Domů     Igor Bareš: Mám ideální partnerku
Igor Bareš: Mám ideální partnerku
16.6.2020

Poprvé mi utkvěl jako zarputilý, vzteklý majitel gruntu v jednom z dílů Četnických humoresek. Rád hraje negativní role, postavy se složitým vnitřním světem, na čemž má možná podíl jeho láska k ruské literatuře s jejími běsy.

Narodil se jako druhorozený, ale vyrostl jako jedináček. Jeho starší bratr totiž podlehl v devíti letech rakovině. „Já jsem ho nepoznal.

Až postupně jsem se dozvídal, kdo je to na té fotografii, která visela u nás doma v každé místnosti.“ Navíc má z tatínkova prvního manželství ještě dva nevlastní bratry, tatínek je ale tajil.

„Bráchové se ozvali až po jeho smrti a viděli jsme se jen krátce, asi dvakrát v životě.“ Maminku měl moc rád. „Byla trošinku nervově labilnější. Každý můj neúspěch považovala za konec života.

Já jsem přinesl dvě pětky za sebou a ona začala plakat.“ Pořád má v Olomouci dům po rodičích. „Mám ho v záloze. Jako místo, kam se můžu vrátit, kdyby se stalo cokoliv.“

Lákala ho zoo

Bavila ho zvířata, příroda. V Olomouci na Svatém kopečku je zoologická zahrada a Igor chtěl v takové zahradě pracovat, pokud možno s exotickými zvířaty. Přihlásil se proto na čtyřletou střední odbornou zemědělsko-technickou školu, obor chovatel.

„Jsem zootechnik s maturitou. Když jsem ale v zoo absolvoval krátkodobou brigádu, zjistil jsem, že mě ta exotika zas tak nebaví.“ To už se zabýval také amatérským divadlem a historickým šermem. A rozhodl se zkusit to na Janáčkově akademii v Brně.

Škola na dně sklenky

„Že se budu živit herectvím, to jsem v dětství v hlavě neměl, i když jsem jako malý viděl v olomouckém divadle hru O myších a lidech a chtěl jsem si to na jevišti také vyzkoušet.“ Na JAMU ho vzali hned napoprvé.

„Já byl kluk, který byl doma držený velmi zkrátka, takže když jsem přišel na JAMU, chtěl jsem to všechno rychle dohnat.“ Škola ho nebavila, přátel moc neměl, a tak se skamarádil s alkoholem. „Neměl jsem všechny zápočty a zkoušky.

Sám jsem se rozhodl, že nastoupím do léčebny.“ Bylo mu dvacet let. Ve škole propadl. Naštěstí ale do ročníku, který vedl Stanislav Moša, pedagog, který mu dal důvěru a umožnil mu částečný úvazek v Divadle bratří Mrštíků.

„Takže já jsem první půlku studia propil a druhou prohrál.“ Po absolutoriu pak hned nastoupil „k Mrštíkům“ do angažmá. Mimochodem – po letech pak dostal nabídku učit na brněnské konzervatoři i na Janáčkově akademii. „V mém případě by to ale vůbec nešlo.

Jednak nemám pedagogické minimum, jednak nemám podobné ambice. Já bych budoucím hercům nemohl vysvětlovat, jak se má hrát.“

Život s limity

Krátce po třicítce začal mít Igor Bareš zdravotní problémy – diagnostikovali mu Crohnovu nemoc, což je zánětlivé onemocnění střev provázené silnými průjmy, přičemž se záněty mohou rozšiřovat i do dalších částí organismu.

„Uvažoval jsem o tom, co všechno musím omezit, aby mě to moc neomezilo.“ Začal dodržovat dietu a nemoc ho nechala devět let na pokoji. Pak se však vrátila a pravidelně se ozývá. Nedávno absolvoval herec i operační zákrok, pravidelně chodí na infuze… „Ale dá se s ní zatím žít.“

Ve zlaté kapličce

V Brně vystřídal postupně tři divadla, až v roce 2005 dostal angažmá v Národním divadle. „Za to jsem vděčný, protože to byl samozřejmě můj sen. V tomhle jsem staromódní.

Takže když odtud přišla už třetí nabídka, řekl jsem si, že je čas ten krok udělat.“ Dlouho pendloval mezi Prahou, Brnem a rodnou Olomoucí, dnes už je doma v hlavním městě. „Večerní cesty Prahou bývají nejhezčí, beru je jako odměnu za pracovní den.

Nějakou dobu mi trvá, než z divadla dorazím do Šárky. Dřív jsem své běsy řešil poměrně zásadními večírky, což si jako člověk, který má třiadvacet představení do měsíce, dovolit nemůžu. Pravda je, že si energii z jeviště v sobě vždy ještě chvilku nesu.“

Osudová žena

S někdejší partnerkou, herečkou Monikou Kobrovou (nyní mj. Divadlo na Fidlovačce) má Igor Bareš dospívající dceru Sonju. „Se Sonjou nežiju, ale rozumíme si dobře.

Mluví o tom, že bude novinářkou.“ Jeho druhou ženou je rovněž kolegyně, herečka Antonie Talacková, kterou poznal už v Brně, ale vzali se v roce 2008 v Praze. „Ona je po všech stránkách ideální partnerka. Setkání s ní bylo pro mě nejzásadnější v životě.

Neumím si představit, že bych našel jinou ženu, která by s tou mojí stávající byla srovnatelná. Ona je mou osudovou ženou.“ Mají spolu tříletou Toničku a další dítě je na cestě. „Žena je o jedenáct let mladší a o dcerku se moc hezky stará.

Rád se na to dívám.“ Na otázku, jaký je táta, před časem odpověděl: „Starý. V tomhle jsem zopakoval model svého otce, kterému bylo, když jsem se narodil, pětačtyřicet. A hlavně jsme byli druhá otcova rodina a takhle je to i v mém případě.

Byl bych rád, kdyby byla pravda, že herci zůstávají dlouho mladí, i když vím, že mnohé už svoji dcerušku nenaučím. Především to, co nenaučil otec mě. Lyžovat, bruslit, chytat ryby… Do života chci dcerku připravit spíš duchovně. Můžu jí vysvětlit, co je dobře a co ne.“

Staromilec a cestovatel

Igoru Barešovi by vyhovovalo žít někdy před sto lety. I proto má rád staré věci. „Dřív se žilo pomaleji, klidněji. Současnost je moc hektická.“ Je výletník. Nemá řidičák, a tak jezdí většinou vlakem, má rád menší města a místa.

„Když do některého nevede trať, tak poprosím manželku, ona nastartuje naše auto a doveze mě tam.“ Od mládí, kdy jezdíval na vandry, ho to táhlo na zajímavá místa, hlavně ke hradním zříceninám.

„Vždy mě oslovil duch místa.“ Tehdy začal schraňovat „kousky“ míst, která navštívil. „Mám například vodu z jezírka, které inspirovalo Antonína Dvořáka k napsání Rusalky, prsť z bojiště u Hradce Králové a stovky šutrů z nejrůznějších zřícenin…“

Igor Bareš (48) ve zkratce:

• Narodil se 15. dubna 1966 v Olomouci.

• Vystudoval střední zemědělsko-technickou školu.

• 1989 absolvent Janáčkovy akademie múzických umění

• Divadlo bratří Mrštíků – během studií hostoval, pak v angažmá

• Mahenovo divadlo

• 1991-2003 Národní divadlo Brno

• 2005 Národní divadlo Praha

• Filmy: např. Sluneční stát (2004), Krev zmizelého (2005), Post Bellum (2008), Hořící keř (2012)

• Seriály: např. Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), Horákovi (2005), Znamení koně ( 2010), Sanitka 2 (2012), Případy 1. oddělení, Fair play (2014)

• Dcera Sonja (s bývalou partnerkou herečkou Monikou Kobrovou)

• S herečkou Antonií Talackovou se oženil v červnu 2008, dcera Antonie (3), druhé dítě se narodí v létě.

• V Divadle v Rytířské je od jara na programu hra Jenom život, v níž hrají jen Igor Bareš a Antonie Talacková.

Co řekl o …:

… o dětství: „V dětství jsem se nejvíc těšil, až budu dospělý. Teď toho hořce lituju a vzpomínám na dětství.“

… o sobě: „Nejsem soutěživý typ, ani karty hrát pořádně neumím… Čím jsem starší, tím jsem větší pecivál. Jsem starý člověk a nerad se učím nové věci, takže už to takhle nějak doklepu.“

… o hraní: „Prožívání už na jevišti moc nepodléhám. Když člověk hraje často, tak nutně musí tento způsob hraní opustit. Fázi prožívání jsem nahradil fází předstírání. Pokud je předstírání herecky podáno tak, že je divák nepozná, je to skvěle odvedená práce.“

… o vztazích: „Vztah muže a ženy musí vzniknout na základě nějakých sympatií, souznění, nikdo by v něm neměl být dominantní. Možná, že některá žena je masochistka, je ráda podřízená, ale o tu já bych nestál.“

… o alkoholu: „Mám v sobě vnitřní kázeň, že když pracuju, tak nepiju, a protože pracuju hodně, piju málo.“

… o smrti: „Čím jsem starší, tak na ni myslím víc a často si ji představuji v těch nejživějších barvách.“

Text: Helena Leitlová; foto: Národní divadlo Praha, inscenaci Les fotil Martin Špalda, další foto jsou Herminapress

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesná kaše s hruškou
nejsemsama.cz
Ovesná kaše s hruškou
Ovoce je vítanou součástí vydatné snídaně, kromě zdravé energie z fruktózy obsahuje i vlákninu, jejímž zdrojem jsou i ovesné vločky. Domácí kaše doplněná ovocem tedy bude po ránu to pravé. Potřebujete: ✿ 50 g ovesných vloček ✿ 350 ml mléka (část můžete nahradit vodou) ✿ špetku soli ✿ 15 g másla ✿ 10 g třtinového
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
iluxus.cz
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
Restaurace ZEM zve na velikonoční brunch, který slibuje stylový sváteční zážitek v samotném srdci Prahy. Uskuteční se v neděli 20. dubna od 12:00 do 15:00 hodin a nabídne vše, co si od dokonalého brun
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
Seznamování se s muži je věda. Myslela jsem, že se mi to nepodaří a zůstanu na ocet. Naštěstí mi dobrou radou pomohla babička. Byla jsem přesvědčena, že se s nikým vhodným neseznámím a že se nevdám. Kdyby alespoň máma tolik nevyváděla! Nesla těžce, že má neprovdanou dceru, a vzhledem k pesimistické povaze žádné světlo na konci tunelu neviděla. A já už vlastně
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
nasehvezdy.cz
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
Jestli se dá na televizních obrazovkách mluvit o nějaké obrovské a dlouhodobé konkurenci, rozhodně je to ta mezi moderátory Karlem Šípem (79) a Janem Krausem (71). I když koluje mnoho drbů o tom,
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
epochaplus.cz
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo,
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
historyplus.cz
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
enigmaplus.cz
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
Royal Raymond Rife (1888–1971) je vynikající americký vědec a mikrobiolog, který si na vrub připsal hned několik významných vynálezů. Jeho nevídaný úspěch přichází poté, co se mu podaří zkonstruovat m
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
21stoleti.cz
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vla
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který