Domů     Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
5.2.2021

Pokud jsme se o svátcích tak trochu přejedli všeho možného, nebo dokonce přepili, může nás zlobit zažívání. Není to příjemné, ale pomoc není daleko. Poradíme vám, co funguje.

Pálení žáhy

Začíná pálením za hrudní kostí, které se zpravidla dostaví pár minut po jídle, ale může se objevit i za delší dobu po požití špatně zvoleného pokrmu. Každý, kdo miluje tučné, tento pocit jistě dobře zná, protože právě tučné potraviny patří mezi rizikové.

Pálení žáhy mohou způsobovat silně kořeněné pokrmy, sycené nápoje, čokoláda, káva, česnek, cibule, citrusy, čerstvé kynuté pečivo. Úprava pokrmů smažením vede k pálení žáhy ve většině případů.

To platí i pro pečení na tuku, proto bychom měli upřednostňovat dušení, vaření či pečení v páře. Ale kdo z nás to dělá, že?

Projevy

Nadměrné říhání provázené hořkokyselou chutí v ústech

Bolest v nadbřišku, která může postupovat až na hrudník

Potíže s polykáním a nadměrným sliněním

Nepříjemný zápach z úst

Co pomůže?

Pokud víte, že jste něco nevhodného snědli, začněte tím, že použijete jedlou sodu a zapijete ji dostatečným množstvím vody.

Bylinky žáhu zchladí

Při problému pálení žáhy je nejúčinnějším prostředkem rakytníkový olej. K regeneraci sliznice trávicího ústrojí je vhodná tinktura z pýru a lopuchu, tak to alespoň tvrdí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zázvor

Potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Čaj si připravíte tak, že spaříte 1 lžičku strouhaného zázvoru 1 šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat.

Heřmánek

Při pálení žáhy, které způsobuje zejména překyselení žaludku, velmi dobře pomáhá heřmánek. Je účinný, působí protizánětlivě právě v oblasti zažívacího traktu.

Jilm plavý

Posiluje slizniční bariéru žaludku a jícnu a tím omezuje škody způsobené žaludečními šťávami. Přidejte lžíci sušeného jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1–2 sklenice mezi jídly.

Směsi

20 g květu prhy horské (arniky), 20 g květu heřmánku a 20 g natě řebříčku obecného: přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

30 g kořene lékořice lysé, 15 g lišejníku islandského (pukléřky) a 15 g semen pískavice řeckého sena: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.

Podrážděný žaludek

Pokud je žaludek překyselený, velmi pomůže čištěný jíl. Další pomoc samozřejmě najdeme v říši bylinek.

Máta peprná

Nejlepší bylinka na žaludeční nevolnosti. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje, takže se používá při všech žaludečních a střevních potížích, tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči.

Čerstvé či sušené listy zalijte vařicí vodou, přikryjte a nechte 15 minut louhovat.

Kopřiva

Většinou víme, že se používá na jarní očistnou kúru, ale je výborná také na žaludeční potíže. Používá se především při kataru žaludku a střev. Sušené listy spaříme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažné 3x denně.

Pelyněk

Sice nikomu nechutná, ovšem na zažívací trakt působí jako balzám. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, reguluje činnost žlučníku, jater i střev, má dezinfekční účinky, tlumí křeče a bolesti břicha. Maximální jednorázová dávka nesmí překročit 1 g, denní 3 g.

Každá z těchto uvedených bylinek prospívá zažívání a pomáhá od žaludečních nevolností. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Žaludeční směsi

30 g vachty trojlisté a 30 g pelyňku pravého, 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

50 g natě zeměžluči okolíkaté, 50 g listu máty peprné, 10 g kořene anděliky lékařské a 10 g kořene bedrníku obecného. 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně.

Tinktury

Žaludeční kapky: 1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Křenové víno: 100 g kořene křenu pokrájejte na kousky a zalijte dobrým bílým vínem. Vařte asi 2 minuty, 10 minut vyluhujte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci před jídlem.

Nadýmání

Proti nadýmání pomáhá kmín, anýz a fenykl.

Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do vody špetku mletého kmínu, špetku zázvoru a mořské soli s 1/2 čajové lžičky semen fenyklu nebo anýzu. Povařte 5 minut, nechte vylouhovat, vychladnout a pijte podle potřeby.

Doporučuje se také živočišné uhlí, které pohlcuje plyny. Neměli byste je ale užívat v kombinaci s jinými léky, protože živočišné uhlí může narušit jejich vstřebávání.

Při nadýmání je nadmíru vhodný přiměřený pohyb.

Podrážděný žlučník

Příznaky lidé přiřazují žaludečním obtížím nebo jen tomu, že se přejedli nebo něco špatného snědli. Bohužel, pokud se problémy se žlučníkem neodhalí včas, budou se většinou zhoršovat.

Vždy záleží hlavně na tom, zda žlučník pouze reaguje na nevhodné jídlo a pití nebo je již zasažen konkrétním onemocněním.

Nejčastější příznaky

– nadýmání

– škytání

– říhání

– plynatost

– pocit plnosti

– zvracení

Směsi bylin

10 g listu pelyňku pravého, 10 g kořene smetanky lékařské, 15 g natě třezalky tečkované, 5 g kozlíku lékařského a 5 g šištic chmele obecného. Vše smíchejte a připravte nálev, který se popíjí půl hodiny před jídlem ráno a večer.

20 g květu smilu písečného, 10 g máty peprné, 10 g šalvěje lékařské a 10 g kopřivy dvoudomé. Připravte nálev a vypijte vždy ráno a večer půl hrnku 20 minut před jídlem.

20 g máty, 20 g pelyňku, 20 g kořene puškvorce, 20 g listu vachty, 20 g nati zeměžluče. Jednu polévkovou lžíci směsi vložíme do ½ l vlažné vody a necháme asi osm hodin stát.

Potom ji trochu zahřejeme, ne až k bodu varu, přikryjeme a necháme 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme vždy několik doušků 20–25 minut před jídlem.

Obklad podle pátera Ferdy

4 lžíce fenyklu do 2 l vody vařit 8 minut, pak 5x za sebou po 10 minutách obklady kolem pasu. Možno každý den do úlevy. K tomu ráno popít 1 lžíci fenyklu vařenou ve ¼ litru vody 6 minut.

Podrážděná slinivka

Pomůže měsíček zahradní

Přelijte 2 čajové lžičky sušených květů měsíčku lékařského 150 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujte, sceďte a pijte 2x denně šálek. Měsíček má tu výhodu, že ho můžete používat i dlouhodobě.

Kdy jít k lékaři?

Jsou stavy, které začínají nenápadně a teprve později vzplanou naplno, ale i takové, které nenechají nikoho na pochybách, že je nutné co nejdříve vyhledat pomoc.

Zánět slinivky

Projevuje se prudkou bolestí v levém podžebří nebo nadbřišku. Bolest je provázena zvracením, zástavou stolice, škytáním a celkovou nevolností s horečkou a zrychleným tepem.

Zánět bývá způsoben infekcí, ucpáním vývodů, nedokrvením tkání nebo dlouhodobou konzumací tvrdého alkoholu.

Žaludeční vředy

Jsou zrádné. Bolest je někdy ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Často je bolest považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba ihned navštívit lékaře. A v čem že spočívá ta zrada? Někdy totiž vřed nebolí vůbec a přijde se na něj teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže.

Zánět žlučníku

Když se to tak vezme, náš žlučník není žádný obr, ale kdo zažil žlučníkový záchvat, ví, že nejde o žádnou legraci.

Několik hodin po jídle přichází pocit plnosti, nafouknutého tvrdého břicha a cítíte prudkou a intenzivní bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad.

To vše může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí očního bělma a při stlačení břicha v pravé části, např. při ležení na boku, může dojít k vyzvrácení potravy promísené se žlučí.

Akutní zánět jater

Jeho záludnost může být i v tom, že se často projeví náhle a nečekaně, zdánlivě z plného zdraví. Charakteristická je bolest vpravo pod žebry, nechutenství, slabost.

reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso