Vybrat dárek „na přivítanou“, který opravdu potěší, je složité. Pokud se má vaše rodina rozrůst o nového člena a vy si lámete hlavu nad tím, jakým dárkem udělat radost jeho rodičům, právě tady najdete inspiraci.
Bez ohledu na to, v jakém jste příbuzenském vztahu s rodiči miminka, je vybírání dárků ošemetná věc. V případě, že jste tchyně, je to ještě o trošku citlivější.
A zvlášť když jde o dítě první a nikdo vlastně pořádně neví, co se bude rodičům hodit a líbit (a neví to nejspíš ani oni sami). Proto až budete sondovat, co by se mohlo líbit, postupujte s protřelostí vojenského zvěda:
Rozhodně budoucím rodičům nevnucujte svoje zkušenosti. Jestli se rozhodli, že budou dítě nosit v šátku a nikdy jinak, nekupujte jim kočárek. Jestli chtějí všechno oblečení z biobavlny, obloukem se vyhněte levným tržnicím. Za hádky to nestojí.
Ptejte se, co by se budoucím rodičům hodilo, a domluvte se s nimi, zvlášť když se chystáte koupit něco nákladnějšího.
Nepředhánějte se se zbytkem příbuzenstva! Dvě sady dudlíků od obou babiček se dají zpracovat. Ale dvě postýlky už jsou problém. Co si s tím mají mladí počít, aby nikoho neurazili?
Drobnost, která potěší
Na první návštěvu se nemůžete vydat s prázdnýma rukama, to dá rozum. Chcete-li udělat radost a přinést něco originálního, podívejte se po věcech, které pomáhají uchovávat vzpomínky. Vybírat můžete z rámečků na fotografie děťátka i knížek – deníčků miminka.
V knihkupectvích a hračkářstvích bývá k dostání i sada modelovací hmoty s rámečkem, do které mohou rodiče otisknout dlaně a nožičky miminka. Takový otisk je kouzelná památka na celý život.
Chrastítka, kousátka a spol.
Chrastítek není nikdy dost, takže ani s hračkou pro caparta nešlápnete vedle. Je na nich uvedený věk dítěte, pro který se hračka hodí, ale berte to spíš orientačně.
Pro nejmenší stačí obyčejná mazlicí zvířátka, kombinace měkké látky a uzlíku, kroužku, nebo něčeho podobného, co se dá ožužlávat a s čím se dá usínat.
Rodiče znáte, takže máte představu, jestli dávají přednost tlumeným barvám a přírodnímu vzhledu, nebo se jim bude líbit něco hodně výrazného. Miminku to bude pravděpodobně úplně jedno.
Kolotoče, závěsy a zvukové hračky
Nějaký ten kolotoč nad postýlku nebo závěs na madlo autosedačky má snad každý. Počítejte s tím, že rodiče budou potomkovi určitě nějaký vybírat sami, proto se radši zeptejte, jestli si kolotoč můžete vzít na starost vy. Řiďte se rozumem a citem.
Vybírat můžete z kolotočů bez pohonu (ty si „obsluhuje“ dítě samo kopáním a plácáním) a s pohonem na klíček nebo na baterii. Výrobci nám tvrdí, že bez zvuků něžné melodie a rotujících plyšáků dítě prostě neusne.
Děti to na(ne)štěstí nevědí, takže si dělají, co chtějí. Ale jedno je jisté: když už má jakákoliv hračka hrát, vyzkoušejte melodii.
Není nic příšernějšího, než muset třeba rok a půl dennodenně poslouchat kolovrátkovou melodii s jedním falešným ubrnknutím, jinak synáček nezabere…
Tip: Až budete vybírat kolotoč nebo mobile, jak se mu také říká, zkuste se podívat na zavěšené plyšáky tak jako dítě, tedy zespoda. Co je platné, že rodiče vidí krásné barevné medvídky, když miminko má výhled na čtyři stejné bílé rotující prdelky.
Oblečky a výbavička
Pro většinu z nás je pohled na krásné malé oblečky jako pro panenky svým způsobem neodolatelný.
Člověk by kupoval a kupoval… Jestliže chcete mít jistotu, že dárek udělá radost, a nechcete dlouho vybírat, podívejte se po výbavičce pro nejmenší, kterou můžete koupit v sadě a krásně zabalenou.
Obvykle jsou v ní dupačky, body, ponožky nebo capáčky a čepička.
Pokud si nejste jisti, že rodiče ocení růžovou nebo modrou, vezměte „neutrální“ zelenou, žlutou nebo bílou. Oblečení pro novorozence začíná velikostí 50, pro děti nedonošené se dají koupit i daleko menší.
Prima dárek je háčkovaná deka pro miminka z čisté bavlny, kterou si budou rodiče považovat v horkých dnech.
Technické vymoženosti
Praktický dárek, který rodiče využijí, je elektronická chůvička.
Je to trochu nákladnější dárek, takže tady by bylo na místě se s rodiči předem dohodnout, jestli by si přáli obyčejnou chůvičku, která přenáší jen zvuk, nebo raději tu kombinovanou s kamerou, díky níž budou do dětského pokoje (nebo do kočárku, když dítě spí na zápraží) i vidět.
Trochu nejisté rodiče určitě potěší monitor dechu – dečka se senzory, které snímají pohyby miminka, a v případě že přestane dýchat, spustí alarm.
Něco teplého na cesty
Zavinovačky, spací vaky a fusaky, to je další tip na výbavičku pro přírůstek do rodiny. Fusak do kočárku raději konzultujte s budoucí maminkou, aby ladila barva a vyhovoval materiál, a rozhodněte se, jestli budete chtít teplejší nebo chladnější variantu.
K dostání jsou fusaky s beránkem do velké zimy, a „obyčejné“ fusaky, které mohou a nemusí mít odepínací spodní díl, díky čemuž můžete fusak zkrátit, aby v něm mohlo ležet i malé miminko).
Výhoda je, když má fusak v zadní části štěrbiny na popruhy kočárku – rodiče to ocení, až bude dítě sedět ve sporťáku.
Na spaní i do auta
Miminku můžete pořídit i zavinovačku nebo spací pytel, a možností je spousta.
Od parádní krajkové zavinovačky „na cestu z porodnice“, přes takzvanou rychlozavinovačku (bavlněný čtverec látky se suchými zipy, do kterého miminko zakulíte raz dva, a mnoha dětem se v ní prima usíná).
Parádní zavinovačka je samozřejmě nákladnější, druhá varianta je cenově dostupná a snadno se pere. Koupit se dá i spací vak, opatřený gumou: dítě má nožičky a bříško v teple, ručičky venku, nebo bavlněný spací pytel.
Na cesty autem se na zimu hodí flísový nebo bavlněný fusak či zavinovačka na suchý zip s otvory na pásy. Miminko na něm leží, a když potřebujete, zavinete ho do tepla (praktické při vystupování z auta do zimy).
Drobnosti do domácnosti
Hodit se můžou i drobnosti (některé ale cenově dost náročné), které usnadňují život. Speciální odpadkový koš na použité plíny sice není nic nezbytného, ale někteří rodiče na něj nedají dopustit.
Závěsný box na vanu s víkem se hodí při koupání – všechno je po ruce. Kapsář na postýlku nebo koš na bočnici postýlky se hodí na drobné nezbytnosti – dudlíky, plíny, vlhčené ubrousky. Hezký dárek je stylový metr na zeď, aby všichni věděli, jak potomek roste.
A jestli budoucí rodiče netrvají na tom, že dítě v životě neochutná dudlík, můžete se porozhlédnout po dudlících pro nejmenší. Nebuďte zděšení, až zjistíte, kolik druhů a tvarů existuje, a zapomeňte na skoro vědecké studie o správném tvaru.
Dítě si stejně nakonec samo rozhodne, co vezme do pusy, i kdyby to měla být nejobyčejnější „kytička“.
Postýlka
Velký dárek je koš na spaní nebo postýlka. Tady už se opravdu musíme poradit s rodiči, abychom nešlápli vedle. Koš na spaní (může být i na kolečkách) bude sloužit krátce, ale když po něm maminka touží, bude to krásný dárek.
Když budete vybírat postýlku, kromě ceny se řiďte tím, jestli bude miminko spát s rodiči hned vedle jejich postele (bezvadná je postýlka s odnímatelnou bočnicí a nastavitelnou výškou roštu, která se dá jednoduše přirazit z boku rodičovské postele.
Dítě spí s maminkou a nikam nespadne). Postýlka by měla mít posouvací rošt (aby se rodiče k malému dítěti nemuseli moc naklánět), případně vyjímatelnou tyčku, aby větší dítě mohlo z postýlky bezpečně ven.
Postýlka z tvrdého dřeva (dub, buk) víc vydrží, o měkké dřevo se dítě zase tak snadno nepotluče. Možná že rodiče hodně cestují a bude se jim hodit skládací látková cestovní postýlka.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock, archiv firem