Okolo cukrovky je řada mýtů, které se dnes pokusíme vyvrátit. Zde je šest mýtů o cukrovce a řada informací o tom, jak je to s ní doopravdy!
1.mýtus: Diabetik musí držet přísnou dietu.
Ve skutečnosti není diabetická dieta nic jiného, než zdravá strava. Nemocný cukrovkou v podstatě může cokoli, co každý zdravý člověk – rozdíl je jen ve skladbě, vyváženosti a dávkách jídla. Diabetici se často domnívají, že jejich největším nepřítelem je cukr.
Co však musejí především omezit, jsou tuky, volit potraviny s nižším glykemickým indexem a především se dostatečně hýbat.
2. mýtus: Cukrovku dostanu, když jím moc sladkého.
Tento mýtus živí laický název nemoci – cukrovka. Ten ovšem pochází ze zvýšené hladiny cukru v krvi a nemá nic společného s mechanismem jejího vzniku. Hlavními rizikovými faktory jsou kromě vrozených dispozic obezita a nedostatek fyzické aktivity.
3. mýtus: Inzulin je lék poslední záchrany, když všechno ostatní selže.
Není tomu tak úplně.
U některých pacientů může jeho podávání již na počátku nemoci výrazně pomoci a cukrovku zpomalit. Moderní inzuliny (tzv. inzulinová analoga) mají navíc řadu výhodnějších vlastností a méně
nežádoucích účinků než tradiční rekombinantně vyrobené inzuliny lidské.
4. mýtus: Po lécích na cukrovku se tloustne…
Až donedávna platilo, že některé léky na cukrovku pacientům při hubnutí nejen že nepomohou, ale ještě jim ho ztíží. Dnes už to tak naštěstí být nemusí.
V poslední době vstupují do praxe přípravky, které téměř dokonale napodobují vlastnosti hormonu, označovaného zkratkou GLP-1,který se normálně tvoří ve střevech, zvláště po jídle, a je jakousi tajnou zbraní organismu pro případ, že k cukrovce dojde.
Seznam pozitivních účinků této léčby stále narůstá – zvyšuje tvorbu inzulinu, chrání buňky, které inzulin tvoří, snižuje krevní tlak a působí na snížení hmotnosti. Důležité je, že kila se nevracejí ani po několika letech léčby.
5. mýtus: Káva? Na tu můžu zapomenout!
Podle nejnovějších výzkumů tomu tak vůbec není. Studie dokazují, že ti, kteří denně pili kávu (i bezkofeinovou), měli o 60 % nižší riziko onemocnění diabetem 2. typu.
I pacienti, kteří již cukrovku mají, mohou kávu klidně pít – ovšem buď bez cukru, nebo oslazenou umělými nízkoenergetickými sladidly.
6. mýtus: Diabetik nesmí jíst vajíčka.
Studie, kterou uveřejnila Americká asociace pro srdeční choroby, potvrzuje, že navzdory všeobecnému přesvědčení to s rizikem konzumace vajec pro zvýšení hladiny cholesterolu není tak dramatické – hladina cholesterolu v krvi se nijak významně nezvýší.
Pozor – mluvíme ale o maximálně čtyřech vejcích týdně, víc rozhodně neriskujte.