Smrt manžela nebo manželky obvykle pozůstalého zdrtí. Následuje psychicky náročné smutné období, kdy je třeba vyrovnat se se ztrátou. Pozůstalí se však kromě náhlé prázdnoty a bezradnosti mohou potýkat i s finančními problémy.
Velmi ohroženou skupinou jsou zejména lidé, kteří mají důchod nízký, většinou jsou to bohužel ženy. Proto by měli ovdovělí požádat o pozůstalostní důchod, a to co nejdříve. Není to nijak složité, i když platí určitá pravidla, která je nutno dodržet.
Jak o vdovecký či vdovský důchod zažádat, kdy na něj máte nárok a jak vysoký bude? Na nejčastější otázky vám odpovíme s pomocí advokáta Jana Mandáta ze společnosti Senior Safe.
1. Kdo má na důchod nárok?
I kdyby se mohlo zdát, že na výplatu peněz mají právo všichni ovdovělí, není tomu tak.
Po smrti manžela či manželky má pozůstalý nárok na roční vyplácení důchodu pouze tehdy, pokud zemřelý pobíral starobní nebo invalidní důchod či mu v době smrti nárok na invalidní či starobní důchod vznikl.
Nárok na výplatu důchodu vzniká také tehdy, když měla zemřelá osoba nárok na předčasný důchod nebo zemřela následkem pracovního úrazu.
Další podmínkou je pak uzavření sňatku. Manželé pro přiznání vdovského či vdoveckého důchodu sice nemusejí žít ve společné domácnosti, nezáleží ani na délce trvání svazku, status manželství je ale důležitý.
Pozůstalostní důchod nebude přiznán druhovi nebo družce ani rozvedeným párům. Podle zákona nemají na výplatu důchodu nárok ani registrovaní partneři, a to bez ohledu na délku trvání vztahu.
2. Jak dlouho je pozůstalostní důchod vyplácen?
Standardní doba, po kterou má pozůstalý po smrti svého manžela či manželky na výplatu důchodu nárok, je jeden rok. Při splnění určitých podmínek však lze pozůstalostní důchod pobírat trvale.
Na trvalý důchod má právo osoba, která dosáhla důchodového věku a má nárok na starobní důchod, nebo dosáhla alespoň věku pro vdovský důchod, který je podle předpisů o 4 roky nižší než důchodový věk muže stejného data narození.
I v mladším věku pak může jedinec na trvalou výplatu pozůstalostního důchodu dosáhnout, a to v případě, že:
pečuje o nezaopatřené dítě pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II až IV pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II až IV je invalidní ve třetím stupni
Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z uvedených podmínek do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod. To samé platí obdobně i pro nárok muže na vdovecký důchod.
Základním předpokladem výplaty trvalého pozůstalostního důchodu je však vždy to, že žadatel zároveň splňuje podmínky pro důchod dočasný.
3. Jak o důchod zažádat?
I v případě, že máte na výplatu vdovského či vdoveckého důchodu nárok, není samozřejmé, že peníze automaticky dostanete. O důchod je totiž třeba řádně zažádat na příslušném pracovišti České správy sociálního zabezpečení v místě bydliště.
Předložit je třeba občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, úmrtní list zesnulého a také oddací list.
V případě, že zemřelá osoba, po níž výplatu důchodu žádáte, doposud nepobírala vlastní důchod, pak musíte předložit i všechny dokumenty, které se při žádosti o starobní důchod předkládají.
Dobrá zpráva je, že nárok na výplatu pozůstalostního důchodu se nepromlčuje, vyplacen tak může být třeba i pět let zpětně.
Zažádat lze navíc i o obnovení výplaty pozůstalostního důchodu, a to v případě, že do dvou let od skončení předchozího nároku na jeho vyplácení žadatel splní podmínky pro zisk trvalého vdovského či vdoveckého důchodu.
4. Jak se stanoví výše důchodu?
Výše pozůstalostního důchodu je tvořena dvěma složkami. Výše základní výměry činí 2 550 korun měsíčně. Procentní výměru pak tvoří 50 % starobního nebo invalidního důchodu, na který měl zemřelý v době smrti nárok.
V případě, že jedinec v době ovdovění pobírá vlastní starobní nebo invalidní důchod, pak dochází k jejich souběhu. Z toho nižšího mu tak náleží polovina procentní výměry, vyšší důchod pobírá celý.
5. Kdy nárok na výplatu pozůstalostního důchodu zanikne?
Vdovský či vdovecký důchod je vyplácen bez ohledu na další výdělečné činnosti ovdovělých. I senioři si tak mohou bez starostí přivydělávat, výše příjmu totiž při výměře pozůstalostního důchodu roli nehraje.
Nárok na důchod ovšem zaniká v případě uzavření nového sňatku. Je potřeba vědět, že uzavření nového manželství je nutné do osmi dnů nahlásit České správě sociálního zabezpečení.
Dojde-li k opakovaném ovdovění, nárok na výplatu důchodu vzniká znovu.
Veškeré informace o důchodech najdete na webových stránkách ČSSZ
https://www.cssz.cz
Text: Eva Hořánková podle advokáta Jana Mandáta telefonní asistenční služba Senior Safe
Foto: Shutterstock