Máte doma staré peřiny plněné pravým peřím a nevíte, jestli je raději nevyhodit? Zadržte, péřové deky jsou poklad! Nejprve si rozmyslete, jestli by se nedaly ještě zachránit a zužitkovat. Především je třeba peří vyčistit.
Pravým peřím plněné duchny získaly v době nedávné dost špatnou pověst. Soudilo se, že peří ohrožuje alergiky, a do popředí se dostaly náplně dek a polštářů z umělého dutého vlákna.
Jenže peří je v tom do značné míry nevinně – když se o peřiny staráme tak, jak máme, včetně pravidelného čištění, není důvod se peří bát.
Naopak, peří má spoustu výhod, je to přírodní materiál s výbornými tepelně – izolačními vlastnostmi, peřiny jsou měkké a pružné a ideálně přilnou k tělu.
Do pračky raději ne
I když moderní pračky někdy nabízejí i program na čištění péřových výrobků, řekněme si narovinu, že pro čištění polštářů nebo peřin to není metoda ideální. Třeba proto, že na rozdíl od čistírny peří se v pračce čistí celý výrobek, včetně sypkoviny.
Část odpadu včetně úlomků peří tak zůstane uvnitř. Poškozená deka nebo polštář se může během čištění roztrhnout a vysypané peří způsobí v pračce malou katastrofu.
A potom je tu ještě riziko, že se vyčištěné peří dokonale nevysuší, v peřině se mohou vytvořit žmolky, peří může plesnivět a nevábně páchnout.
Nebojte se centralizovaných čistíren
Svěříte-li peří čistírně, nemusíte se bát, že se vám někam zatoulá a zpátky dostanete nějaké úplně cizí peří, a to i když se rozhodnete pro čistírnu, která zakázky přijímá v pobočkách a peří sváží do centralizovaného provozu.
Při převzetí výrobku se zakázka zváží a označí – údaje se obvykle poznamenají přímo na povlak, takže nemůže dojít k záměně. Teprve v centrále povlak rozpářou, posoudí stav peří a zvolí nejlepší způsob čištění. Peří se nikde nesesypává dohromady s jinými zakázkami.
Jak se peří čistí
Peří se v čistírně může čistit třemi různými způsoby podle stavu péřové výplně. Záleží na míře opotřebení peří, na tom, jak moc je znečištěné, i na prašnosti.
Pěkné, kvalitní peří se čistí nasucho, na čištění středně opotřebeného peří se využívá pára a hodně znečištěné peří, zapáchající nebo výrazně opotřebované peří se nejlépe vyčistí mokrou cestou.
Čistírny se liší právě technologií – většina čistíren používá jen jednu z nich. Výhodou větších čistíren, kde mají k dispozici všechny možnosti, je to, že mohou zvolit postup, který je pro naše peří nejlepší. U menších čistíren si předem zjistěte, kterou metodu čištění firma používá.
Má čištění ještě smysl?
I když péřová výplň má opravdu dlouhou životnost, ani peří nevydrží věčně. Sami těžko posoudíme, jestli se vyplatí ještě čistit a renovovat starou duchnu. V dobré čistírně peří to ale zjistí na první pohled, jakmile peřinu rozpářou.
Solidní čistírna by vás v takovém případě měla informovat, že tady už se renovace peřiny nevyplatí, a případně nabídnout ušití peřin z vlastního materiálu.
V čistírně ušijí novou deku
Peřina nebo polštář se nečistí celá – výplň se čistí zvlášť. Starý povlak v čistírně zlikvidují a vyčištěné peří naplní do nové sypkoviny. Jak kvalitní sypkovina to bude, to záleží na vašem výběru.
Kvalitní sypkovina má atest na hygienickou nezávadnost a na nepropustnost peří, takže se nemůže stát, že by se peří někde „proklubalo“. Bývá vyrobená ze stoprocentní bavlny, jednobarevná nebo s drobným vzorkem.
Jak nechat deku prošít
Duchny za časů našich prababiček bývaly těžké, napěchované peřím a měly jednu nepříjemnou vlastnost – peří se v nich s oblibou sesypávalo. Dnes už nepotřebujeme super hřejivé peřiny, pod kterými bychom se ve vytápěném bytě upekli, takže peří je zapotřebí méně.
Během renovace v čistírně můžeme nechat peří ubrat a z toho, co přebývá, nechat ušít třeba polštář. Stejně tak můžete u některých firem nechat peří doplnit, to třeba v případě, že si přejete mít víc pod hlavou.
Vyberte si způsob prošití
Aby nám výplň peřiny v noci necestovala, kam nechceme, v čistírně přikrývku prošijí. Většina čistíren používá standardní prošití přikrývek do kostek.
Klasický rozměr deky se prošívá obvykle do 24 kostek, některé čistírny ale nabízejí ve standardu pracnější prošití do 35 kostek. Takto prošitá přikrývka je příjemnější a lépe přilne k tělu, což stojí za zvážení.
A pokud vám po vyčištění zbylo nějaké peří navíc, můžete si dát ušít třeba bederní pás, který chrání ledviny.
Není peří jako peří
Kvalita péřové výplně je dána podílem prachového peří ve směsi (čím více prachového peří, tím je deka lehčí a příjemnější). Nejlevnější a nejdostupnější je peří kachní. To má ale specifický pach, který některým lidem vadí.
Komfortnější a cenově přijatelnou variantou je peří husí. Nejluxusnější je peří divoké kajky mořské, která jím vystýlá svá hnízda. Peří se získává sběrem z hnízd – a tomu odpovídá i jeho cena. Kromě toho může být peří ručně drané, anebo strojově sekané. V takovém případě obsahuje víc ostrých úlomků.
Tip
Aby vám peří dlouho vydrželo, zacházejte s přikrývkami šetrně. Neseďte na nich, nevysávejte je vysavačem, ani nepoužívejte k ukládání vakuové systémy – působením podtlaku by pokrývka přestala být pružná a nadýchaná.
Peřiny chraňte před vlhkostí (třeba na nevětrané chalupě) a dobře je větrejte. Nevystavujte je ale přímému slunci. Péřové výrobky skladujte v prodyšném obalu, ne v igelitu.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock