Vinyl je v módě, a to oprávněně: Je to materiál praktický, cenově dostupný, vzhledově proměnlivý se schopností imitovat ušlechtilejší podlahové krytiny. Jediný stín, který za sebou táhne, je PVC.
Že je vinyl přísně vzato tentýž materiál jako PVC, zjistil patrně každý, kdo uvažoval o výměně podlahové krytiny. PVC nemá dobrou pověst.
I když se už vzhledově i funkčně vyšvihl vysoko nad někdejší kroutící se nerovné podlahy, pořád ještě se nad ním vznášejí otazníky ohledně obsahu ftalátů.
Důvod určitě znáte, ftaláty, které při výrobě fungují jako změkčovadla, se pak z PVC dlouhodobě uvolňují, což může mít nepříznivý vliv na zdraví. Ve vyšším množství mohou v těle narušovat hormonální systém a způsobit rozmanité další zdravotní potíže.
Čím je liší vinyl?
Z chemického hlediska je vinyl stejným materiálem jako PVC, je to taktéž polyvinylchlorid. Výrobní proces je obdobný, nikoli stejný. Rozdíl je právě v množství použitých změkčovadel, pod jejichž působením krytina měkne.
Zatímco u měkčeného PVC se s nimi nešetří, u tvrzených vinylových dílů je to naopak.
Z praktického ohledu se vinylové podlahové krytiny od PVC liší uspořádáním do dílců, s nimiž je snazší manipulace než s rolemi PVC.
Obstojí i v koupelně
Díky dílcům se vinylové podlahy dají snadno a rychle pokládat, a to jak na plovoucí, tak i lepené podlahy. K dostání jsou i ve voděodolné úpravě, takže je bez obav můžete použít i v koupelně. Jen je nezbytné podlahu pokládat precizně, aby dílce doléhaly.
Spoje se pak ještě povrchově utěsňují silikonem. Odolný vinyl se hodí také do zimní zahrady, na krytý balkon či terasu.
Umí dřevo i kámen
Velkou předností vinylových krytin je jejich vzhledová proměnlivost. Velmi věrohodně imitují různé dřevěné povrchy, keramickou nebo břidličnou dlažbu, či dokonce textilní povrch.
Co očekávat od vinylové podlahy
Přednosti
Díky zcela hladkému povrchu se snadno čistí, lze ji vytírat i vysávat.
Tlumí zvuky a tepelně izoluje.
Je dostatečně tvrdá a zároveň pružná, takže je příjemná pro chůzi naboso, tlumí dopad kroku.
Náročnému provozu čelí s větší odolností než přírodní materiály.
Vinylová podlaha má dobrou tepelnou vodivost a schopnost teplo udržet, bývá proto vhodná pro podlahové vytápění, i když existují rozdíly podle typu podlahy a topení.
Univerzální je vinyl na podkladové desce, který lze zkombinovat s vytápěním teplovodním a obvykle i elektrickým nebo fóliovým.
Slabiny
Vinylové dílce jsou velmi tenké, nedají se tedy pokládat na nerovný povrch.
Vinylová podlaha se sice lehce pokládá, ale hůře odstraňuje při nové výměně krytiny. Pracné je hlavně odstranění tvrdošíjně držících zbytků lepidla.
Plovoucí vinylová podlaha není zcela voděodolná, na což je třeba myslet při vytírání.
Těžký nábytek může na vinylu zanechat stopy – oproti odolnějším parketám.
Lepená, nebo plovoucí?
Každá z těchto variant má své výhody. Lepená vinylová podlaha dobře tlumí krok a je voděodolná, čímž se stává jediným řešením pro koupelny a je vhodnější i v kuchyni. Ovšem vyžaduje už zmíněný zcela rovný povrch, navíc se později obtížněji odstraňuje.
Pro plovoucí verzi zase mluví jednodušší instalace a pozdější odstraňování, kdy se dílce dají opět znovu použít na jiném místě. Dílce mohou být tenčí celovinylové nebo v kombinaci vinylu a podkladové desky, která má ještě ze spodu korek. Tato varianta je o něco silnější, ale lépe tlumí kroky a tepelně izoluje.
Vinyl na zdi
Praktičnost vinylu se při využití v interiéru netýká jen podlahových krytin, ale i tapet. Oproti jiným druhům tapet jsou totiž vinylové výrobky vysoce odolné vůči vlhkosti.
Dají se tedy obdobně jako vinylové podlahy použít i do koupelny a kuchyně a lze je čistit omýváním.
Ale pozor: Nepropustnost vlhkosti nemusí být vždy jen dobrou vlastností. Na velké ploše omezuje „dýchání“ stěny a vlhkost se pak může srážet na tapetách.
Pokud jsou ve stejné místnosti i plastová okna, je pak nutné často větrat, aby se nevytvářelo vlhké mikroklima podporující růst plísní.
Pro i proti
– Vinylové tapety jsou dvouvrstvé, na spodní nosnou vrstvu papíru nebo vliesu se nastříkává PVC pěna, která dokáže vytvořit plastický vzor.
Proto vinylové tapety dokážou imitovat bohatě zdobené textilní tapety s barokními vzory, stejně jako kámen nebo skleněnou mozaiku.
– Mohou obsahovat jisté množství látek zatěžující zdraví, a to nejen změkčovadla, ale i chemikálie snižující hořlavost a chránící proti plísním. Jejich reálný dopad ale nebývá významný.
– Brání nejen pronikání vlhkosti, ale i tepla, takže se stěna s vinylovou tapetou obtížněji prohřívá.
– Kvůli elektrostatickému náboji přitahuje prach.
Tapety s vyšší gramáží vytvářejí plastický dojem a tím mohou připomínat těžké textilie stejně jako přírodní materiály.
Foto: PX FUEL