Je to problém, který se týká především žen. S nástupem chladného počasí nezačíná, jen se zvýrazňuje.
Pokud je vám nepříjemné při pozdravu podávat ruku, protože víte, jak je studená a tím protějšku nepříjemná, pak přesně víte, o čem je řeč. Potíž se studenýma rukama a také nohama může mít různé příčiny, ale faktem je, že ženy k ní od přírody mají větší sklon.
Je to tím, že ženské tělo má v průměru značně menší podíl svalů než mužské. Přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle.
K tomu si přičtěte hendikep v podobě tenčí kůže, kterou ženy mají, a také vliv hormonů, které se rovněž mohou na zimomřivosti podílet.
Pozor: Pocit chladu v končetinách může zhoršovat také nedostatek některých živin. Jde hlavně o železo, hořčík a vitaminy skupiny B. Co by tedy na jídelníčku nemělo chybět?
Železo: maso a vnitřnosti, žloutek, z rostlinných zdrojů je železo hůře využitelné, zkusit ale můžete lískové a vlašské ořechy a luštěniny
Hořčík: kakao, minerální vody se zvýšeným obsahem hořčíku
Vitaminy B: pivovarské kvasnice, mléčné výrobky, maso, vejce, celozrnné obiloviny, zelená listová zelenina
Signál nemoci
Lidi, kteří trpí na chlad v rukou a chodidlech, trápí tento problém zpravidla dlouhodobě a už od dob dospívání. Kromě teplého oblékání a dostatku pohybu mnoho cest ke zlepšení není.
Jinak je tomu v případech, že se chlad v končetinách objeví až v průběhu života. Pak jde obvykle o doprovodný příznak určitých zdravotních potíží.
Nechte si vyšetřit
* Krevní tlak: Pokud je příliš nízký, tak se do okrajových částí těla nedostává dostatek čerstvě okysličné krve. Ta kromě kyslíku a živin s sebou přináší také teplo. Nižší tlak tedy znamená slabší zahřívání okrajových částí těla.
Někdy ovšem může horší prokrvení souviset se slabostí srdce. I z tohoto důvodu studené ruce a nohy nepodceňujte a poraďte se s praktickým lékařem.
* Štítnou žlázu: Hormony štítné žlázy jsou jedním z hlavních mechanismů, jímž tělo reguluje tvorbu tepla v těle. Pro nedostatečnou produkci hormonů je proto typickým příznakem zimomřivost a studené ruce a nohy.
Nedostatek hormonů se řeší předepsáním jeho systetické náhrady podobně jako při nedostaku inzulínu, neboť jde o poruchu, která může rychle začít ohrožovat život.
* Cévy na aterosklerózu: Zúžení průměru cév má podobně nepříznivý efekt na prokrvení jako nízký krevní tlak. Současně představuje velké zdravotní riziko rýsující se hrozbou srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
Méně známým, ale rovněž nebezpečným následkem usazování cholesterolu v cévách může být stav, kdy ateroskleróza zužuje tepny nohou (tzv. ischemická choroba dolních končetin). To se projeví nejen chladem, ale především pronikavými bolestmi nohou při chůzi.
* Hladinu cukru v krvi: Trvale zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje drobné cévy a nervy. To vede ke zhoršenému prokrvení končetin a pocitu chladu.
Cukrovka kromě toho podporuje ukládání tuku v cévách, proto se u diabetiků rozvíjí ateroskleróza mnohem rychleji.
Výrazně škodí kouření
Problémy se studenýma rukama a nohama značně zhoršují látky z cigaretového kouře, které stahují cévní stěny. Tím se zmenší průměr cévy a okolní tkáně pak trpí omezeným prokrvením se všemi nepříznivými důsledky, které to přináší.
Dlouhodobý stres
Na pocitu chladu se může podílet i psychický stav. Pokud víte, že trpíte depresí nebo dlouhodobě odoláváte velkému psychickému tlaku, pak je vhodné nejprve řešit tyto problémy.
Vyzkoušejte, co vám pomůže
* Koupel nohou
Pomáhá velmi rychle. Odolejte ale pokušení natočit vodu hodně horkou. Na počátku by měla mít koupel 33 °C a postupně pak přiléváním horké vody nechte teplotu stoupnout na 40 °C. Po koupeli nohy rychle vysušte.
Efekt teplé vody lze ještě podpořit masážemi míčkem s výstupky, tzv. ježkem.
* Rozmarýn a levandule
Po 3 kapkách éterického oleje můžete vmíchat do běžného krému nebo tělového mléka a použít k masáži nohou. Oba oleje intenzivně podporují prokrvení. Ještě silnější efekt má olej ze zázvoru a skořice, u těch ale opatrně s dávkováním, aby nepodráždily kůži.
Jemnější je hřebíček. Všechny uvedené oleje lze použít také do zahřívající koupele nohou.
* Pohyb pro ruce
Chladné dlaně nejlépe prohřejete krátkým procvičením. Stačí ruce a prsty rychle propínat a zase svírat do pěsti. Poté prsty jeden po druhém sevřete druhou rukou a chvíli je hněťte.
Někdy za to může móda
Prokrvení nohou omezuje především příliš úzká obuv, v chladných měsících je přímo zdraví škodlivá.
Zapotřebí jsou naopak boty větší šíře, pro normální chodidlo to znamená místo šíře G koupit zimní obuv o šíři H. Ta chodidlu zajistí dostatek prostoru pro pohyb a vejde se do nich i teplá ponožka.
Problémem ale mohou být i kalhoty, pokud jsou příliš těsné. Pak nejen že mohou v jisté míře bránit dobrému prokrvení, ale také nevytvářejí prostor pro izolační vzduchovou vrstvu mezi kůží a tkaninou, která pomáhá udržovat teplo.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL