Domů     V botách, nebo naboso?
V botách, nebo naboso?
2.7.2020

Už jsme nějak pozapomněli, jak blahodárná je chůze naboso pro naše chodidla, nohy i záda. Jenže bez bot to dnes nejde – řešením může být minimalistická obuv.

Boty do města, boty na sport, na výlety, na vysokohorskou turistiku, na parádu, na doma, boty k bazénu i do vody… zdá se, že bez bot by to prostě nešlo.

Jsou lidé, a není jich právě málo, kterým rodiče první botičky obuli, sotva se začali učit lézt, a s výjimkou sprchování a postele je od té doby nezuli. Chodit bez bot ba nedokázali ani doma na koberci, natož venku. Noha není zvyklá a jemná kůže na chodidlech by to těžce nesla.

Co je vlastně zdravé?

Ještě donedávna patřilo ke standardní výbavě každého pediatra poučit rodiče o tom, že dítko by mělo nejpozději ve chvíli, kdy se začne stavět na vlastní nohy, nosit speciálně konstruovanou, „zdravou“ obuv.

Nejhorší ze všeho nebyli trpaslíci, jak by se chtělo říct s Cimrmanem, ale měkká a ohebná obuv. Dětská noha je ve vývinu, takže potřebuje anatomicky tvarovanou podrážku a především zpevněný kotník, tak zněla poučka. Jinak je všechno špatně.

Z těchto doporučení ostatně vycházejí dodneška někteří výrobci dětských botiček.

Noha potřebuje volnost

Jenže ono bylo stejně velmi často „všechno špatně“.

Ploché nohy, zborcená klenba, špatné postavení kotníku…

Až se začaly i mezi odborníky ozývat hlasy, které říkaly pravý opak předchozích doporučení: právě proto, že je dětská noha ve vývinu, a nejen noha, ale celé tělo, je důležité, aby děti mohly běhat co nejvíc naboso.

Uzavřená v botě totiž chodidla nemohou vnímat drobné nerovnosti terénu, přizpůsobovat se jim, a udržovat tak v rovnováze celé tělo. V botě noha ochabuje, a pak nezbývá, než ji podepřít ortopedickou vložkou…

Ohmatejte terén

Lidská noha je prostě konstruovaná pro chůzi naboso. Nic naplat, i když si to bez bot nedovedeme představit, naše chodidlo prostě potřebuje větší kontakt s terénem.

Skládá se ze spousty kostí, vazů a svalů, které jsou vzájemně propojené a dokážou dokonale spolupracovat. Díky receptorům ve svalech a vazech dokážeme nohama doslova ohmatávat terén. Ne ovšem v botách.

A čím tvrdší podrážka a pevněji sešněrovaná noha (třeba v pohorkách), tím míň cítíme. To platí i o měkkých materiálech, které tlumí náš dotek se zemí, jako jsou třeba populární „kroksy“.

Boty – neboty

Chodit naboso po louce nebo měkké půdě, pro naše nohy není nic lepšího. Jenže jak často si to můžeme dopřát? Většina z nás tak možná o víkendu na chatě nebo jednou za rok na dovolené.

Chodit naboso v našich podmínkách, i kdybychom se dokázali přenést pře posměch okolí, je prostě skoro nemožné. Tráva je jedna věc, ale rozpálený asfalt, střepy a nepořádek nám to nedovolí. Ale existuje alternativa k chození naboso: chození v takzvaných minimalistických nebo „bosých“ (barefoot) botách.

Začalo to během

K jejich vzniku přispěla rozhodující měrou vlna zájmu o běhání naboso, kterou rozpoutala knížka Run for life.

Sportovní průmysl, tedy hlavně velcí výrobci sportovní obuvi zavětřili nový trend a začali vyrábět boty, které sice noze poskytují ochranu před zraněním a chladem, ale zároveň zachovávají co nejvíc volnosti pro chodidla.

Možná jste je už někde viděli, a chodíte-li běhat, určitě je už znáte: patří k nim i známé „pětiprsťáky“. Každý prst má vlastní komůrku“ jako v rukavicích, vypadáte v nich jako Frodo, ale způsobily revoluci.

Naboso se chodí jinak

V „bosých“ botách se chodí jinak, bez ohledu na to, jestli mají oddělené prsty nebo ne. Především mají velmi tenkou a pružnou podrážku, která co neméně filtruje podněty z okolí.

Navíc jsou celkově širší než obvyklá obuv, aby umožnily noze roztáhnout se do šířky, je-li to třeba. A navíc nemají ani žádný podpatek, což je něco, na co si budete muset zvyknout, jestli se rozhodnete, že je vyzkoušíte. Naše často zkrácená Achillova šlacha bude protestovat.

Pro začátek opatrně

Zastánci „bosého“ obutí se z větší části rekrutují z řad rekreačních běžců, protože jsou to oni, kdo s tímhle fenoménem přichází nejčastěji do styku. Kdybyste chtěli začít běhat „naboso“, rozhodně na to jděte pomalu a opatrně.

Jestli vaše noha nebyl zvyklá chodit po světě bez bot, bude to nějakou chvíli trvat, než si zvykne. Svaly potřebují zesílit, noha se musí zpevnit, takže žádné velké běhání hned napoprvé se nedoporučuje. Radši dvakrát týdně, kratší trasy a postupně přidávat.

Minimalismus i do kanceláře

Minimalistické boty ale nejsou jen pro běžce a běhaly. Některé firmy už vyrábějí i boty do kanceláře a na trhu jsou i různé dětské botičky.

Pro orientaci je nejlepší porozhlédnout se po některém ze specializovaných obchodů, nebo se podívat na internetu (stačí zadat hesla „minimalistická obuv“ nebo „barefoot obuv“.

reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej