Domů     Miroslav Táborský: „Byl jsem umanutej…“
Miroslav Táborský: „Byl jsem umanutej…“
3.9.2021

Nepřehlédnutelný. Tohle přídavné jméno je pro vystižení tohoto českého herce to pravé. Zapamatovatelné jsou i jeho malé roličky, o chudém metaři z Četnických humoresek, estébákovi z Kolji a nebo sadistickém Žabákovi ze Zdivočelé země ani nemluvě.

Miroslav Táborský se narodil v Praze, ale už po půldruhém roce se rodina přestěhovala do Hradce Králové. Tam prožil dětství:

„Byl jsem hodné, byť dost hyperaktivní dítě.“ Jednou vzpomínal, jakou měl radost, když mu dědeček, který vyráběl loutky, daroval loutkové divadlo. Možná právě to bylo to prvotní postrčení směrem ke kumštu.

Začalo to ochotníky

Devítku jsem zvládal takřka levou zadní. Ale pak přišel gympl a mat-fyz třída. To vymysleli rodiče proto, že bylo jasné, že z kádrových důvodů pro mě humanitní vysokoškolské obory nepřicházejí v úvahu.

Jenže mě ta matika a fyzika moc nebraly, navíc jsem už také hrál amatérské divadlo.“ Lásku k divadlu zřejmě podědil po rodičích, kteří v mládí také ochotničili.

Jaroslava Lukeše hrál v seriálu Místo nahoře (2004).
Jaroslava Lukeše hrál v seriálu Místo nahoře (2004).

Pro herectví trpěl

Po střední škole se hned hlásil na divadelní akademii, jenže ho nevzali. „A tak jsem šel na peďák.“ V dalších čtyřech letech se pak pokoušel dostat na DAMU ještě třikrát, než byl konečně přijat. Dokonce si kvůli tomu nechal předělat zuby!

„Já jsem míval mezi jedničkami nahoře mezeru, kterou utíkal vzduch, a to bylo znát na výslovnosti. A tak jsem si nechal zuby zbrousit a nasadit korunky. Zubař tenkrát plakal, že má brousit zdravé zuby, ale když já se moc chtěl na to herectví dostat.“

Kantor na jevišti

Než ho na DAMU vzali, stihl už téměř dostudovat učitelství. Téměř. Do konce mu zbýval rok. „A tak jsem dělal prvák s páťákem dálkově.

Nakonec se to tak sešlo, že jsem měl měsíc na to dodělat na peďáku všechny zápočty, zkoušky a navíc povinnou praxi na střední škole. A já to nestíhal…“

Zvládl to, ale za katedrou coby učitel od té doby nestál. Mimochodem – tehdy už měl nabídky z divadel, aby u nich nastoupil jako elév, takže i kdyby herectví nevystudoval, hrát by šel stejně. „Byl jsem prostě umanutej.“

Hráli v  pohádce Lotrando a Zubejda (1997).
Hráli v  pohádce Lotrando a Zubejda (1997).

Ubrat logiky, přidat citu!

Už během studií na DAMU hostoval v Národním divadle. „Ale ten přechod od fyziky k hraní mi zpočátku dělal potíže. Profesoři na akademii mi občas museli připomenout, abych ubral logiky a přidal citu.“ Po absolutoriu hrál rok na Kladně.

Po vojně pak vystřídal několik pražských divadel, až zakotvil v roce 1996 v Divadle v Dlouhé a zůstal dvacet sezon.

Penélope, Sigourney, Matt, Heath…

V 90. letech u nás točily zahraniční produkce jeden film za druhým a pořádaly castingy na menší role. „Občas jsem je něčím zaujal a dali mi i roli větší.“ To byl případ španělského filmu Dívka tvých snů, ve kterém hrála hlavní postavu Penélope Cruz.

„Celý štáb mi přišel skvělý. Všichni herci byli ve Španělsku hvězdami, a zároveň to byli báječní parťáci. Penélope byla jedním článkem té party.“ Za roli v tomto filmu dostal Táborský ve Španělsku Goyovu cenu, což je tamější obdoba Českých lvů!

