Nejen ty dětské, ale i ty vaše. Proč? Minimálně proto, že šikovnost se udržuje cvičením a také proto, že jemná motorika a mozek spolu souvisejí.
Všichni s i jistě pamatujete, jak jste s dětmi, když byly malé, zkoušeli držet tužku, a měli jste spolu s nimi radost z každé čárky a každého zavázání tkaničky. A přitom možná ani nevíte, že takové cvičení potřebujeme v každém věku.
Hodí se pro těžce manuálně pracující, seniory i ty kdo se dí celé dny u počítače. Vědci dokonce přišli na to, že cvičení jemné motoriky pomáhá oddalovat Alzheimerovu chorobu a udržuje bystré myšlení. Jenže jak na to?
Ideální je, když si hrajeme s dětmi nebo s vnoučaty. Ale můžete si pohrát i sami. Je tolik činností, kterými se můžete zabavit a ani vás nenapadne, že cvičíte.
Skládejte puzzle
Je to senzační zábava pro všechny a vydrží vám. Tedy pokud nejste přeborníky. A přidáme pár rad.
Připravte si místo, kde může puzzle v rozestavěném stavu ležet nějakou dobu (v závislosti na složitosti motivu a času který na puzzle máte jednotky dnů až týdnů).
Pokud skládáte prvních pár puzzle, bohatě vystačí nějaký stůl, u kterého nevadí, že jej není možné po dobu skládání využívat.
Určitě při výběru místa berte v úvahu, jaké je v místnosti světlo. Pro skládání puzzle není moc dobré přímé umělé světlo (žárovka), ale naopak je světlo rozptýlené. Jestli máte psy nebo kočky, je dobré vybrat místo, kam nemohou.
Předtím, než začněte skládat, zkontrolujte, že se složené puzzle na stůl vejde. Skoro všichni výrobci uvádějí rozměry složeného puzzle na krabici.
Naučte vnučku plést
Pamatujete si vůbec, kdy jste naposled držela jehlice v ruce? Věčně nebyl čas a teď to může být docela zábava. Nikdo vás nenutí vytvořit celé dílo, jen své zkušenosti předejte a můžete se u toho nejen pobavit, ale i procvičit prsty.
Totéž platí i pro vyšívání a další kreativní činnosti. A pokud máte vnoučka? Není nic jednoduššího, než si pohrát se stavebnicí.
Zahrajte si karty
V době počítačů si sice můžete třeba sami na obrazovce vykládat pasiáns, ale to není ono. Proč myslíte, že se lidé třeba v Anglii scházeli na pravidelnou partičku bridže? Byla to společenská událost.
A jak tak karty šustily i dobré cvičení pro ruce a pro mozek. Takže co takhle pozvat sousedy a oprášit kanastu?
Sepište vzpomínky
V určitém věku se člověk přirozeně vrací k událostem uloženým v dlouhodobé paměti. Prostě si víc pamatujeme, co jsme zažili v dětství než co bylo včera k obědu. Když si začnete vzpomínky zapisovat procvičíte si prsty, pozornost i paměť a potěšíte i srdce.
A bonus navíc? Protože málokdo z nás píše rukou, naše písmo se změnilo v nečitelné čmáranice. Při psaní vzpomínek se ale budete snažit psát pěkně a váš rukopis se zlepší. A možná vás pak napadne i něco hezkého namalovat.
V každém případě si nezapomeňte koupit nějaké hezké kvalitní pero, fixy a barvičky.
Tip: A když už jste takhle vybaveni, tak až půjdete kupovat dětem omalovánky, přibalte jedny pro dospělé. Uvidíte, jak si to pak spolu užijete.
Nevybrali jste si?
Pak zkuste zapátrat po různých kursech. Co byste řekli třeba drátkování, nebo tvoření z FIMA nebo malování triček nebo třeba výrobě šperků z korálků? Existuje spoustu věcí, které by vás mohly bavit.
Některé návody najdete v našem časopise, mnoho je jich na internetu, existují samozřejmě různé kursy. A co z toho? Budete se cítit líp, odpočinete si a třeba si něco hezkého i vyrobíte. A to za to stojí.
Foto: PX FUEL