Domů     Víte, co vám doma škodí?
Víte, co vám doma škodí?
2.10.2020

Představa, že doma jsme v bezpečí, je ze zdravotního hlediska jen iluzí. Vždyť v ovzduší tu pluje v průměru dvojnásobné množství škodlivin ve srovnání s venkovním prostředím. Následkem jsou hlavně opakované bolesti hlavy, chronická únava a alergie.

V bytech se do vzduchu uvolňují chemikálie ze stavebních materiálů, nábytku i podlahových krytin. Pokud vás napadne, že na chalupách bude lépe, pak se mýlíte. Oč je tam méně chemických škodlivin, o to vyšší bývá koncentrace mikroskopických plísní a roztočů.

Ty jsou sice „ekologickým“, ale stejně závažným zatížením pro zdraví, neboť rovněž způsobují únavu, dráždí ke kašli a mohou mít rakovinotvorné účinky.

Před výměnou nábytku a při plánování úprav v bytě bychom proto měli zvážit také míru znečištění vzduchu, které určité materiály do bytu přinesou. Máme pro vás pár inspirací, čemu se ze zdravotních důvodů zejména vyhnout.

Ale nejdříve si můžete otipovat, zda už vy či další členové rodiny pociťujete následky zatížení organismu dráždivými látkami.

Nejčastější následky

Podrážděné slzící oči doprovázené dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšená únava spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Co všechno doma máme?

Množství chemických látek, které lze detekovat v obytných místnostech, je obrovské, odborníci mluví až o 8000 škodlivin.

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří takzvané těkavé organické látky, na jejichž vrub padají všechny výše uvedené neduhy. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Orientační rada, jak se vyhnout potížím, je proto prostá: Čím více těchto látek výrobek obsahuje, tím výrazněji je cítit. Nábytek a další vybavení, které po vybalení znatelně čpí, je tedy lepší vrátit do obchodu.

 
 

Plísně

Mikroskopické plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství. Plísně přitom zdaleka nejsou nevinné, produkují řadu škodlivých látek, tzv. mykotoxinů. Často jsou toxické i jejich spory při vdechování i přímém kontaktu.

Čím ohrožují zdraví? Mykotoxiny mohou vyvolávat těžké alergie a podporovat nádorové bujení. Některé plísně dokážou využívat lidské tělo jako parazit, což vede k velmi obtížně léčitelným stavům.

Jak se bránit? Základním opatřením je snížení vlhkosti v bytě. Častou příčinou vlhkosti bývají plastová okna, která příliš důkladně brání proudění vzduchu a vytvářejí tak skleníkový efekt.

Formaldehyd

To je nejrozšířenější škodlivina uvolňující se v bytech do ovzduší. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku.

Čím ohrožuje zdraví? Formaldehyd dráždí sliznice a dýchací cesty, dále má podíl na chronických bolestech hlavy nebo ekzémech. Předpokládává se, že podporuje rozvoj deprese i rakovinné bujení.

Jak se bránit? Formaldehyd se lépe uvolňuje při vyšších teplotách, takže se doporučuje nepřetápět, ale zůstávat při 22 °C a současně často větrat.

Při koupi nového nábytku sledujte údaj o emisní třídě – výrazně nižší výpary zaručuje označení E1. Kromě toho jsou na trhu i dřevotřísky, při jejichž výrobě formaldehyd nebyl vůbec použit.

Investovat můžete i do masivního dřeva, čímž si ušetříte i další potíže, neboť z dřevotřísky se neuvolňuje jen formaldehyd, ale i další těkavé látky.

Vyplatí se

– U lepených koberců není nutné používat lepidlo plošně, stačí na okraje a nejvíc zatěžovaná místa. Rub koberce by měl být z juty nebo přírodního latexu, kde je nejméně škodlivin. Nejhorší variantou je rub z PVC.

– Pokud vybíráte čalouněný nábytek, vyplatí se podívat se zblízka, jak jsou začištěné řezné plochy, aby bránily uvolňování těkavých látek.

PVC

V domácnosti bývají z PVC hlavně podlahy a kabely od elektrických spotřebičů. Hlavní škodlivinou v PVC jsou neblaze proslulá změkčovadla označovaná jako ftaláty.

Čím ohrožují zdraví? Ftaláty poškozují játra, ledviny a plíce, hormonální a reprodukční systém. Největší riziko představují pro malé děti, u nichž mohou vést k rozvoji alergie a astmatu a oslabit vyvíjející se imunitu. Mají podporovat hyperaktivitu hlavně u dospívajících chlapců.

Jak se bránit? Největším problémem je PVC na velké ploše čili jako podlahová krytina. Zbavit bychom se měli i omyvatelných ubrusů a sprchových závěsů z PVC v koupelně.

Čím RVC podlahu nahradit? Zdravotně nejméně problematickou podlahovou krytinou je korek. Naopak oblíbené laminátové podlahy mohou – až na luxusní varianty – nepříjemně přispět k výši znečištění vzduchu škodlivinami.

