Ať už vás k nim přivede zvědavost nebo nežádoucí reakce na chemické barvení: Objevíte nádherné odstíny a regenerační účinky na vlasy a pokožku. Ovšem stejně jako chemické barvy mají i ty přírodní své slabiny a o těch je třeba předem vědět.
Henna je základ
Je to nejznámější a nejrozšířenější přírodní barva na vlasy a používá se jak čistá, tak ve směsi s jinými rostlinnými surovinami. Henna je populární především pro svou schopnost zesilovat slabé a jemné vlasy.
Barva čisté henny se pohybuje od zářivě měděné po tmavý mahagon. Smícháním s dalšími rostlinnými barvivy se paleta rozšiřuje na několik odstínů blond od tlumených po zlatou, odstíny hnědé i černou.
Tip: Pro pohodlnější aplikaci byly vyvinuty dokonce barvy v podobě emulze s výtažkem s henny, které se nanášejí stejně pohodlně jako chemické barvy. Jde o tzv. semi-přírodní barvy, které obsahují omezené množství určitých chemických přísad. Na našem trhu jsou v této podobě k dostání barvy značky Henna Plus.
Jak s hennou pracovat?
Henna potřebuje čas, aby se v ní barvicí pigmenty správně rozvinuly. Prášek proto zalijte vodou o teplotě 60 °C až 90 °C, dobře rozmíchejte na pastu, překryjte potravinářskou fólií a nechte stát 2 až 12 hodin.
Na podporu barvení je možné přidat citronovou šťávu nebo jablečný ocet v poměru jednoho dílu na dva díly horké vody. U tmavých odstínů se místo vody používá silný odvar čaje. Odstátou hennu je pak nutné ohřát, na vlasy se nanáší teplá.
Regenerace pro kůži i vlasy
Asi vás to překvapí, ale henna se v indické lidové medicíně používala také jako léčivá rostlina, především na žaludeční potíže a na posílení po porodu.
Působí i zevně, má mít mírné antiseptické účinky, zklidňovat kůži, urychlovat růst vlasů a působit proti lupům. Hojivé účinky na vlasovou pokožku mají i další složky přírodních barev jako heřmánek ve světlých odstínech nebo dubová kůra v hnědých odstínech.
Často bývají součástí receptury i přírodní oleje, které vlas uhlazují a hydratují.
Práškové barvy
Vzhledem připomínají hennu – je to sypký jemně mletý prášek čistě rostlinného původu. Vlasům dávají přirozený barevný nádech a zdravý lesk, posilují je a regenerují. Používají se ve směsích, základem obvykle bývá opět henna.
Tu doplňuje například ibišek, římský heřmánek, listí senny, kurkuma, kořen rebarbory, skořápky vlašských ořechů, březové listí a pro tmavé odstíny indigo. Právě u indiga je třeba opatrnosti. Může být dráždivé, proto je nutné snášenlivost barvy předem otestovat.
Aplikace práškových barev je podobná jako u henny, jistý rozdíl je u značky Khadí, která vychází z indických receptur s indigem.
To je choulostivé, takže se odstíny s vysokým podílem indiga zalévají vodou jen o teplotě 50 °C. Práškové barvy dále vyrábí Logona, Santé, Fife Fives (odstíny henny), Henné Color, Cosm’etika.
Pozor: Práškové barvy lze nanášet pouze na zdravou neporušenou kůži bez oděrek a vyrážek. Rostlinný materiál totiž přirozeně obsahuje mikroby, takže by mohlo dojít k zánětu.
Tekuté barvy
Jde o praktickou alternativu čistě práškových barev. V tekutých barvách najdete opět rostlinné pigmenty – tentokrát ve formě výtažků. Doplněny jsou látkami pečujícími a hydratujícími, především přírodními oleji.
Efekt barvení pak podporuje malá příměs neškodných chemických látek. U nás jsou tyto barvy k dostání od značek Logona a Santé.
Jen teplé odstíny
Z rostlinných barviv se dají poskládat jen teplé odstíny. Mohou být tlumené i zářivé, ale vždy půjde o teplé barvy, studené tóny se z nich vytvořit nedají. Pro ženy s chladným odstínem pleti proto přichází v úvahu jen černá nebo určité odstíny červené.
Zesvětlí?
Přírodní pigmenty nemají schopnost vlas zesvětlit, protože jen obalují vlas, ale nemění ho. Barvy světlých odstínů se proto hodí jen pro blondýny k rozzáření přirozené barvy, výsledný tón ale nebude světlejší.
Ke skutečnému zesvětlení jsou nutné chemické přísady. Ty používají značky, které vyrábějí tzv. semi-přírodní barvy.
Znamená to, že základem jsou rostlinné výtažky, které dodávají barvu, ale pro dosažení světlejšího odstínu v omezené míře používají peroxid a pomocné chemické přísady.
Ve srovnání s klasickými chemickými barvami na vlasy jsou přesto mnohem šetrnější a obsahují také přírodní regenerační látky. Na našem trhu ten typ barev představují značky Naturtint a Hairwonder.
Tip: Při nesnášenlivosti chemických barev si předem přečtěte složení, u těchto značek je dostupné i na internetu.
Přirozenost
Rostlinné pigmenty obalují zevně vlas, nepronikají dovnitř jako při chemickém barvení. I při změně odstínu se proto zachová přirozená rozmanitost tónů se světlejšími a tmavšími proudy jako na nebarvených vlasech.
Šediny jsou problém
Bílý vlas se od barevného liší strukturou svého povrchu, takže henna a další práškové barvy na něj nechytají dobře. Pigmenty vlas jen lehce pokryjí a skrz tuto lehkou barevnou vrstvu pak září bílý vlas ještě výrazněji, zvlášť v rudých odstínech.
Přirozeněji vypadá výsledek při výběhu tlumeného blond odstínu. Pokud se ale šedin chcete zbavit, pak jedinou možností jsou semi-přírodní barvy, obsahující omezené množství chemických přísad.
Tip: Na kompletně bílé vlasy lze použít přírodní barvy blond odstínů. Stačí je nanést na krátkou dobu zhruba 5 minut a vlasy získají příjemný teplý tón.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL