je oblíbeným pohoštěním při slavnostních příležitostech. Možná vás překvapí, že univerzální recept na ni neexistuje. Určitá pravidla je ale dobré znát.
Je to prostě mňamka z alchymistické dílny hostitele. Servíruje se ve speciální míse a odtud si také přinesla své jméno. Nejdůležitější ingrediencí je bohatá fantazie a chuť experimentovat. Ty další už jsou jen na zvážení toho, kdo bowli míchá. Dělí se do čtyř skupin:
* ovoce
* víno
* tvrdý alkohol
* nápoj s bublinkami
Ta správná nádoba
Můžete nejspíš použít jakoukoli, kterou máte po ruce a do které se vám bowle vejde. Klasicky se však používá skleněná mísa ve tvaru polokoule, která má zabránit zvětrání nápoje, tedy vyprchání alkoholu i bublinek.
Aby byl výsledek zaručený, přikrývá se mísa skleněnou poklicí. Nedílnou součástí je naběračka. A proč má být nádoba skleněná a ne třeba porcelánová?
Protože je skrz ní vidět obsah – krásně barevná kombinace ovoce s tekutinou, které přímo láká k ochutnání i k obdivu.
Ovoce
Je jedinou přísadou, která by určitě neměla chybět. Právě ovoce totiž z bowle dělá bowli. Použít můžete jak čerstvé, tak i kompotované, ale i kombinaci obojího. Máte mražené? Nebo kandované? Sem s ním… Pamatujte, že z kompotovaného ovoce bude bowle sladší.
Vždy je dobré ovoce pokrájet na menší kousky, které se tak akorát vejdou na lžičku. Tou se bowle pojídá – proto o ni nelze hovořit jako o nápoji. Jaké druhy ovoce spolu kombinovat? To záleží na vaší chuti a fantazii, případně na tom, co chutná hostům.
Vždyť právě pro ně se tato lahůdka chystá. Připravují se i jednodruhové bowle. Třeba jen z jahod, jen z pomerančů, melounová,…
Tip Paní domu: Opatrně s citrusy, mohou překyselit žaludek. Zvlášť v bowli, která obsahuje i víno a destiláty.
Víno
Nemusí být v bowli vždy obsaženo. Pokud je použijete, sáhněte po lehkém mladém, jen malinko nasládlém bílém vínu, které podtrhne chuť ovoce. Nahradit ho klidně můžete i červeným. Těžká a příliš aromatická vína raději vynechte.
Tvrdý alkohol
Použít se opět dá cokoli a opět v bowli být nemusí vůbec. Sáhněte po rumu, vodce, nebo jemnějším koňaku, nalijte ještě jemnější likér… Ale pozor, je sladký! Brandy je ovocná pálenka – alkoholický nápoj získaný destilací fermentovaných ovocných šťáv.
Na bowli je jako stvořený. Co kapku whisky? Nebo Martini?
Tip Paní domu: Nejprve na ovoce nalijte tvrdý alkohol a nechte asi dva dny odležet. Teprve pak dolévejte případně víno a šampaňské. Kousky ovoce nasáknou alkohol do sebe a bowle bude ještě chutnější. A zároveň silnější.
Nápoje s bublinkami
Nemusí být nutně alkoholické. Svou práci udělá i sodovka nebo jemně perlivá minerálka. Ale šumivé víno, sekt a šampaňské udrží bublinky v bowli déle. Protože bublinky dodají bowli tu správnou „perlu“ na jazyk, nevynechávejte je.
Výborné je třeba italské Prosecco. Sekt vybírejte suchý, nejlépe s označením brut.
Tip Paní domu: Tyto nápoje přidávejte k hotové bowli až těsně před servírováním, bude výtečně osvěžující.
Další tajné tipy:
* Do bowle nepatří led. Její teplota má být kolem 10 °C.
* Jestliže se večírek nebo oslava protáhne a bowle začne být teplejší, vhoďte do mísy připravené zmrazené kostky (část bowle si předem pro tuto příležitost zamrazte).
* Při servírování bowle nepotřebujete žádná napichovátka, párty vidličky ani špejle na ovoce. Bowle se jí zásadně lžičkou.
* Zdá se vám bowle příliš kyselá? Dochuťte ji cukrem, nejlépe třtinovým, nebo medem. Nikdy nedávejte moučkový cukr, zakalil by ji.
* V ojedinělých případech je možné přidat do bowle i zmrzlinu.
* Chuť své bowle můžete vylepšit i bylinkami nebo bylinkovým čajem, okvětními lístky růží, džusem, kořením – vanilkou, hřebíčkem, skořicí,… Zkoušejte, čarujte, experimentujte.
Pár receptů pro inspiraci:
Jahodová sprcha: 2 kg omytých jahod nakrájejte na plátky, oslaďte podle chuti, přidejte šťávu ze 2 citronů a zalijte lahví suchého bílého vína. Před podáváním dolijte láhev šumivého vína a nádobu ozdobte lístky čerstvé máty.
Rumová koupel: Použijte vždy sklenici kompotu – mandarinky, ananas, broskve, jahody a tzv. koktejl – mix (většinou jsou v něm hrušky, ananas, hroznové víno a koktejlové třešně).
Ovoce pokrájejte na kousky, přidejte šťávu ze 4 limetek a vše zalijte 500 ml bílého rumu. Podle potřeby dochuťte třtinovým cukrem. Nechte tři dny odležet a před podáváním dolijte 1 litr šumivého vína.
Ananas v bublinkách: 1 velké balení ananasového kompotu smíchejte s 0,75 l lehkého bílého vína a nechte v chladu odležet minimálně 6 hodin. Před podáváním zalijte lahví vychlazeného sektu.
Koňakové broskve: 2 větší vyzrálé broskve nakrájejte na kousky, přidejte nasekanou čerstvou mátu a zalijte 500 ml koňaku. Přidejte 500 ml broskvového likéru a nechte minimálně 2 hodiny v chladu. Před podáváním přilijte láhev sektu.
Foto: Shutterstock, www.gastrozone.cz (nádoba na úvodní fotografii)