Znáte to, jdete spát v pohodě a uprostřed noci se vzbudíte zpocení, že byste mohli pyžamo ždímat. Obvykle stačí otevřít okno a převléct sebe i povlečení, ale pokud se tento stav opakuje, může se jednat o příznak řady vážných nemocí.
Noční pocení je poměrně obtížné diagnostikovat, protože příčin může být hodně. Trvá-li delší dobu a je-li spojené s obtížemi, jako je například ztráta na váze, je nutné odborné medicinské vyšetření – rozbor krve, rentgen plic, ultrazvuk břicha.
Za nadměrné pocení se považuje stav, kdy máte pyžamo a ložní povlečení promáčené skrz naskrz.
Přílišné teplo
Nejčastější příčinou nadměrného nočního pocení bývá příliš vysoká teplota v místnosti a příliš silná přikrývka. Spaní ve vyvětrané místnosti s maximální teplotou do 20 °C či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.
Akutní infekční onemocnění
S pocením je spojené také akutní infekční onemocnění. Máte-li zvýšenou teplotu a vezmete si na noc aspirin nebo paralen a ještě je zapijete horkým čajem, určitě se zpotíte. Po odeznění infekce noční pocení zmizí.
Hormonální poruchy
Pokles ženských pohlavních hormonů v přechodu se mimo jiné projevuje návaly horka a pocením. Hormonální výkyvy totiž pozmění vnitřní tělesný termostat a tím přivodí noční pocení.
Také velké hormonální změny, které se objevují během dospívání a těhotenství, může doprovázet nadměrné noční pocení. U žen je nejklasičtější příčinou nočního pocení nízká nebo kolísavá hladina estrogenu.
Špatná funkce štítné žlázy
Především zvýšená funkce štítné žlázy (a v některých případech i snížená), což je také hormonální porucha, bývá spojená se záchvaty pocení a pocity horka. Neděje se tak ale jen v noci, nýbrž i ve dne.
Diabetes
Spousta lidí, kteří se léčí na cukrovku a píchají si inzulín, nebo užívají antidiabetika v tabletkách, se už alespoň jednou probudili v noci zbrocení potem.
Projevuje se tak výrazný pokles hladiny cukru v krvi neboli hypoglykemie, což je obranná reakce organismu na tento stav.
Potraviny
Pozornost je třeba věnovat také potravinám, které konzumujete večer a před spaním. Pozor zejména na kofein v kávě, černém a zeleném čaji, v limonádách, na tabák a alkohol.
Ve večerních hodinách se vyhýbejte tučným jídlům, kyselým potravinám, nadměrné konzumaci cukru a některým typům koření, jako je pepř, chili, skořice, zázvor, česnek.
Nevhodné je také popíjet těsně před spaním pomerančový džus a jiné citrusové šťávy. Mají schopnost zbavovat tělo toxinů právě formou pocení.
Léky
Mnohem častějším viníkem, než se zdá, je užívání některých léčiv.
Při pátrání po příčině nadměrného pocení je nezbytné, abyste lékaře informovali o všech medikamentech, které užíváte, včetně doplňků stravy, na něž se často zapomíná jako na něco, co není tak důležité.
Z léčiv, která mohou souviset s poruchou regulace pocení, jsou to zejména antidepresiva, ale také léky snižující glykemii nebo upravující krevní tlak.
Reflux
Nadměrné noční pocení vyvolává také reflux. To je onemocnění, při kterém se vrací žaludeční obsah jícnem, a to zejména v poloze vleže. Paradoxní je, že tuto poruchu nemusí vůbec doprovázet pálením žáhy.
Jediným projevem může být reakce v podobě návalů horka s pocením nebo dráždivý kašel.
Nádory
Jednou z příčin nočního pocení může být i rakovina. Pravděpodobnost, že je to tak, se zvyšuje, pokud člověk v poslední době výrazně zhubl a zeslábl.
Nejběžnějším typem nádorového onemocnění, pro které je nadměrné noční pocení charakteristické, je lymfom, tedy rakovina lymfatických uzlin, případně leukémie.
Jiné infekce a nemoci
U chronických zánětlivých onemocnění, ať už infekčních či neinfekčních, je noční pocení nejčastěji
spojováno s tuberkulózou, ale postihuje i nemocné se zánětem srdeční chlopně, zánětem kostí, abscesy nebo zánětlivým postižením výchlipek tlustého střeva, tzv. divertikulů.
Je rovněž příznakem infekce HIV, revmatoidní artritidy a řady dalších chorob spojených dlouhodobě s více či méně aktivním zánětem. Tyto choroby jsou navíc doprovázené únavou, teplotami, které ale nemusí být vůbec vysoké, a řadou dalších příznaků.
Co s tím?
Tak si to zrekapitulujme.
Pokud jste jedněmi z těch, které noční pocení trápí, začněte výměnou ložního povlečení a prádla za kvalitní bavlněné. Lze vyzkoušet i spaní v termoprádle, které odvádí pot od těla. Zajistěte v ložnici cirkulaci vzduchu (ale ne průvan), snižte teplotu.
Dbejte na to, co ve večerních hodinách konzumujete. Jezte střídmě, lehké netučné potraviny, vyhýbejte se ostrému koření. Pokud žádné z opatření nepomůže, zahoďte stud a určitě navštivte lékaře a vše s ním proberte.
Jak bylo řečeno v úvodu, diagnostika příčiny nadměrného pocení může být velmi složitá a pečlivá anamnéza lékaři hodně pomůže.