Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to všichni víme, ale málokdo je připraven pohotově zasáhnout, když se skutečně něco přihodí.
Jedním z častých míst, kde se setkáme s úrazy způsobenými popálením nebo opařením, je kuchyň. Právě tady bychom měli mít po ruce pár potřebných věcí, které nám poslouží k ošetření.
Je dobré také vědět, jak preventivně úrazům předcházet a na co si v kuchyni dát pozor. Proto hned na začátku popíšeme, jak například může v kuchyni vzniknout požár.
Vzplanutí oleje na pánvi
Hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou! Proč? Při nalití vody do hořícího oleje dochází k jejímu odpaření a vzniklá pára vytvoří s olejem hořící emulzi.
Každá kapka vody, která se ponoří do hořícího oleje, zvětší svůj objem 1700x a následně doslova exploduje a hořící olej se rozšíří do prostoru kuchyně.
Jak postupovat?
* Vypněte vařič.
* Zamezte přístupu kyslíku k hořícímu oleji – přikryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, případně zasypte hlínou z květináče.
Porucha elektrospotřebiče
Technické závady elektrických spotřebičů mají na svědomí velké množství požárů. Proto je preventivně kontrolujte a čas od času očistěte mastné skvrny a odstraňte případné drobečky od pečiva.
Jak postupovat při doutnání nebo hoření elektrického spotřebiče?
* Okamžitě spotřebič vypojte ze zásuvky.
* Zamezte přístupu kyslíku – přikrytím dekou nebo jinými prostředky.
* Pokuste se požár uhasit vhodným hasicím přístrojem (v tomto případě práškovým).
Co se dál může stát
Požár zdaleka není jedinou situací, při které můžeme dojít k úrazu popálením. Častěji se nám nepříjemná událost přihodí při vaření. Zvlášť nutné je hlídat děti.
Snadno na sebe zvrhnou hrnec, konvici nebo jen šálek s vařicí tekutinou – polévkou, vodou, čajem, kávou… Pozor si musíme dát i na páru, která také může způsobit bolestivé poranění. Další nepříjemný úraz může způsobit i elektrický proud nebo chemikálie.
Ať se jedná o popáleninu nebo opařeninu, první pomoc je při obou těchto úrazech stejná.
Jak pomoci
* Ze všeho nejdříve je nutné okamžitě odstranit od postiženého zdroj tepla.
* Ze zasažených míst opatrně sejměte oděvy a šperky. Hlavně prsteny a náramky, protože popáleniny otékají a následné sundání je obtížné. Jestliže jsou ale oděvy k popálené kůži pevně přilnuty, nestrhávejte je.
* Nejdůležitějším úkonem je chlazení popálenin. Pokud je nechladíte, teplo se šíří dál a rozsah a hloubka poškození se zvětšuje. Chlaďte do té doby, dokud chlazení přináší úlevu od bolesti. Optimální je tekoucí voda nebo sprcha. Teplota vody by neměla být nižší než 8 ºC a proud vody by neměl být prudký.
* Po zchlazení zakryjte popáleninu obvazem. Dbejte na to, aby byl absolutně sterilní, popálená kůže je velmi náchylná na infekci. Proto se jí také dotýkejte co nejméně, nejlépe vůbec.
* Na postižené místo kromě vody nic nepřikládejte. Nikdy popálené plochy ničím nemažte, ani nezasypávejte. Puchýře nepropichujte. Nepoužívejte k chlazení ani led, ten poškození ještě zhoršuje.
* Při zasažení chemikáliemi omyjte postiženou část mýdlem a pak dlouze oplachujte větším množstvím tekoucí vody. Zaměřte se hlavně na zasažené oči.
* Důležité je zabránit podchlazení, proto postiženého přikryjte.
* Při větším rozsahu okamžitě přivolejte lékařskou pomoc – čas tady hraje obrovskou roli. Pokud voláte záchranku, nedávejte postiženému nic pít ani jíst.
Ani menší rány byste neměli nechat bez lékařského ošetření, jděte k němu co nejdříve, nejpozději hned druhý den po úraze.
Péče o jizvy
Popáleniny můžou být buď povrchní, nebo hluboké. Ty první se zahojí bez následků do 14 dnů a nezanechají po sobě žádné stopy. Ty hluboké ale dovedou pěkně potrápit. Prvotním ošetřením ani případnou transplantací kůže péče o ně zdaleka nekončí.
Po těchto úrazech totiž zůstávají nehezké jizvy. Změny v hojení jsou pozvolné, trvají hodně dlouho a stojí určitou námahu a vytrvalost. Ale poctivá péče o popálená místa se vyplatí.
Co na jizvy platí?
* Místo koupele ve vaně je lepší sprchování, a to minimálně jednou denně vlažnou vodou a jemným mýdlem s neutrálním pH (nejlépe dětským).
* Plochy je třeba promazávat minimálně dvakrát až třikrát denně. Používají se neutrální a co nejméně alergizující masti a krémy, které mají obsah vody více než 50 procent objemu. Je dobré přípravky střídat.
* Čerstvě zahojená místa jsou křehká a náchylná k mechanickému poškození. Proto je vhodné nosit bavlněné prádlo.
* Jizvy nemají rády sluníčko. Alespoň 2 roky by ho neměly vůbec spatřit.
* Babské rady doporučovaly na jizvy vepřové sádlo. Lékaři ale nesouhlasí. Alergizuje pokožku a neproniká do hloubky plochy.
* Výborně na jizvy působí laserové ošetření, nejlépe v místě, kde mají ošetřující lékaři dostatečné zkušenosti s jizvami od popálení.
* Obrovským kamarádem, který dokáže jizvy krásně zvládat, jsou tzv. tlakové masáže. Minimálně 2-3krát denně se místo jizvy stlačí špičkou prstu po dobu asi 30 vteřin. Správné je to tehdy, když přitom dojde ke krátkodobému odbarvení jizvy.
Pak se prst posune o šířku dále a opakuje se stejná technika – tak se postupuje po celé ploše jizvy, a to vždy od okraje jizvy směrem k srdci.
Zdroj: skoleniprvnipomoci.cz, leták Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady, publikace Hasičská kuchařka (kpt. Ing. Ivana Svitáková), Foto: Freepik, Shutterstock, PX FUEL