Myslíte si, že nemáte problém s obezitou? Dejte si pozor na tzv. viscerální tuk. Faldíky nedělá, ale paseku v našem těle může udělat pořádnou.
Viscerální nebo také útrobní tuk, jak už jeho název napovídá, se nachází v břišní dutině. Přesněji řečeno, obaluje a tím chrání naše orgány, zejména játra a srdce. Potud by bylo všechno v pořádku.
Jenomže když je tohoto tuku příliš, začíná být životu nebezpečný. O to víc, že na první pohled není vidět. Může ohrožovat dokonce i lidi, kteří nemají žádné zbytečné faldíky a nadbytek podkožního tuku.
Nechtěný vetřelec
Problém nadměrného množství nitrobřišního tuku spočívá v tom, že se díky tomu začne z těla vylučovat více mastných kyselin, hormonů a chemických látek vyvolávajících záněty.
A to může zásadně ovlivnit fungování životně důležitých orgánů a způsobit tak celou řadu onemocnění. Například onemocnění srdce, rakovinu, mrtvici, diabetes, deprese a další. Je to nechtěný vetřelec, kterého bychom se měli co nejdříve zbavit.
Jak se pozná?
Množství svého útrobního tuku můžete zjistit snadno. Úplně nejjednodušší je pohled do zrcadla.
Postava typu hruška: většinou mívá menší množství viscerálního tuku a také se jí méně ukládá v břiše. Zato lidé s touto postavou mohou mít více tuku v oblasti boků a hýždí.
Postava typu jablko: má sklony k tomu, že se jí více tuku ukládá pod pasem, a tedy v bříšku. Lidé s touto postavou by si měli svou váhu více hlídat, protože právě u nich se rizika ukládání útrobního tuku zvyšují.
A kdy je třeba jednat?
Nitrobřišní tuk se dá změřit i na speciálních přístrojích, ale obvykle stačí změřit si pas. Alarm byste měli spustit v okamžiku, kdy naměříte určité hodnoty. Měřte v polovině mezi spodním okrajem dolního žebra a horním okrajem pánevní kosti.
Výsledná čísla vám prozradí, zda se pohybujete ve zdravých nebo rizikových číslech.
Rizikové hodnoty obvodu pasu jsou:
zvýšené riziko: muži 94 cm, ženy 80 cm
vysoké riziko: muži 102 cm, ženy 88 cm
Co s tím?
Obvykle stačí opravdu málo. Odborníci jsou přesvědčeni, že už pouhý 5-10% úbytek váhy snižuje výrazně metabolické riziko obezity. Pozor však na hladovění. Vnitřní tuk se paradoxně ukládá i při velmi nízkém příjmu energie.
Tělo si energii začne ukládat „na horší časy“. Prevencí nadbytku viscerálního tuku je proto pravidelná, rozmanitá strava. A když už ten „svůj“ tuk na játrech máme zvýšený? Pak bychom měli dodržovat tato čtyři pravidla:
1. Snížit příjem jednoduchých cukrů
Všechno, co sníme, vybudí tvorbu jednoho z nejdůležitějších hormonů v těle – inzulínu (něco více, něco méně). Jednoduchý cukr jeho hladinu okamžitě zvýší.
A když je zvýšená, nemůžeme hubnout (zvýšený inzulín totiž blokuje produkci růstového hormonu, který podporuje odbourávání tuků).
2. Zvýšit příjem zeleniny
Pořádná porce zeleniny zasytí. Mezi vhodné druhy patří třeba brokolice, květák, špenát a celer. Při hubnutí břicha jezte pravidelně, několikrát za den a co nejvíce jídel zeleninou doplňte.
3. Zařadit pravidelné denní cvičení
Mnoho studií potvrzuje, že k velkému snížení útrobního tuku pomáhá jakékoli méně intenzivní cvičení prováděné dostatečně dlouhou dobu.
Patří sem například rychlá chůze, jízda na kole a plavání, tedy aktivity, které můžeme dělat, aniž bychom si poškodili klouby, i když máme silnou nadváhu.
4. Dbát na kvalitní a dostatečný spánek
Kvalitní spánek snižuje chuť na jídlo a zrychluje metabolismus.
Text: Dana Pešková, Zdroj: obklinika.cz (bariatrie), bandingklub.cz (bariatrie) Foto: PX FUEL