatvrdliny na chodidle.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej