Jak to udělat, aby se ze zdvořilostní návštěvy, která má za úkol oprášit rodinné vztahy, nestala noční můra a nerozjelo se další kolo nekonečné řady rodinných sporů?
První krok k tomu, aby se to nestalo, je záměrně zapomenout, jak to probíhalo posledně. Nebo ještě lépe: Udělejte závažné vnitřní rozhodnutí, že se k žádným dohadům a konfliktním tématům z minulosti nebudete vracet, ani když téma někdo nadhodí.
Asi si umíte představit, k čemu by to vedlo, ale proto tam nejedete. Takže vypněte uši a z paměti vytáhněte veselé historky.
14 fíglů, které zabírají!
Chvalte a zase chvalte
Poklony otvírají srdce a krotí ďáblíka hádavosti. Pochvalte paní domu krásně upravený byt, bábovku i nový účes, vše, co se vám bude opravdu líbit, aby uznání znělo přirozeně. Uvidíte, jak se atmosféra uvolní.
Zabavte děti
Ať už vlastní děti, nebo z rodiny, kam přijedete na návštěvu. Můžete s sebou vzít novou deskovou hru, kterou ještě neznají. Děti se zabaví a tím ubyde jeden z hlavních stresových faktorů na návštěvách – dětský křik a nuda. Dospělí tak navíc získají příležitost nerušeně si popovídat.
Nechlubte se
Potomek na vysoké nebo už absolvent s červeným titulem, postup v práci a vyšší plat, to jsou témata, s nimiž je třeba zacházet opatrně. Lehce vyvolají dojem chlubení a tím vzbudí v naslouchajících podráždění.
Když už o tom musíte mluvit, zmiňte se jen krátce a hned se raději ptejte, jak se daří příbuzným.
Nezáviďte
Závist je opak chlubení, ale působí stejně destruktivně na náladu a vztahy. Takže nezkoumejte moc podrobně, že se příbuzným daří líp než vám, neupozorňujte na to větičkami jako:
„No jo, vy si to můžete dovolit, my bychom na to ani za rok nenašetřili!“ Taková konverzace vede ke kyselým obličejům a nepříjemné atmosféře. Ať tedy u příbuzných uvidíte cokoli, neporovnávejte se.
Zapomeňte na staré historky
Každý si je totiž pamatuje trochu jinak. Proto nevytahujte staré příběhy ani školní fotky. I když může jít o historku v zásadě neškodnou, můžete se pohádat o detaily, které každý v paměti nosí trochu jinak uložené.
Připravte si „pohotovostní“ témata
Čili nějakou odbočku, kterou využijete, když začne hovor směřovat k hádce. Pak je vhodné ho úplně přerušit a skočit mluvčímu do řeči. Nebo navázat stylem: „Něco podobného se stalo kamarádovi.
On…“ A už veďte hovor jinam, přidejte veselý příběh se ztracenou peněženkou (peníze vždycky zabírají, spolehlivě připoutají pozornost).
Problémy nechte na jindy
Pokud přijedete na návštěvu před svátky, nevozte s sebou problémy k řešení. Není to vhodná příležitost. Pokud vám něco leží na srdci, pak až před odjezdem navrhněte nové setkání s tím, že potřebujete něco probrat, co se dnes nehodilo vytahovat.
Hledejte na příbuzných dobré vlastnosti
Můžete to vzít jako hru. Každý člověk má nějaké dobré vlastnosti, jen u příbuzných je přehlížíme. Je to tím, že v nás stále doutnají staré spory, a tak máme potlačenou potřebu jim to za prohřešky spočítat. Zkuste své příbuzné vidět očima cizích lidí.
Vážně to funguje – uvědomíte si třeba, že švagrová se kvůli vám skutečně snažila, aby se s obědem předvedla, a nešetřila na něm.
Co se nezmění, ignorujte
Je váš tchán notorický vzdychal a stěžovač? Má švagr pořád ten nesnesitelný zvyk srkat při pití i polévce? Nemůžete očekávat, že se zažité zlozvyky rázem změní a zmizí.
Budou pokračovat dál, ale to neznamená, že se jimi pokaždé znovu musíte nechat vyprovokovat. Nechte to být, řeknete si, že je to věc vašeho rozhodnutí, jestli na ně budete znovu – a zbytečně – reagovat. Vypněte uši a soustřeďte se na něco jiného.
Pozor, kde to jiskří
Asi víte, na co vaši příbuzní reagují podrážděně. Může jít i o obecně nevinná témata. Například když chováte psy, a vaši příbuzní to považují za mrhání penězi a časem. Pokud pak dostanete otázku:
„Prosím tě, kolik už máš těch psů?“, klidně odpovězte, že pět, ale že by vás teď hlavně zajímalo, jak se peče tenhle úžasný závin.
Nevnucujte pomoc
A to ani v případě, že ji míníte upřímně. Nevozte příbuzným výbavu po vašich dětech, způsobí to rozpaky, a někdy i podráždění. Nerozhlížejte se po jejich kuchyni a neříkejte, že jim můžete pomoci s renovací.
Málokdo si nechá tak neomaleně zasahovat do svých soukromých záležitostí. Pokud tedy budete chtít nabídnout pomoc, pak dobře zvažte jakou a podejte to pouze jako návrh a jen jednou.
Promyšlený dárek
Až budete přemýšlet, jakou pozornost s sebou na návštěvu vzít, zavzpomínejte, o čem byla posledně řeč: Nemluvila sestřenice o tom, že sbírá recepty dezertů? Kupte jí dortovou kuchařku.
Bude mít radost dvojnásobně, protože si uvědomí, že si pamatujete, co vám říkala.
Starým lidem se přizpůsobte
Samozřejmě že to intuitivně děláme nebo chceme dělat, jen nám v určitou chvíli dojde trpělivost. Přitom není třeba dělat nic jiného než tiše sedět, poslouchat a usmívat se.
Uvědomte si, jak moc se tito staří lidé na vaši návštěvu těšili a jak si o ní budou ještě dlouho vyprávět. Neodporujte jim, když říkají něco, co už si správně nepamatují. Netvařte se otráveně, že opakují stále ty samé historky. Jste pro ně velkou radostí, víte to?
I na rozloučení záleží
Ať už návštěva proběhla jakkoli, vždy svým příbuzným řekněte, jak jste rádi, že jste se s nimi konečně mohli vidět a že příště to snad bude zase brzy. Tím dokážete uhasit mnohé doutnající neshody, protože jim dáte pocit, že jsou pro vás důležití.
Po vašem odchodu jim v hlavě bude chvíli znít to poslední, co jste jim řekli – že to bylo milé setkání.