Domů     Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
5.2.2021

Pokud jsme se o svátcích tak trochu přejedli všeho možného, nebo dokonce přepili, může nás zlobit zažívání. Není to příjemné, ale pomoc není daleko. Poradíme vám, co funguje.

Pálení žáhy

Začíná pálením za hrudní kostí, které se zpravidla dostaví pár minut po jídle, ale může se objevit i za delší dobu po požití špatně zvoleného pokrmu. Každý, kdo miluje tučné, tento pocit jistě dobře zná, protože právě tučné potraviny patří mezi rizikové.

Pálení žáhy mohou způsobovat silně kořeněné pokrmy, sycené nápoje, čokoláda, káva, česnek, cibule, citrusy, čerstvé kynuté pečivo. Úprava pokrmů smažením vede k pálení žáhy ve většině případů.

To platí i pro pečení na tuku, proto bychom měli upřednostňovat dušení, vaření či pečení v páře. Ale kdo z nás to dělá, že?

Projevy

Nadměrné říhání provázené hořkokyselou chutí v ústech

Bolest v nadbřišku, která může postupovat až na hrudník

Potíže s polykáním a nadměrným sliněním

Nepříjemný zápach z úst

Co pomůže?

Pokud víte, že jste něco nevhodného snědli, začněte tím, že použijete jedlou sodu a zapijete ji dostatečným množstvím vody.

Bylinky žáhu zchladí

Při problému pálení žáhy je nejúčinnějším prostředkem rakytníkový olej. K regeneraci sliznice trávicího ústrojí je vhodná tinktura z pýru a lopuchu, tak to alespoň tvrdí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zázvor

Potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Čaj si připravíte tak, že spaříte 1 lžičku strouhaného zázvoru 1 šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat.

Heřmánek

Při pálení žáhy, které způsobuje zejména překyselení žaludku, velmi dobře pomáhá heřmánek. Je účinný, působí protizánětlivě právě v oblasti zažívacího traktu.

Jilm plavý

Posiluje slizniční bariéru žaludku a jícnu a tím omezuje škody způsobené žaludečními šťávami. Přidejte lžíci sušeného jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1–2 sklenice mezi jídly.

Směsi

20 g květu prhy horské (arniky), 20 g květu heřmánku a 20 g natě řebříčku obecného: přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

30 g kořene lékořice lysé, 15 g lišejníku islandského (pukléřky) a 15 g semen pískavice řeckého sena: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.

Podrážděný žaludek

Pokud je žaludek překyselený, velmi pomůže čištěný jíl. Další pomoc samozřejmě najdeme v říši bylinek.

Máta peprná

Nejlepší bylinka na žaludeční nevolnosti. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje, takže se používá při všech žaludečních a střevních potížích, tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči.

Čerstvé či sušené listy zalijte vařicí vodou, přikryjte a nechte 15 minut louhovat.

Kopřiva

Většinou víme, že se používá na jarní očistnou kúru, ale je výborná také na žaludeční potíže. Používá se především při kataru žaludku a střev. Sušené listy spaříme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažné 3x denně.

Pelyněk

Sice nikomu nechutná, ovšem na zažívací trakt působí jako balzám. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, reguluje činnost žlučníku, jater i střev, má dezinfekční účinky, tlumí křeče a bolesti břicha. Maximální jednorázová dávka nesmí překročit 1 g, denní 3 g.

Každá z těchto uvedených bylinek prospívá zažívání a pomáhá od žaludečních nevolností. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Žaludeční směsi

30 g vachty trojlisté a 30 g pelyňku pravého, 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

50 g natě zeměžluči okolíkaté, 50 g listu máty peprné, 10 g kořene anděliky lékařské a 10 g kořene bedrníku obecného. 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně.

Tinktury

Žaludeční kapky: 1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Křenové víno: 100 g kořene křenu pokrájejte na kousky a zalijte dobrým bílým vínem. Vařte asi 2 minuty, 10 minut vyluhujte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci před jídlem.

Nadýmání

Proti nadýmání pomáhá kmín, anýz a fenykl.

Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do vody špetku mletého kmínu, špetku zázvoru a mořské soli s 1/2 čajové lžičky semen fenyklu nebo anýzu. Povařte 5 minut, nechte vylouhovat, vychladnout a pijte podle potřeby.

Doporučuje se také živočišné uhlí, které pohlcuje plyny. Neměli byste je ale užívat v kombinaci s jinými léky, protože živočišné uhlí může narušit jejich vstřebávání.

Při nadýmání je nadmíru vhodný přiměřený pohyb.

Podrážděný žlučník

Příznaky lidé přiřazují žaludečním obtížím nebo jen tomu, že se přejedli nebo něco špatného snědli. Bohužel, pokud se problémy se žlučníkem neodhalí včas, budou se většinou zhoršovat.

Vždy záleží hlavně na tom, zda žlučník pouze reaguje na nevhodné jídlo a pití nebo je již zasažen konkrétním onemocněním.

Nejčastější příznaky

– nadýmání

– škytání

– říhání

– plynatost

– pocit plnosti

– zvracení

Směsi bylin

10 g listu pelyňku pravého, 10 g kořene smetanky lékařské, 15 g natě třezalky tečkované, 5 g kozlíku lékařského a 5 g šištic chmele obecného. Vše smíchejte a připravte nálev, který se popíjí půl hodiny před jídlem ráno a večer.

20 g květu smilu písečného, 10 g máty peprné, 10 g šalvěje lékařské a 10 g kopřivy dvoudomé. Připravte nálev a vypijte vždy ráno a večer půl hrnku 20 minut před jídlem.

20 g máty, 20 g pelyňku, 20 g kořene puškvorce, 20 g listu vachty, 20 g nati zeměžluče. Jednu polévkovou lžíci směsi vložíme do ½ l vlažné vody a necháme asi osm hodin stát.

Potom ji trochu zahřejeme, ne až k bodu varu, přikryjeme a necháme 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme vždy několik doušků 20–25 minut před jídlem.

Obklad podle pátera Ferdy

4 lžíce fenyklu do 2 l vody vařit 8 minut, pak 5x za sebou po 10 minutách obklady kolem pasu. Možno každý den do úlevy. K tomu ráno popít 1 lžíci fenyklu vařenou ve ¼ litru vody 6 minut.

Podrážděná slinivka

Pomůže měsíček zahradní

Přelijte 2 čajové lžičky sušených květů měsíčku lékařského 150 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujte, sceďte a pijte 2x denně šálek. Měsíček má tu výhodu, že ho můžete používat i dlouhodobě.

Kdy jít k lékaři?

Jsou stavy, které začínají nenápadně a teprve později vzplanou naplno, ale i takové, které nenechají nikoho na pochybách, že je nutné co nejdříve vyhledat pomoc.

Zánět slinivky

Projevuje se prudkou bolestí v levém podžebří nebo nadbřišku. Bolest je provázena zvracením, zástavou stolice, škytáním a celkovou nevolností s horečkou a zrychleným tepem.

Zánět bývá způsoben infekcí, ucpáním vývodů, nedokrvením tkání nebo dlouhodobou konzumací tvrdého alkoholu.

Žaludeční vředy

Jsou zrádné. Bolest je někdy ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Často je bolest považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba ihned navštívit lékaře. A v čem že spočívá ta zrada? Někdy totiž vřed nebolí vůbec a přijde se na něj teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže.

Zánět žlučníku

Když se to tak vezme, náš žlučník není žádný obr, ale kdo zažil žlučníkový záchvat, ví, že nejde o žádnou legraci.

Několik hodin po jídle přichází pocit plnosti, nafouknutého tvrdého břicha a cítíte prudkou a intenzivní bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad.

To vše může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí očního bělma a při stlačení břicha v pravé části, např. při ležení na boku, může dojít k vyzvrácení potravy promísené se žlučí.

Akutní zánět jater

Jeho záludnost může být i v tom, že se často projeví náhle a nečekaně, zdánlivě z plného zdraví. Charakteristická je bolest vpravo pod žebry, nechutenství, slabost.

Související články
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
25.11.2024
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A možná, když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že i někdo ve vašem bezprostředním okolí. J
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
reklama
Šikovné tipy
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Červený akcent rozzáří prostor
rezidenceonline.cz
Červený akcent rozzáří prostor
V interiérovém designu je tato barva symbolem energie, vášně a tepla. Použití červené dokáže vdechnout místnosti život, dodat jí šmrnc i přidat na komfortu či vášnivé intimitě. Tahle dominantní barva má bohatou historii, je spojována s láskou a štěstím, v některých kulturách dokonce i s manželstvím. V interiéru může červená stimulovat dynamickou akčnost, osvědčila se
Saturnův měsíc Enceladus nepřestává ohromovat
21stoleti.cz
Saturnův měsíc Enceladus nepřestává ohromovat
Když v roce 1789 Frederic Herschel objevil v pořadí šestý Saturnův měsíc, netušil, že bude o více než dvě století později považován za jednoho z nejvážnějších kandidátů na výskyt života ve Sluneční so
Nejkrásnější Vánoce jsou možná ve Vídni
epochanacestach.cz
Nejkrásnější Vánoce jsou možná ve Vídni
Romantická Vídeň se s Adventem mění v kouzelné město plné tradičních trhů, pro které je charakteristická vůně svařeného vína, pečených brambor, kaštanů a sladkých pražených mandlí. Náměstí v centru se rozzáří do žluta a do červena a vy si připadáte jako v pohádce. Nejvyhlášenějším vánočním trhem je Christkindlmarkt na Radničním náměstí. Na prostoru s krásně nazdobeným parkem, ohraničeným ze západu
Kratom: Co byste měli vědět o tomto přírodním doplňku stravy
epochalnisvet.cz
Kratom: Co byste měli vědět o tomto přírodním doplňku stravy
Kratom je přírodní doplněk stravy vyráběný ze sušených listů tropického stromu Mitragyna speciosa, který pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z Thajska, Malajsie a Filipín. Tato rostlina se po staletí používá jako stimulant i sedativum. Přestože kratom dosud nebyl oficiálně schválen pro lékařské využití, mnoho lidí ho užívá při léčbě chronické bolesti, úzkosti, zažívacích potíží nebo
Krátkodobá ztráta paměti: Pozor na alkohol
epochaplus.cz
Krátkodobá ztráta paměti: Pozor na alkohol
Lidský mozek je neuvěřitelně komplexní a složitý orgán, který zatím neprozradil všechna svá tajemství. Určitá slepá místa v našich znalostech se týkají i paměti. Co například způsobuje tzv. amnézii? Lidská paměť se podle odborníků vyvíjí zhruba do 25 let věku. Pak ji i nadále můžeme trénovat a zpomalovat její oslabování, ale tak výrazně jako za mladých
Byla Sisi otrokyní svých vlasů?
historyplus.cz
Byla Sisi otrokyní svých vlasů?
Když je rozpustí, sahají jí až po kolena. Každý den dopoledne jim věnuje dvě hodiny péče, která se postupně mění v jakýsi rituál. Píše o nich v dopisech manželovi, skládá na ně básně. František Josef I. si kvůli nim mění schůzky. Císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sisi, je svými vlasy doslova posedlá.   „Dnes jsem spatřil
Klasická rybí polévka
tisicereceptu.cz
Klasická rybí polévka
Vánoce jsou tady. A s nimi i tato tradiční česká polévka. Suroviny 1 kapří hlava 500 g odřezků z kapra 75 g jiker ½ kg kořenové zeleniny 1 cibule 2 lžíce másla 2 lžíce hladké mouky sůl n
Záhada „pravěké loděnice“: Kdo zde pracoval na obřích člunech?
enigmaplus.cz
Záhada „pravěké loděnice“: Kdo zde pracoval na obřích člunech?
Když byly na staveništi Fakultní nemocnice v Hradci Králové objeveny dva velké částečně opracované kmeny, vzbudilo to malou archeologickou senzaci. Odborníci totiž pracovali s hypotézou, že se jedná o
Sen předpověděl neštěstí
skutecnepribehy.cz
Sen předpověděl neštěstí
Znáte to, když se vám zdá opakovaně jeden a ten samý sen, jenže nevíte, co to znamená a jestli se to stane? Tak přesně to se mi nějakou dobu dělo. Měla jsem stále stejný sen, ve kterém se topí můj tříletý syn Honzík. Když se mi zdál poprvé, vstala jsem celá zpocená. Hned jsem šla k němu do
Limitovaná edice hodinek PRIM Bob a Bobek
iluxus.cz
Limitovaná edice hodinek PRIM Bob a Bobek
Legendární ušatá dvojice oslavuje 45 let od svého prvního televizního vystoupení nejen na velkém plátně, ale také na číselníku hodinek, které přinášejí nostalgii přímo na vaše zápěstí. ELTON hodinářs
Láká Benešová na své tělo mladšího milence?
nasehvezdy.cz
Láká Benešová na své tělo mladšího milence?
Už nějakou dobu se povídá, že herečka ze seriálu Hrdina Lucie Benešová (50) není se svým manželem Tomášem Matonohou (53). Možná i proto se ráda na sociálních sítích čas od času ukáže ve spodním prád
Kam vyrazit na trhy? – Střední Evropa
nejsemsama.cz
Kam vyrazit na trhy? – Střední Evropa
V minulém čísle jsme se vypravili po německých vánočních trzích. Moc krásnou atmosféru ale má adventní období i v Rakousku, Polsku či Maďarsku. Která města stojí za to navštívit? Salcburk Krásné vánoční trhy mají každoročně také v rakouském Salcburku. Nejoblíbenější a největší jsou trhy na sousedních náměstích Domplatz a Residentzplatz. Další najdete i u zámku Mirabell či na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg, která