Zahrál si také se Sigourney Weaver ve filmu Sněhurka – Příběh hrůzy: „Mezi natáčením jsme probrali děti i divadlo.“ A nebo s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem v Kletbě bratří Grimmů:

Oba se ukázali jako hračičkové, kteří byli natěšení na každý nápad. Dalo se s nimi vymýšlet a blbnout. I fotbálek jsme si zahráli mezi karavany během pauzy. Vzpomínku mi kalí jen to, že Heath už nežije.“

Měl jsem období blbců…“

Svou dosavadní filmovou kariéru popisoval v jednom rozhovoru s nadhledem:

„Po DAMU jsem měl období blbců. Pak jsem měl období pétépáků. Pak bylo období padouchů. Kolem čtyřicítky se to začalo lámat a dostal jsem první kladné postavy.

Teď mám období, kdy převažují spíš komické postavy.“ Milovníka prý si zahrál jen párkrát, a to ještě jako ochotník. „Dost jsem se při tom trápil…“

S Barborou Munzarovou hrál ve válečném dramatu Operace Silver A (2007).
S Barborou Munzarovou hrál ve válečném dramatu Operace Silver A (2007).

Sám sobě režisérem

Už několik let je Miroslav Táborský na volné noze a jeho „akční rádius“ se značně rozšířil. Jsem ve věku, kdy ještě mám síly, a chtěl bych si na jevišti ještě tzv. užít.

Chci si teď víc vybírat úkoly, které mě baví, a stojí mi za to, věnovat jim čas a energii.“ Připravil také vlastní inscenaci. „V Divadle v Řeznické jsem udělal představení, které jsem sám režíroval, navrhl jsem kostýmy, scénu…“

Doma mezi Cimrmany

Miroslav Táborský je pyšný na to, že si zahrál od Kolji ve všech dalších filmech natočených podle scénářů Zdeňka Svěráka.

Ale nejen to! „Jednou mi Zdeněk Svěrák volal, jestli bych se s ním nestřídal ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký.“ Řekl mu, že je to nesmysl.

Nakonec prý si dal podmínku, že se to naučí, že to nazkouší, a když se ukáže, že to nejde, tak že půjdou od toho. „No a jsem tam už sedmou sezonu.“ Dnes už hraje také doktora Vypicha ve hře Záskok.

„Tam, mezi těmi osmdesátníky, si uvědomuju, že mám přestat fňukat, když mě něco bolí. Jsou pro mě potvrzením toho, že dokud si chlap hraje, tak nejen nezlobí, ale asi ani nestárne. Jsou vzdělaní, chytří, hraví… Já se mezi ně vždycky hrozně těším.“

V seriálu Vinaři se Zdeňkem Junákem (2014-2015).
V seriálu Vinaři se Zdeňkem Junákem (2014-2015).

Najít toho pravého je štěstí

S manželkou, loutkoherečkou Kateřinou, se brali, když jemu bylo 33 a jí o tři míň. Předtím spolu pár let chodili, i když…Tápu, kdy to s Kačenkou bylo ještě kamarádství, a kdy už rande,“ přiznal jednou Táborský a dodal:

„Najít toho pravého pro společný život je štěstí a dar.

U nás to bylo tak, že jsme oba chtěli ten vztah vždycky pěstovat a udržet. Nemůžu říct, že jsme neměli krize. Nikdy nás ale nenapadlo je řešit jinak než pozitivně.“

S Taťánou Medveckou v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008).
S Taťánou Medveckou v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008).

Hlavně si neustlat!

Před několika lety se Miroslav Táborský nechal vyhecovat a začal jezdit na horském kole. Co jezdit – závodit! A hned v prvním závodě jsem pochopil, že kondice je něco úplně jiného, než jsem si do té doby myslel. Naštval jsem se na sebe, a tak se snažím být každý rok lepší a lepší.“

Trénuje, jezdí s ním syn, někdy prý i manželka, kolo používá také k dopravě po Praze.

„Při nějaké tréninkové projížďce si často přemýšlím o kdečem, ale při ostřejším tréninku nebo při závodě se hlava naprosto vyčistí a soustředí se jen tu jízdu, tělo, kolo, terén… Aby si člověk neustlal. Když dojedu, tak jsem jak vyluxovanej. Je to osvěžující.“

Foto: ČT, CSFD, Prima, Herminapress

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale