Sušené ovoce je pochoutka. To už věděli naši předkové, kteří si tento způsob konzervace oblíbili.
Pokud i vám křížaly chutnají, možná byste si je mohli letos udělat. Domácí sušení se navíc vyplatí, protože kupované jsou opravdu dost drahé. Navíc, i když vypadá často docela atraktivně, může být plné chemikálií.
Co sušit?
Ideální je, když máte ovoce z vlastní zahrádky. Usušit můžete prakticky jakékoli. Důležité je si uvědomit, že čím více vody ovoce obsahuje a čím větší kousky sušíte, tím bude sušení probíhat déle.
Nejčastěji se doma suší jablka, hrušky, meruňky, švestky, ale k chuti přijdou i hrozny a drobné plody, jako třeba arónie. Chutné je i tropické ovoce, jenže to už musíte koupit, takže tolik neušetříte.
Citrusové plody se většinou suší v plátcích, ale neslouží k jídlu, používají se jako dekorace.
Pár pravidel
Sušte jen čerstvé a vyzrálé plody.
Musí být nepoškozené, bez plísně a nesmí být nahnilé.
Dobře je umyjte, osušte a nakrájejte na tenké plátky, ne silnější než 5 mm.
Peckoviny rozkrojte na poloviny a vyjměte pecku. Buďte při práci pozorní. Jedna zatoulaná pecka může ve vašich ústech způsobit pohromu.
Sušte jen v jediné vrstvě.
Náš tip: Některé plody, jako třeba třešně, přijdou při odpeckování o mnoho šťávy. Můžete je začít sušit vcelku až do chvíle, kdy při rozpůlení již nevytéká šťáva, ale jsou stále ještě měkké a uvnitř mokré. Pecky pak odstraňte až v této fázi a následně dosušte.
Jak na to?
Na sítích – ve slunných dnech můžete sušit na slunci, pokud je vlhko, sušte u kamen nebo topení. Doba záleží na druhu ovoce a teplotě.
V troubě – ideální je horkovzdušná s větrákem. V plynové můžete sušit taky, ale musíte ji nechat pootevřenou, aby mohla unikat vlhkost. Ovoce nakrájejte na tenké plátky a naskládejte v jedné vrstvě na plech vyložený pečicím papírem.
Sušit začněte na 20 °C. Jakmile budou kousky polosuché, teplotu můžete zvýšit na 30 °C. Postupně můžete zvyšovat až na 60 °C. Tuto teplotu byste neměli překročit, aby se uchovaly vitaminy. Sušení dokončete opět na nízké teplotě.
V sušičce – jednotlivé typy se liší kapacitou i možností nastavení přesné teploty a délky sušení. Nejpokročilejší modely obsahují termostat s plynule regulovatelnou teplotou a samy se ve správný čas vypnou.
Ovoce prostě naskládáte do přihrádek a sušička se postará. Správně usušené ovoce poznáme, když je rozpůlíme a zmáčkneme – je vláčné a ohebné a na řezu by se neměly vyskytnout vlhké kapičky.
Ovocné placky jsou hit
Zkuste je také. Není to nic těžkého a hodí se nejen na mlsání dětem, ale nakrájenými můžeme ozdobit různé saláty nebo moučníky. A jak na to?
Rozmixujte na hladké pyré jakékoli ovoce. Můžete je ještě dochutit třeba vanilkou či skořicí, ale i třeba pepřem nebo chilli. Placky nemusí být z jednoho druhu, klidně zkuste rybíz s jablkem nebo s brusinkami. Pyré by mělo být tak husté, aby je mixér zvládl. Můžete přidat trochu vody.
Rozmixované pyré nalijte v tenké rovnoměrné vrstvě cca 3–4 mm na silikonové podložky, které jsou součástí sušičky, nebo použijte pečicí papír. Sušením se ztenčí přibližně na polovinu. Doba sušení závisí na množství vody v pyré a také na síle vrstvy.
Počítejte s deseti hodinami, a pokud ještě kůže nebude dostatečně suchá, aby šla sloupnout, přidejte další čas.
Placku můžete sušit i v troubě. Jen nezapomeňte pekáč vyložit papírem na pečení. Rozmixované ovoce rozetřete stěrkou po celé ploše pekáče a sušte v troubě při teplotě 80 °C, dvířka nechte pootevřená, aby měla kudy odcházet vlhkost.
Kam s ním?
Sušené plody ukládejte do dobře uzavíratelných sklenic. Uchová se v nich aroma a sklo ochrání ovoce před plísněmi, prachem a hmyzem. Určitě nepoužívejte látkové sáčky, i když třeba vypadají hezky. Na sušené ovoce, stejně jako na bylinky a houby, jsou nevhodné.
Foto: PX FUEL