…pak vám mozek připravil sen jako z hororu. Občas se to stane každému. Jenže co když se noční můry vracejí?
Ačkoli je děj takového snu absurdní a rozhodně nepředpokládáte, že by se něco podobného mohlo reálně přihodit, zlý pocit vás celý den neopouští. Čím to? Noční můra totiž pracuje s emocemi a ty psychický stav ovlivňují silněji než myšlenky.
Proto se špatného pocitu, který vyvolala, dá tak špatně zbavit. Říct si „Byl to jen sen“ prostě nestačí. Z jednorázové zkušenosti s noční můrou se otřepete, ale pokud se vrací, vytváří velký stres a zátěž pro zdraví.
Nejčastější noční můry
– pád do hloubky
– útěk před pronásledovateli
– neschopnost pohnout se v nebezpečné situaci
Když jsou chronické
Každý takový sen si budete dlouho pamatovat. Pokud se ale noční můry začnou opakovat, dostanou vás brzy do špatného psychického stavu.
Po každém takovém nočním zážitku se lze jen obtížně soustředit na běžné denní povinnosti, protože psychika se zaobírá pocitem ohrožení. Stoupá hladina stresových hormonů a tím i úzkost, ačkoli je její důvod iracionální.
S opakujícími se nočními můrami narůstá i fyzická únava jako následek zhoršujícího se spánku. Usínání se stává stále větším problémem, protože se mu postižený ve strachu z dalšího děsivého zážitku vlastně brání.
Pokud takové sny přicházejí nejméně jednou týdně po dobu asi tří měsíců či déle, pak už jde o noční můry chronické a je nezbytné je léčit.
Co je příčinou?
Nejčastěji bývá spouštěcím momentem těžká životní situace, velká ztráta nebo strach z ní. U úzkostných lidí může takové sny vyvolat i přetížení sil, ať už fyzických, nebo duševních. Noční můry ale mohou signalizovat také rozvíjející se duševní onemocnění.
Léčba se proto zaměřuje na předpokládanou příčinu. U úzkostných lidí je cílem zvýšení důvěry ve vlastní schopnosti a nácvik zvládání každodenních úkolů beze strachu, jak vše dopadne.
Pokud se noční můry vracejí k určité traumatické životní události, pak se terapeut pokouší s pacientem tuto zátěž překonat. K odstranění nočních můr se tedy využívají především psychoterapeutické metody, i když v některých případech jsou nutné i léky.
Domácí první pomoc
Aby vás tíže jednorázové noční můry nepronásledovala i po probuzení řadu hodin, lze si nacvičit účinnou sebeobranu. Vychází z tzv. lucidního snění.
To je zvláštní typ snu, kdy jsme částečně při vědomí, a proto můžeme do jeho průběhu aktivně vstupovat a měnit ho. Možná jste už lucidní sen zažili, například při probouzení, kdy jste doznívající sen vědomě upravovali, aby se vám víc líbil.
Tuto techniku se lze ale také naučit. Vychází z hlubokého uvolnění při meditaci, kdy nedovolíte mozku, aby zcela usnul, přitom se v něm už rozvíjejí snové děje. K odbourávání noční můry ale postačí i stav hlubokého uklidnění, kdy je možné sen „předělávat“.
Jak na to
– Pohodlně se položte a zavřete oči. Přestaňte si všímat svých myšlenek a ty se tím budou zklidňovat a ustupovat.
– Soustřeďte se na svůj dech. Ten je spojením s bdělým vědomím. Když ho ztratíte, usnete. V takovém případě musíte po probuzení začít znovu.
– V hlubokém uvolnění, kdy máte zavřené oči a soustředíte se jen na dech, se začnou ve vědomí odehrávat krátké „filmy“. Přerušte je a vraťte se do noční můry, která vás vyděsila.
– Nejdříve zlý sen sledujte. Pak si ho začněte upravovat podle toho, čím vás děsil.
– Zdálo se vám, že se dusíte a nemůžete dýchat? Pak sen změňte a zhluboka se v něm nadechněte.
– Ve snech, kde vás někdo pronásleduje, nebo jste v nebezpečné situaci a nemůžete se hýbat, si můžete vypomoci postavou, které plně důvěřujete. Představte si, jak vám tento člověk přichází na pomoc. Pokud jste jako ochromení, pak vás odnáší do bezpečí.
– Novou verzi snu si opakujte tak dlouho, až se stane stejně živou jako původní noční můra.
– Sledujte, jak se s úpravou snu mění i váš psychický stav, jak klesá strach a vrací se klid.
Duševní hygiena
Pokud si chcete ušetřit další nepříjemnou zkušenost s nočním děsem, pokuste se zlehčit břemeno duševní zátěže, které životem vlečete.
– Podělte se o své starosti a úzkosti s bytostí vám blízkou, nenechávejte si je pro sebe. Pro věřící je ještě lepší rozmluva s duchovním, neboť díky své autoritě má schopnost lépe zátěž strachu odnímat.
– Omezte čas, kdy se zabýváte tím, co vás v životě děsí nebo drtí.
– Neprobírejte své obavy ve večerních hodinách.
– Před spaním si vzpomeňte, co vás toho dne potěšilo a udělalo vám radost, i když půjde o maličkosti.
Byliny pro klidný spánek
Kozlík lékařský – výborně tlumí nervové předráždění, stres a pomáhá při nespavosti z přepracování. Ale pozor – dodržujte doporučené dávkování, neboť při jeho překročení se podráždění naopak zvýší.
Mateřídouška obecná – zmírní psychické podráždění a bolesti hlavy, usnadní usínání.
Meduňka lékařská – působí jako mírné sedativum, rozpouští úzkost a zlepšuje spánek.
Třezalka tečkovaná – harmonizuje psychiku, pomáhá při podráždění i mírné depresi. Usnadňuje usínání. Třezalka ovšem ovlivňuje také účinek řady léků, proto se před jejím užitím poraďte v lékárně.
Levandule lékařská – uklidňuje nervové podráždění a zlepšuje spánek, účinná je nejen jako čaj, ale i ve formě koupelí.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL