Obrazy mohou interiér podtrhnout, oživit, ale při špatné volbě nebo necitlivém rozmístění na zdi mu mohou i ublížit. Bez nich je ale v pokoji nuda.
Než si půjdete nějaký obraz, plakát nebo velkoformátovou pohlednici koupit, přece jen se zamyslete nad pěti otázkami, které s jejich pořízením souvisejí.
Otazník 1. Dát si na zeď jeden velký dominantní obraz, nebo raději sérii malých?
Existuje jednoduchá poučka: Menší obrazy patří do menšího pokoje, větší obrazy do většího pokoje. Pravdou je, že se touto poučkou vůbec nemusíte řídit. Rozhodování záleží na vás. Vy se budete na obrázky dívat a vám musí být v pokoji příjemně.
Obecně výběr obrazů závisí nejen na velikosti pokoje, ale i na výši stropu a na celkovém stylu. Pokud je byt přeplněn nábytkem a na stěnách zůstává jen málo prostoru, je asi vhodnější volit menší obrázky.
V pokoji, který je vzdušný a má čistý prostor, si můžete pořídit větší originály.
Otazník 2. Jaké motivy vybírat?
I tady platí: vybírejte obrazy podle toho, co se vám líbí. Ne podle toho, co je módní. Nástěnná dekorace se spolupodílí na vytváření atmosféry pokoje. Do ložnice si proto nedávejte motiv bitvy nebo zákoutí s ovocem.
Moderní interiér naopak podtrhnou velké černobílé fotografie v kovovém rámu. Jestli je to vaše gusto, ovšem. Koneckonců, víte, že moc hezky vypadá, když si pověsíte jen prázdný rám a zeď uvnitř dozdobíte sami? Je to hodně neotřelé a originální.
Otazník 3. Hrají roli i rámy?
Určitě. Vždyť rám tak trochu (možná i více) obraz „dotváří“. Měl by také podtrhnout jeho krásu a dát mu na zdi vyniknout. Rám je velkým kouzelníkem. Může obraz opticky zvětšit, nebo naopak utlumit příliš velké kontrasty.
Vybírá se podle typu interiéru i podle typu obrazu. Velké, zdobné rámy jsou vhodnější na olejomalby a do pokojů zámeckého stylu. Jednoduché, hladké rámy sluší akvarelu nebo grafice. Můžete je ale dát do jemné pasparty. Kovové rámy se hodí na velkoformátové fotografie.
Otazník 4. Jak správně obraz umístit na zeď?
Zapomeňte na všechna pravidla. Podívejte se na film Nejvyšší nabídka Giuseppe Tornatoreho. Všimněte si, jak má hlavní hrdina filmu pověšené své nejoblíbenější, nejmilejší obrazy… Jak mu pod ruku přišly. Bez řádu a plánování. A nepůsobí to nijak rušivě.
Naopak – vyzařuje z nich zvláštní, elektrizující energie. Na výstavách se standardně věší na střed do výšky očí, což je kolem 1,40 metru. Ale lze se řídit podélnou osou, zavěsit obrazy na horní či spodní spad… Záleží také na skladbě obrázků a na rámečkách. Série grafik lze umisťovat do bloků.
Otazník 5. Na co obraz pověsit?
Stěna okolo obrazu by měla být jednobarevná, aby svým vzhledem obraz nepřebíjela. Ale my se teď budeme zajímat spíše o techniku pověšení.
Vedle klasických háčků, hřebíčků, šroubků a hmoždinek všeho typu můžete na lehčí (do 5 kg) obrázky použít i samolepicí podložky nebo oboustranné samolepicí pásky. Tak je uchytíte, aniž byste museli do zdi vrtat.
Obraz lze pověsit i na lišty, nebo ho můžete jednoduše postavit na polici či na zem.
Text: Dana Pešková, foto: www.csfd.cz (film Poslední nabídka)