Domů     Biologické hodiny v nás
Biologické hodiny v nás
29.4.2021

Skřivan, nebo sova? Je to marné, máme to v sobě a moc s touto nadílkou nenaděláme. Aneb – jak nás ovlivňuje náš chronotyp.

O čem je vlastně řeč? A co to jsou chronotypy? Chronotypy neboli „hodinové geny“ úzce souvisejí s cyklem spánku a bdění. Určují naši aktivitu během 24 hodin.

Zda jste podle lidového rozdělení spíše ranní skřivan či noční sova, může mít za určitých podmínek vliv na celou řadu oblastí vašeho života, včetně zdraví a kvality spánku. Zkrátka biorytmy nejsou výmluva, ale vědecky prokázaný fakt.

Ranní ptáčata

Probouzíte se, když je venku téměř ještě tma. Vyskočíte z postele a okamžitě jste čilí a aktivní.

Hned ráno, ještě než odcházíte do práce, stíháte spoustu věcí – zacvičíte si, pustíte myčku a pračku, na které už vám večer nezbyla energie, vyvenčíte psa, poklidíte byt… Zato večer si s vámi moc legrace známí neužijí.

Na večírky raději nechodíte, protože na nich usínáte. Poznali jste se? Tak vítejte mezi skřivánky. Máte nespornou výhodu, že naše společnost je nastavená na váš rytmus.

Noční dobrodruzi

Když vás z postele netahá budík, můžete klidně spát dlouho. Než zcela procitnete, potřebujete ještě trochu času a vstávání vám dělá potíže. Zato večer ožíváte a jste ve svém živlu.

Stihnete spoustu práce a usínáte, když se ručička na hodinách přesouvá do druhého dne (dřív vám to prostě nejde)… Asi je vám jasné, že patříte do klubů soviček. Rada pro vás: najděte si práci s klouzavou pracovní dobou.

Možná jste se ale „překulili“ do třetího typu. Někdy se nazývá „ani-ani“, jinde mu říkají „nevyhraněný“. Často se jedná právě o sovy, které se musí podřídit obvyklým zvyklostem naší společnosti.

Tak trochu více zvířat

Podle amerického lékaře Michaela Breuse však rozdělení na “skřivánky“ a „sovy“ nestačí. Kromě ranní či večerní preference hraje roli ještě druhý faktor, kterým je potřeba spánku. Ta je rovněž geneticky daná a určuje, jak moc a jak hluboce potřebujete spát.

Na základě kombinace denního rytmu a potřeby spánku doktor Breus popsal čtyři chronotypy lidí, které se od sebe liší jednak potřebou spánku, jednak povahou. Pojmenoval je podle savců, kteří jsou lidem bližší než ptáci. Navíc hledal takové, kteří skutečně reprezentují čtyři kategorie.

DELFÍN

Na delfínech je zajímavé, že vlastně nikdy nespí pořádně, ale jen na půl mozku. Druhá polovina neustále hlídá, jestli kolem nepluje žralok nebo nějaké jiné nebezpečí. Delfíni jsou chronotyp, který nejčastěji trpí nějakými poruchami spánku.

Vrchol aktivity mívají pozdě večer a v noci. Spánku moc nepotřebují. Jsou inteligentní, neurotičtí a mají sklony k perfekcionismu. V populaci je jich zhruba 10 %.

LEV

Skuteční lvi jsou ranní lovci. Tato kategorie zahrnuje 15–20 % optimistických ranních typů se střední potřebou spánku. Jsou orientovaní na cíl, motivovaní a nároční k sobě i k druhým.

Nejproduktivnější jsou ráno, takže když ostatní dorazí do práce, už toho mají spoustu hotovo. Odpoledne už jsou unavení a snadno usínají. Často jsou úspěšnými podnikateli a manažery.

Možná proto se ranní vstávání v populárních článcích nezřídka uvádí jako recept na úspěch…

MEDVĚD

Medvědi jsou nejaktivnější za denního světla, takže se budí se svítáním a usínají se soumrakem. Jsou to zábavní a otevření lidé s vysokou potřebou spánku. Mají rádi komfort, dobré jídlo i společnost. Nejaktivnější jsou dopoledne a brzy odpoledne.

K tomuto chronotypu patří podle odhadů kolem 50 % populace. Takže být Medvěd je docela výhodné. Firmy i instituce mívají pracovní dobu přizpůsobenou medvědímu rytmu.

VLK

Vlci v přírodě vyrážejí na lov v noci. Tato skupina zahrnuje kreativní extroverty se střední potřebou spánku. Bývají emocionální a náladoví, ale také spontánní a odvážní. Rádi zkouší nové věci, mají spoustu inovativních nápadů a vyšší ochotu riskovat.

Je jich 15-20 %, podobně jako lvů. Mají problém se vzbudit před 9. ráno, ale kolem půlnoci se ještě necítí unavení. Nejlépe jim to myslí odpoledne a večer, takže jsou nejvíc „mimo“ oficiální pracovní dobu.

Přijměte se a plánujte

Díky pochopení svého chronotypu můžete podstatně zvýšit produktivitu, koncentraci i pohodu při práci. Správné načasování vám může pomoci i zhubnout, zlepšit kvalitu spánku nebo zvýšit úspěšnost v zaměstnání i osobním životě.

Když si uvědomíte, že svůj chronotyp máte daný biologicky a nevyplatí se s ním bojovat, můžete se naučit ho využívat při svém plánování.

Čas optimální bdělosti a nejvyšší mentální kapacity:

Delfín: 10.00 – 12.00, 16.00-18.00

Lev: 6.15-7.00, 10.00-12.00

Medvěd: 9.00-12.00, 13.00-14.30

Vlk: 14.00-18.00

Čas pro kreativní nápady:

Delfín: 5.00–8.00, 14.00–16.00

Lev: 13.00-17.00

Medvěd: 6.00-8.00, 20.00-22.00

Vlk: 7.00-9.00, 22.00-1.00

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Magdalena Čevelová (cevelova.cz), Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.