Domů     Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
25.10.2021

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to všichni víme, ale málokdo je připraven pohotově zasáhnout, když se skutečně něco přihodí.

Jedním z častých míst, kde se setkáme s úrazy způsobenými popálením nebo opařením, je kuchyň. Právě tady bychom měli mít po ruce pár potřebných věcí, které nám poslouží k ošetření.

Je dobré také vědět, jak preventivně úrazům předcházet a na co si v kuchyni dát pozor. Proto hned na začátku popíšeme, jak například může v kuchyni vzniknout požár.

Vzplanutí oleje na pánvi

Hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou! Proč? Při nalití vody do hořícího oleje dochází k jejímu odpaření a vzniklá pára vytvoří s olejem hořící emulzi.

Každá kapka vody, která se ponoří do hořícího oleje, zvětší svůj objem 1700x a následně doslova exploduje a hořící olej se rozšíří do prostoru kuchyně.

Jak postupovat?

* Vypněte vařič.

* Zamezte přístupu kyslíku k hořícímu oleji – přikryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, případně zasypte hlínou z květináče.

Porucha elektrospotřebiče

Technické závady elektrických spotřebičů mají na svědomí velké množství požárů. Proto je preventivně kontrolujte a čas od času očistěte mastné skvrny a odstraňte případné drobečky od pečiva.

Jak postupovat při doutnání nebo hoření elektrického spotřebiče?

* Okamžitě spotřebič vypojte ze zásuvky.

* Zamezte přístupu kyslíku – přikrytím dekou nebo jinými prostředky.

* Pokuste se požár uhasit vhodným hasicím přístrojem (v tomto případě práškovým).

Co se dál může stát

Požár zdaleka není jedinou situací, při které můžeme dojít k úrazu popálením. Častěji se nám nepříjemná událost přihodí při vaření. Zvlášť nutné je hlídat děti.

Snadno na sebe zvrhnou hrnec, konvici nebo jen šálek s vařicí tekutinou – polévkou, vodou, čajem, kávou… Pozor si musíme dát i na páru, která také může způsobit bolestivé poranění. Další nepříjemný úraz může způsobit i elektrický proud nebo chemikálie.

Ať se jedná o popáleninu nebo opařeninu, první pomoc je při obou těchto úrazech stejná.

Jak pomoci

* Ze všeho nejdříve je nutné okamžitě odstranit od postiženého zdroj tepla.

* Ze zasažených míst opatrně sejměte oděvy a šperky. Hlavně prsteny a náramky, protože popáleniny otékají a následné sundání je obtížné. Jestliže jsou ale oděvy k popálené kůži pevně přilnuty, nestrhávejte je.

* Nejdůležitějším úkonem je chlazení popálenin. Pokud je nechladíte, teplo se šíří dál a rozsah a hloubka poškození se zvětšuje. Chlaďte do té doby, dokud chlazení přináší úlevu od bolesti. Optimální je tekoucí voda nebo sprcha. Teplota vody by neměla být nižší než 8 ºC a proud vody by neměl být prudký.

* Po zchlazení zakryjte popáleninu obvazem. Dbejte na to, aby byl absolutně sterilní, popálená kůže je velmi náchylná na infekci. Proto se jí také dotýkejte co nejméně, nejlépe vůbec.

* Na postižené místo kromě vody nic nepřikládejte. Nikdy popálené plochy ničím nemažte, ani nezasypávejte. Puchýře nepropichujte. Nepoužívejte k chlazení ani led, ten poškození ještě zhoršuje.

* Při zasažení chemikáliemi omyjte postiženou část mýdlem a pak dlouze oplachujte větším množstvím tekoucí vody. Zaměřte se hlavně na zasažené oči.

* Důležité je zabránit podchlazení, proto postiženého přikryjte.

* Při větším rozsahu okamžitě přivolejte lékařskou pomoc – čas tady hraje obrovskou roli. Pokud voláte záchranku, nedávejte postiženému nic pít ani jíst.

Ani menší rány byste neměli nechat bez lékařského ošetření, jděte k němu co nejdříve, nejpozději hned druhý den po úraze.

Péče o jizvy

Popáleniny můžou být buď povrchní, nebo hluboké. Ty první se zahojí bez následků do 14 dnů a nezanechají po sobě žádné stopy. Ty hluboké ale dovedou pěkně potrápit. Prvotním ošetřením ani případnou transplantací kůže péče o ně zdaleka nekončí.

Po těchto úrazech totiž zůstávají nehezké jizvy. Změny v hojení jsou pozvolné, trvají hodně dlouho a stojí určitou námahu a vytrvalost. Ale poctivá péče o popálená místa se vyplatí.

Co na jizvy platí?

* Místo koupele ve vaně je lepší sprchování, a to minimálně jednou denně vlažnou vodou a jemným mýdlem s neutrálním pH (nejlépe dětským).

* Plochy je třeba promazávat minimálně dvakrát až třikrát denně. Používají se neutrální a co nejméně alergizující masti a krémy, které mají obsah vody více než 50 procent objemu. Je dobré přípravky střídat.

* Čerstvě zahojená místa jsou křehká a náchylná k mechanickému poškození. Proto je vhodné nosit bavlněné prádlo.

* Jizvy nemají rády sluníčko. Alespoň 2 roky by ho neměly vůbec spatřit.

* Babské rady doporučovaly na jizvy vepřové sádlo. Lékaři ale nesouhlasí. Alergizuje pokožku a neproniká do hloubky plochy.

* Výborně na jizvy působí laserové ošetření, nejlépe v místě, kde mají ošetřující lékaři dostatečné zkušenosti s jizvami od popálení.

* Obrovským kamarádem, který dokáže jizvy krásně zvládat, jsou tzv. tlakové masáže. Minimálně 2-3krát denně se místo jizvy stlačí špičkou prstu po dobu asi 30 vteřin. Správné je to tehdy, když přitom dojde ke krátkodobému odbarvení jizvy.

Pak se prst posune o šířku dále a opakuje se stejná technika – tak se postupuje po celé ploše jizvy, a to vždy od okraje jizvy směrem k srdci.

Zdroj: skoleniprvnipomoci.cz, leták Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady, publikace Hasičská kuchařka (kpt. Ing. Ivana Svitáková), Foto: Freepik, Shutterstock, PX FUEL

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale