Víte, proč mít obývací pokoj s kuchyní co nejblíže k předsíni? A proč naopak ložnici umístit co nejdál a orientovat ji nejlépe na severní stranu?
Přemýšlíte o rekonstrukci svého bydlení? Možná právě teď nastal čas, abyste se zamysleli i nad rozmístěním jednotlivých místností a nábytku v nich. Má totiž svoje zákonitosti a když se jimi řídíme, najednou je bydlení jednodušší, příjemnější i pohodlnější.
A vneseme do něj řád a logiku. Uvádíme tři tipy, které k tomu pomohou.
1. ROZDĚLENÍ NA ZÓNY
Jak už názvy napovídají, máme části bytu, které užíváme společně, a jiné prostory, které jsou určeny spíše k odpočinku a zázemí.
SPOLEČENSKÁ ZÓNA
Říká se jí také „denní“. Patří sem obývací pokoj, kuchyně, jídelna, ale také toaleta, a pokud máme pak i venkovní terasa, potažmo balkón či lodžie.
Je jasné, že návštěvu si pozvete do společenské zóny, a proto je vhodné, aby byl obývací pokoj umístěný co nejblíže ke vchodu. Máte-li mezonetový byt nebo rodinný dům, pak obývací plochu volte v přízemí.
Vzdušná, plná světla, prostorná, s otevřeným prostorem a pokud možno na jižní stranu. Tak si optimální denní část bytu představují odborníci na bydlení. Kuchyň i jídelna mohou být součástí obývacího pokoje.
Příjemným bonusem dobře navrženého bydlení je i přímý vstup na terasu, balkon nebo lodžii.
Jídelna patří do společenské zóny. Sluší jí, když je v blízkosti okna a když jsou na stole stále čerstvé květiny.
Zútulněte si balkon a hned získáte další příjemné místo k posezení. Alespoň v letní sezóně.
KLIDOVÁ ZÓNA
Jejím hlavním cílem je zajistit nejen klid, ale i soukromí. Měla by být co nejdál od vchodu. Umístěte sem ložnici, pracovnu, dětský pokoj a šatnu. Pokud je to možné, zajistěte, aby pokoje byly neprůchozí. A ještě dobrá rada:
Noční část svého domova můžete mít klidně menší, protože není tak intenzivně využívaná.
Pro klidný a hluboký spánek volte ložnici orientovanou na severozápad nebo na sever. A aby se případní hosté nespletli, klidně dveře označte. Hned bude patrné, o jaký pokoj se jedná.
2. ZVÝRAZNĚNÍ SPOLEČENSKÉ ZÓNY
Vstupní hala, chodba nebo předsíň vedou hosta od vchodových dveří k jednotlivým zónám. Jestliže nemůžete zvolit obývací pokoj na trase jako první, zkuste jej jakkoli zvýraznit, aby bylo hned na první pohled jasné, kam zamířit. Vstupy do ostatních místností mohou být oproti tomu nenápadné.
Jednou z možností, jak „nezabloudit“ a jít rovnou do obývacího pokoje je otevřený prostor.
Nebo můžete zvolit výraznější dveře, třeba dvoukřídlové, prosklené, posuvné…
3. CHYTRÉ USPOŘÁDÁNÍ MÍSTNOSTÍ
V jednotlivých částech bytu je důležité promyslet si také rozmístění nábytku, aby při běžné činnosti nepřekážel. Vezměte si na pomoc logiku a představivost.
Když postavíte sedací soupravu vlevo do rohu místnosti a televizor umístíte vpravo, nebude průchozí plocha, která tím vznikla, na překážku při sledování televize?
Nebo když postavíte křeslo doprostřed místnosti, nebude překážet plynulému pohybu mezi pokojem a kuchyní a nebudete je muset zbytečně obcházet? Pohrajte si s prostorem a s nábytkem, který máte. A přizvěte i další členy rodiny.
Společně vymezte v jednotlivých místnostech vhodná místa pro komunikaci a setkávání, pro činnost a pro úložné prostory. Tak, abyste nikde nemuseli zbytečně kličkovat a měli vše potřebné pokud možno po ruce.
Tipy navíc
Někdy stačí jen přesunout pár kousků nábytku a v pokoji je hned víc místa i energie.
I v obývacím pokoji můžete mít klidný koutek, oddělený od sedací soupravy. Nejspíš bude někde v rohu místnosti, kde nebudete rušeni aktivitou ostatních členů rodiny.
Přirozené denní světlo je to nejlepší, co si můžete dopřát při práci u svého pracovního stolu. Postavte ho k oknu.
Pojízdný servírovací stolek je chytrým řešením. Poskytne vaší kuchyni úložný prostor navíc, je pohotově připravený při vaření a když už ho není třeba, zasune se, aby nepřekážel.
Úložné prostory není třeba vystavovat na odiv. Využijte uzavřené skříňky a umístěte je tak, aby nepřekážely. Výhodou mohou být vestavěné skříně, které využívají jakýkoliv prostor v bytě.
Na první pohled vypadá „zónovaní“ bytu jako snadná záležitost. Ve skutečnosti nemusí být pro každého jednoduchá. Najít optimální řešení podle konkrétních potřeb, způsobu života, koníčků a životních plánů může pomoci zkušený odborník.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Ing. arch. Tomáš Horalík (www.estav.cz), Foto: PX FUEL
TIP: Zjistěte jaké jsou možnosti financování vysněné rekonstrukce.