Kdo si myslí, že závislost může být pouze na alkoholu, drogách, hrách nebo cigaretách, velmi se mýlí. Některé závislosti na první pohled vypadají nevinně. O to těžší je boj s nimi.
Často se tváří jako berlička, která nás při našich problémech podpírá, abychom mohli jít dál. Přináší nám únik v podobě radosti i zapomnění. Odsouvá nepříjemné povinnosti. Možná i proto po ní toužíme čím dál víc a nemůžeme se od ní odtrhnout.
Až nás zcela pohltí. Převálcuje. Uvězní. Tak se chová závislost.
Jsi spoluzávislý
Její nesmírné nebezpečí tkví v ještě jiné její vlastnosti. Nezasáhne jen jedince, spolu s ním nakazí všechny v jeho okolí.
Rodinu, známé, spolupracovníky… A zatímco takový závislý (třeba na alkoholu) si svůj stav uvědomuje, jeho spoluzávislá manželka už nikoli. Ona přece nepije, a proto žádné problémy nemá. Ona ne!
Omyl, vážení… Soužitím s tímto člověkem se z ní také stala závislá osoba. Tedy přesněji – spoluzávislá. Nebo už jí dokonce možná byla i předtím a jen si našla „vhodného“ partnera. Jak to?
Kolotoč bez konce
Spoluzávislý člověk si často nese svůj životní postoj již z dětství. Možná měl závislého někoho z rodičů nebo prarodičů… Třeba se mechanismy chování naučil od svých rodičů, kteří měli závislého předka… Dospělostí se zažitých vzorců chování nezbavíme.
Většinou si ani neuvědomujeme, že je něco v našem chování špatně. Jen náš život se stává jaksi těžším, čelíme psychickým náporům, začínáme mít somatické zdravotní potíže.
Brbláme, nadáváme na „špatnou karmu“, nepřívětivý osud, životní smůlu… Přitom se můžeme z tohoto nekonečného kolotoče vymanit. Jen vědět jak.
12krokové programy
Jednou z účinných metod jsou tzv. dvanáctikrokové programy. 12krokový model podpory uzdravovaní je známý, běžně používaný a lékaři uznávaný. Má obrovskou míru úspěšnosti.
Ten první spatřil světlo světa někdy v roce 1938 v Americe a dodnes se s úspěchem užívá u anonymních alkoholiků.
Z něj se vytvořily odnože pro další typy závislostí (z těch méně známých je to kromě již zmíněných spoluzávislých například 12krokový program pro anonymní přejídače, lidi s emočními problémy,…).
Základní princip spočívá v tom, že si lidé se stejnou závislostí navzájem pomáhají.
Mají na to různé prostředky a metody, velkou pomocí je právě práce na speciálních 12 krocích, kdy postupně – krok za krokem – začínají měnit své zažité způsoby chování, které byly důsledkem závislosti. Začnou si vážit sami sebe, získají sebedůvěru.
Dalšími pomocníky při tom jsou například společná setkávání bez terapeutů, osobní podpora ostatních ve skupině a sdílení zkušeností. Žádné příkazy, žádné úkoly, žádná léčba, žádné rady. Programy jsou bezplatné a absolutně anonymní.
Jak začít s uzdravováním…
Prvním signálem, který většinou závislé osoby přivede mezi stejně závislé lidi, je beznaděj. Najednou se dostanou do bodu, kdy už nevědí, jak dál… Padnou na úplné dno. Však také první z 12 kroků říká:
Přiznali jsme si svoji bezmocnost (nad svou konkrétní závislostí) – naše životy se staly neovladatelnými… A pak už to jde opravdu „krok za krokem“, kdy s pomocí druhých lidí, prací na 12 krocích a dalšími aktivitami závislý člověk zjišťuje, jaké má možnosti k tomu, aby se zatěžující závislosti zcela zbavil, svobodně se nadechl a začal nový život.
Pro každého je cesta různě dlouhá i různě zakřivená, a někdy může být i plná bolesti. Vždy je však protkaná obrovskou nadějí a pocitem, že na své pouti není sám a ti, co jdou s ním, mu opravdu rozumějí. A přijímají ho takového, jaký je.
Jak se například může projevovat osoba, která je závislá na vztahu (spoluzávislá):
* Má potřebu se stále starat o druhé místo o sebe.
* Nechává se ovlivňovat chováním druhých (ať už partnerů, přátel, rodiny nebo dětí).
* Pohybuje se ve svých vztazích v trojúhelníku, kde střídá role oběti, zachránce a potřebného.
* Je pro ni jednodušší starat se o problémy druhých, než o svoje vlastní. Cítí potřebu druhého jedince zachránit nebo mu neustále pomáhat.
* Často vyhledává vztahy se závislými (alkoholik, drogově závislý, workoholik, gembler,…) nebo mentálně nemocnými (narcis, člověk s hraniční poruchou osobnosti nebo trpící chronickou depresí). Nechce vztah s rovnocenným partnerem.
* Má problémy naplňovat své potřeby – často si je vůbec neuvědomuje nebo je popírá, a už vůbec si o jejich naplnění není schopna říct. Automaticky se ale snaží naplňovat potřeby druhých.
Pozn.: Definic spoluzávislosti je mnoho, vzájemně se doplňují a prolínají. Rysů je víc a samy o sobě ještě nemusejí znamenat, že se jedná o spoluzávislost.
Zdroj: codependents.cz, alanon.cz, anonymnialkoholici.cz, Foto: Shutterstock