Také z materiálů přírodního původu, jako je linoleum nebo dřevo, se uvolňují dráždivé látky.

Tapety

Problémem jsou nejen lepidla uvolňující dráždivé těkavé látky, ale i tapety samotné, především vinylové, což je vlastně PVC. A dražší vliesové tapety mají vrchní vrstvu rovněž z vinylu.

Pro zdraví z toho vyplývají stejné důsledky jako u jiného vybavení z PVC v domácnosti.

Jak se bránit? Můžete si vybrat tapety z přírodních vláken. I když jsou ošetřeny přípravky proti plísním a pro delší životnost, přesto představují menší zdravotní riziko než vinyl.

Barvy a nátěr

Podle svého druhu a určení obsahují nátěrové hmoty množství chemikálií, pigmenty, plnidla, aditiva, zdaleka tedy nejde jen o organická rozpouštědla.

Čím ohrožují zdraví? Rozpouštědla dráždí sliznice, poškozují nervový systém a zatěžují játra, která je musí odbourávat. Při dlouhodobém vystavení působení ředidel dochází k poruchám tvorby krve.

Jak se bránit? Příznivější pro zdraví jsou barvy ředitelné vodou – ale pozor, i v těch je syntetická pryskyřice jakožto vlastní rozpouštědlo barvy. Po zaschnutí se organické těkavé látky uvolňují do ovzduší.

Z praktického hlediska se lze v nátěrových hmotách orientovat podle toho, že nejméně závadné výrobky mají atest pro použití na hračky a pro styk s potravinami.

Při domáckých nátěrech dřeva je nezbytné nejen vybrat přípravky určené pro vnitřní použití, ale také dodržet předepsaný postup.

Pokud příliš rychle nanesete druhou vrstvu, pak se omezí uvolňování těkavých látek a ty se pak budou dlouhodobě vypařovat i po zaschnutí nátěru. Paradoxně je toto zatížení větší u barev ředitelných vodou, které jsou jinak šetrnější.

Spalování zemního plynu

Pokud máte plynový sporák, pak při vaření zaplňujete kuchyň směsí zplodin. Z nich má zvláště škodlivé důsledky na zdraví směs oxidů dusíku.

Čím ohrožuje zdraví? Dráždí sliznice dýchacích cest a oční spojivky. To vede k zánětlivým onemocněním očí, chronické rýmě a u citlivých jedinců může vyvolat stav podobný průduškovému astmatu.

Jak se bránit? Dostatečným větráním a digestoří s dobrým odtahem.

První pomoc: Větrání

Žádoucí je několikrát denně důkladně provětrat celý byt.

Nedostatečné větrání nejen že zvyšuje koncentraci látek vypařujících se ze stavebních materiálů a zařízení místnosti, ale současně ve „vydýchaném“ vzduchu stoupá hladina oxidu uhličitého. To způsobuje opakované bolesti hlavy, celkovou slabost, ztrátu soustředění a jiné nespecifické obtíže, výjimečně i přechodnou ztrátu vědomí.

Byliny, které uleví…

Potíže, vyvolávané škodlivými chemikáliemi ve vzduchu, bývají úporné a špatně se léčí. Pro úlevu lze vyzkoušet i bylinné čaje a obklady.

Pálící a slzící oči spolehlivě zklidňuje bylina zvaná světlík lékařský. K uklidnění zarudlých a pálících očí, nadměrného slzení, otoků a zarudnutí očních víček se používá po staletí.

Lze si koupit sušený světlík a použít ho k obkladům nebo vyzkoušet oční kapky obsahující výtažek této byliny.

Zklidnit sliznice dýchacích cest dokážou byliny produkující slizovité látky, které vytvářejí jemnou ochrannou vrstvu na povrchu sliznic. Při zánětech nosohltanu a kašli se tradičně používá především divizna a jitrocel.

Používají se do čajových směsí proti kašli, ale i jednotlivě. Při velkém zahlenění naopak pomáhá podběl, oregano a tymián, které sliznice současně zklidňují.

Lepší spánek pomůže navodit čaj z meduňky, která uvolňuje psychické napětí a stres a celkově uklidňuje. Podobné účinky má také mateřídouška. Při nespavosti následkem nervové předrážděnosti pomáhá kozlík lékařský. Úzkost a starosti uklidňuje mučenka.

Vhodnější jsou tyto byliny v čajové směsi, protože tak lépe pokryjí celou paletu duševních příčin nespavosti.

Proti bolesti hlavy existuje tradiční prostředek a tím je řimbaba obecná. Pokud je bolest spojená s duševním podrážděním, bývají vhodné uklidňující byliny, doporučované pro lepší usnutí.

Účinná je také třezalka, zejména při současném depresivním ladění psychiky, ale pozor, pokud berete jiné léky – s řadou z nich třezalka reaguje.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř