Pokud si po každém pročesání vlasů oprašujete ramena od bílé závěje, přestaňte vyhazovat za kosmetiku proti lupům. Evidentně ve vašem případě nepomáhá. Je na čase řešit lupy jako zdravotní problém.
Výrazné lupy skutečně nejsou jen záležitostí estetickou. Paradoxně přitom právě nadměrná péče o dobrý vzhled vlasů může být začátkem potíží s lupy.
Stává se to spíše u žen, protože mívají ve srovnání s muži sušší kůži hlavy, což se ještě zvýrazňuje v klimakteriu.
Už tak suchá kůže pak dostává zabrat při každém mytí vlasů – nebo jste výjimka, která dodržuje pravidlo, že by voda pro oplachování vlasů měla být vlažná, nikoli teplá? Čím je teplota vody vyšší, tím lépe i bez mycích přípravků odmašťuje.
Vlasová kosmetika a fén
Příliš teplá voda při mytí vlasů je jen začátek, odmašťování pak pokračuje nadměrnou dávkou šamponu. Pro představu – pro polodlouhé vlasy běžné hustoty stačí šampon v množství odpovídajícím velikosti lískového oříšku.
Podle správného postupu bychom toto malé množství měli nejprve promnout v dlaních s trochou vody a pak teprve nanést na vlasy. Zbytečné odmašťování kůže hlavy obvykle pokračuje dlouhým fénováním, vysušující efekt pak završí lak na vlasy.
Pokud o vlasy pečujete tímto způsobem, lehce tím podnítíte intenzivnější tvorbu lupů. V počátcích se dá ale ještě celkem snadno zastavit, a to především tím, že vyměníte šampon za méně odmašťující.
Velmi dobře pomáhají šampony s obsahem urey, která pomáhá udržovat v kůži vlhkost.
Co také pomůže
Zkuste na noc do pokožky hlavy vetřít tělové mléko pro velmi suchou pleť. Ráno stačí vlasy jen spláchnout vlažnou vodou a nebudou mastné.
Mastnější alternativou je ošetření kosmetickým olejem s hydratačním účinkem. Ten je už nutné ráno jemně smýt šamponem. Zkusit můžete olej mandlový, arganový, meruňkový, pupalkový, ale také slunečnicový.
Mastné lupy
To je opačný problém – příčinou zvýšené tvorby lupů není suchá kůže, ale naopak nadprodukce mazových žláz. Tento typ lupů se obvykle objevuje během puberty, kdy se vlivem hormonálních změn aktivuje dědičný sklon k vyššímu maštění kůže.
Pokud dojde k nadprodukci mazu v pozdějším věku, pak to bývá rovněž následkem hormonálního rozladění, například při gynekologických poruchách. V každém případě pak vydatnější mastná vrstva na kůži poslouží jako výživa pro kvasinky Malassezia furfur.
Ty se vyskytují na kůži prakticky každého člověka, ale jen při nadprodukci mazu se dokážou masivně přemnožit. Problém je v tom, že jejich metabolismus produkuje agresivní odpadní látky, které kůži dráždí. Čím více kvasinek, tím větší dráždění. Kůže pak reaguje zrudnutím a zvýšeným odlučováním šupinek.
Co prospívá: Sluneční záření a slaná voda maštění omezují, což je důvod, proč se problém s lupy může zlepšit po exotické dovolené u moře.
Co škodí: Produkci mazu podporuje pocení a vysoká vlhkost vzduchu.
Opatrně se šampony
Paradoxně uškodit mohou také některé šampony proti lupům, pokud kůži příliš razantně odmašťují. Ta se pak brání ještě intenzivnější produkcí mazu. To neznamená, že je lepší se šamponům proti lupům vyhýbat, ale spíše je třeba dobře vybírat.
Značnou úlevu mohou přinést šampony s látkami působícími proti kvasinkám, na kůži se pak dostává menší množství dráždivých látek.
Dva efekty v jednom pak představují šampony s účinnou látkou, která nejen potírá kvasinky, ale současně zklidňuje zrychlenou výměnu kožních buněk.
Jak šampon používat?
nejméně 3x týdně
po nanesení nechat několik minut působit
po úbytku lupů snížit použití na 1x až 2x týdně
při dalším zlepšení snižovat až k 1x měsíčně
Přehlížet lupy se nevyplácí
Dlouhodobé dráždění kvasinkami může vyvolat zánětlivé onemocnění kůže s ložisky velkých žlutavých lupů. Je to neinfekční, ale velmi úporná choroba zvaná seboroická dermatitida, která se jen obtížně zmírňuje a v průběhu života se může vracet.
Spouštěčem může být hormonální nerovnováha, stres, počasí, oslabený imunitní systém i některá onemocnění. Kromě velkých lupů jsou pro onemocnění typické červené skvrny ve vlasech, ale i v obličeji a nadměrné maštění kůže.
Léčba vyžaduje trpělivost, kromě léčebných šamponů se používají přípravky, které mají zklidnit autoimunitní zánět a omezit množení kvasinek.
Další příčiny lupů
Kontaktní alergie: Příčinou bývají některé látky ve vlasové kosmetice, šampony nevyjímaje. Že jde o alergickou reakci, poznáte také podle toho, že kůže na hlavě silně svědí, je rudá a lehce oteklá. Podráždění pak vede ke zrychlené obměně kožních buněk. Pokud se alergii nepodaří uklidnit, může se na jejím základě vyvinout ekzém.
Lupénka: Může se samozřejmě vyskytovat i ve vlasech. Při tomto onemocnění pokrývají odlupující se šupinky zarudlá místa, která vystupují nad okolní povrch kůže.
Neurodermitida: Jde o silně svědivé onemocnění se zánětlivými ložisky na kůži. Průběh je chronický, na vzniku nemoci se podílí porucha kožní bariéry i imunitního systému.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock