Alkohol, cigarety, káva, nevěra nebo třeba sladké a nezdravé jídlo, ale také lenost. Právě to považuje většina Čechů za nejhorší neřesti.
Překvapení pro nikoho nebude, že jsou to právě ty, kterým podléháme nejvíce. Bojujeme, ale nezřídka prohráváme. V nedávné anketě se 97 Čechů ze 100 přiznalo, že hřeší. I když často a hodně jen 30 %, dalších 67 % jen „čas od času“.
Zábava, nebo závislost?
Pro někoho je to zábava a odreagování, pro jiného nechtěná závislost. Pro třetinu dotázaných představují jejich hříchy zasloužený relax, který je rozptýlí, zapomenou při něm na běžné starosti a vlastně si ho užívají. Další čtvrtina má naprosto opačný pohled.
Svou neřest berou jako „parťáka“, o kterého vůbec nestojí. Rádi by se jí zbavili, ale závislost je silnější. Pro zbývajících devět procent lidí jsou jejich neřesti zábavou.
Ženy utrácejí a uklízejí
Utrácení za oblečení, kosmetiku a jiné „zbytečnosti“ je spíš doménou žen. Právě ty shopping ne vždy nutných a potřebných věcí berou jako neřest, možná spíš vášeň, kterou by pro pohodu své peněženky rády oželely, ale ono to tak jednoduše nejde.
Další pro ženy typickou vášní, o které se u většiny mužů nedá ani uvažovat, je závislost na uklízení.
Lenost a nezdravý styl
Co je naopak pro nás všechny společné, je, že podléháme svodům cigaret, kávy a alkoholu. Také holdujeme nezdravému jídlu, sladkostem a slaným pochutinám. Často je neřestí nezdravé jídlo. Bojujeme s ním hodně a bohužel často prohráváme.
Nejednou je to ale dáno i tím, že rodina hřeší s námi. Do výčtu neřestí, které trápí nás všechny, patří také lenost a prokrastinace, nejčastěji u počítače.
Muži versus ženy
Vnímání hříchů je ale v mužském a ženském světě poněkud odlišné. Ženy se v mnoha případech cítí trochu provinile a s nechtěnou neřestí se snaží bojovat. A pokud nebojují, hledají si omluvy, proč opět podlehly.
Ženy obecně mají potřebu své neřesti více omlouvat – ať už jsou důvodem „pocuchané nervy“, náročná péče o děti, či manžela. Častěji se také pokoušejí své neřesti omezovat – nejčastěji formou dietních opatření, cvičení nebo pokusů přestat kouřit.
Muži berou své vášně více s nadhledem, chápou je především jako zaslouženou odměnu a způsob relaxace.
Provinilé potěšení do pětistovky
A jak zatěžují „guilty pleasures“ naše peněženky? Více jak polovinu respondentů prý jejich neřesti nestojí více než 500 korun za měsíc. Dalších 37 % vytáhne za cigarety, alkohol či sladkosti zhruba od 500 do 2000 korun měsíčně. Více než 2000 korun pak utratí pouze 4 % respondentů.
Zpracovala: Dana Pešková, Foto: PX FUEL