Jsou to maličkosti, ale jen zdánlivě. Mohou totiž zásadně ovlivnit partnerské soužití a dovést vztah až k úplnému rozpadu. Řeč je o rituálech, které jsme si přinesli z dětství.
Když jsme byli malí, odkoukali jsme od rodičů určitý způsob chování a myšlení. Přejali jsme zvyky, které se nám zdají úplně normální a o kterých vůbec nepřemýšlíme. A teď, když jsme dospělí, automaticky si rodinný scénář přinášíme do nového vztahu.
Jenže… nám vůbec nedochází, že každá rodina má své vlastní rituály a některé si navzájem vůbec nemusejí sednout.
Objevte svoje rituály
V jakém okamžiku dochází k manželským neshodám? Přemýšleli jste o tom? Možná se jim dá předcházet, i když příčin může být neskutečně mnoho. Jednou z nich, která je zdánlivě skrytá, jsou zažité rodinné rituály. Že tomu nerozumíte?
U vás se žádné rituály neprovozují? Ale ano. Jen si vzpomeňte, neodehrávají se při určitých rodinných situacích stále stejné scénáře? Odpovězte si třeba:
* jak nejčastěji obědváte v rodinném kruhu?
* jak nakupujete?
* jak plánujete dovolenou nebo výlety?
* jak slavíte Vánoce?
Odhalte svá tajemství
Právě rodinné rituály mohou upevnit vztahy mezi jednotlivým členy rodiny, ale zároveň dovedou pěkně zkomplikovat život.
A tak, když nechápete, proč se se svou drahou polovičkou hádáte, když si přestáváte rozumět, možná bude užitečné společně si sednou a probrat všechno spolu.
Třeba konečně porozumíte tomu, co vám dosud hlava nebrala – proč on některé věci dělá úplně obráceně, nesmyslně a podle vás strašně nelogicky.
* Trvá partner na kusu nábytku, který doma rozhodně musí mít? Podívejte se do bytu jeho rodičů – že tam tenhle konkrétní kousek je také?
* Má partner nějaké netypické slovní spojení, větu, rčení? Poslouchejte jeho matku nebo otce – pravděpodobně tento výraz uslyšíte i od nich.
Jsme zajatci…
Všichni jsme „ritualisté“. Máme rádi jistoty a spoléháme se na něco, co se osvědčilo nám nebo někomu, komu věříme. Stejně lpíme i na svých osobních věcech.
Máme „svůj“ hrníček na kávu, své oblíbené způsoby oblékání, nábytek ve „svém“ stylu… A je to ještě složitější. Dokonce od všech kolem očekáváme, že budou naše naučené chování schvalovat a opakovat. Naše očekávání je natolik silné, že se od něj neumíme oprostit.
Zkrátka jsme zajatci očekávaného chování a všechno neočekávané nás vyhodí z rovnováhy.
Zkuste to jinak
Někdy je těžké se bez emocí vypovídat a říct na rovinu své drahé polovičce, že dělá něco, co vás trápí. I když to myslíte naprosto nevinně, může v tom hledat záminku ke sváru. V některých vztazích i mlčení může vyznít jako popud k hádce.
Mlčíte, usmíváte se a partner vyštěkne, že „ten tón, ten tón“ mlčení je příšerný! Přesto zkuste naladit na tuto vlnu. U báječné večeře si popovídejte, co vás trápí a jak by se to dalo změnit a vyřešit.
Jak se sladit?
Sepište si „dotazník rodinných rituálů“ a odpovězte na něj – každý zvlášť – a pak své odpovědi porovnejte. V bodech, které budou hodně odlišné, se domluvte, jak budete postupovat společně.
Ujasněte si, jaké rituály z primárních rodin chcete přejmout do vaší nové rodiny a které určitě ne.
Rituály pro dotazník
* každodenní – úklid, praní, jídlo, stolování, hygiena, usínání, spánek…
* časté – trávení volného času, telefonování, vítání a pozdravy, doprava a cestování…
* občasné – dovolená, Vánoce, oslavy svátků a narozenin…
* ojedinělé – svatba, pohřeb…
* životní kréda, představy – náboženství a víra, sny, plány, zařízení bytu, výchova dětí, sport…
Podle knihy Romana Musila Rodinné rituály aneb 159 maličkostí, které mohou zničit vztah (nakl. Informatorium) redakčně upravila Dana Pešková.
Foto: Pixabay, Freepik