Že se včelí vosk užívá v kosmetice, víme, ale může nám pomoci také v domácnosti, ať už při úklidu, nebo při jejím zkrášlování. Máme pro vás pár nápadů.
Leštěnka na masivní dřevo
Potřebujete: 75 g žlutého včelího vosku, 75 g lněné fermeže, 75 g terpentýnu, nádoby na vodní lázeň, kuchyňskou váhu, lžíci nebo dřevěnou špachtli, zavařovací sklenici se širokým hrdlem nebo plechovku s víčkem.
Ve vodní lázni rozpusťte všechny suroviny a občas promíchejte. Směs nalijte do zavařovací sklenice se širokým hrdlem nebo do plechovky a nechte vychladnout.
Leštěnka na nábytek
Potřebujete: 43 g žlutého včelího vosku, 10 g karnaubského vosku, 372 g terpentýnu, nádoby na vodní lázeň, kuchyňskou váhu, lžíci nebo špachtli, lahvičku s víčkem.
1) Ve vodní lázni nechte rozpustit oba vosky.
2) Postavte směs stranou a důkladně vmíchejte terpentýn.
3) Nalijte směs do sklenice.
4) Naneste přípravek na čistý hadřík a leštěte malými krouživými pohyby. Až bude hadřík špinavý, otočte ho.
5) Nechte leštěnku zaschnout a potom povrch vyleštěte čistým hadříkem. Je-li potřeba více vrstev, počkejte dva dny a postup zopakujte.
Voskované listy
Také se vám stává, že obdivujete listy nějakého stromu a litujete, že ta krása za chvíli opadá? Zkuste je konzervovat voskem.
Potřebujete: 400 g včelího vosku, suché listy nejlépe barevné, malou elektrickou pánev, voskový papír.
1) Vyberte ty nejhezčí listy. Jelikož musí být suché, vložte je asi na půl hodiny do trouby předehřáté na 93 °C. Je-li to nutné.
2) V elektrické pánvi nechte rozpustit vosk a dávejte pozor, aby se nepřehřál. Vosk by měl být v pánvi tak vysoko, abyste do něj listy pohodlně ponořili.
3) Uchopte list za stopku, ponořte ho do horkého vosku a přitlačte špejlí nebo párátkem, aby byl celý pod hladinou. Potom ho vytáhněte, položte na voskovaný papír a nechte vychladnout.
4) Položte listy do ozdobné mísy nebo je navlékněte na rybářský vlasec a udělejte z nich girlandu.
Voděodolné plátěnky
Představte si, že v plátěnkách procházíte kalužemi a nemáte mokrá chodidla. Nemůžeme vám slíbit, že plátěnky zůstanou suché úplně, ale budou výrazně sušší. A na rozdíl od holínek budou dýchat. Tuto techniku můžete samozřejmě použít i na jiné věci.
Potřebujete: 200 g včelího vosku, plátěnky, 2 dlouhé pytle na odpadky, noviny, papírové utěrky, malou elektrickou pánev, štětec s přírodními štětinami 5 cm, horkovzdušnou pistoli.
1) Do pytlů na odpadky vložte novinový papír a vycpěte jimi boty. Plast zabrání tomu, aby vosk prosakoval do papíru, který pomáhá udržovat správný tvar boty.
2) Zahřejte elektrickou pánev na cca 93 °C a nechte rozpustit vosk. Namočte do něj štětec asi na 30 vteřin.
3) Horkým voskem natřete plátěnou část boty, aby byla celá důkladně nasáklá. Postup zopakujte u druhé boty.
4) Vyjměte pytle na odpadky a nechte plátěnky trochu vychladnout.
5) Nyní odstraňte přebytečný vosk. Vycpěte plátěnku velkým množstvím papírových utěrek a horkovzdušnou pistolí zahřejte místo s přebytečným voskem. Vosk rychle roztaje a vsákne se.
Stejným způsobem upravte podle potřeby další místa a případně vyměňte papírové utěrky.
6) Nechte boty vychladnout a zkontrolujte, zda jste všude přebytečný vosk odstranili. Poté plátěnky vyzkoušejte. Budou vám připadat poněkud tužší, než vosk trochu změkne.
Tip: Chcete-li voskovou vrstvu oživit, krátce ji prohřejte horkovzdušnou pistolí. Časem můžete impregnaci obnovit již s menším množstvím vosku.
Fotky většinou v knize.
Text Eva Hořánková podle knihy Petry Ahnertové Včelí vosk nakladatelství METAFORA
Foto Metafora.cz