Ať potřebujeme nahodit imunitu, bojovat proti nachlazení nebo podpořit trávení, tradiční jihoamerická medicína nám má co nabídnout. Některé z bylin se už nenápadně staly běžnou součástí našeho života.
Od šamanů z hlubokých pralesů Jižní Ameriky až na náš noční stolek putovaly byliny, jejichž léčivé účinky objevila už i západní medicína. Mnohé z nich jsou skutečně všestranné a rozhodně stojí za to je vyzkoušet.
Stejně jako u jakýchkoliv jiných bylinek a přírodních léčiv bychom se měli při vážnějších potížích nejdřív poradit s lékařem.
Liána proti rakovině: vilcacora
Vilcacora neboli kočičí dráp je liána, která se u indiánů těší velké úctě. Západní vědci v ní objevili obrovské množství bioaktivních látek s protirakovinnými, antivirovými a protizánětlivými účinky.
Kromě toho dokáže účinně utlumit horečku, má močopudné účinky a dokáže uvolňovat nervové napětí. Navíc obsahuje velké množství zinku, který naše tělo nutně potřebuje.
S vilcacorou opatrně, pokud berete léky na předpis (především na vysoký tlak a poruchy srdečního rytmu).
Nesmí ji užívat těhotné a kojící ženy, malé děti, lidé, které v nejbližší době čeká operace, a nemocní, kteří trpí autoimunitními chorobami, jako je lupénka, Crohnova choroba, AIDS nebo tuberkulóza.
Kočičí dráp je běžně k dostání v zelených lékárnách a obchodech se zdravou stravou. Vyplatí se zapátrat na internetu po tabletách s vyšší koncentrací.
Dračí krev nejen proti vředům
Sangre de Drago, jak zní ve španělštině název této rostliny, není bylinka, ale strom z tropických deštných pralesů Amazonie. Pro své léčivé účinky se využívá červená míza, které vytéká ze stromu při poranění.
Čerstvou šťávou domorodci potírali rány, aby zastavili krvácení a chránili se před infekcí. Vnitřně se používá k léčbě žaludečních vředů, ústních vřídků, zánětech v hrdle, proti zažívacím potížím a pro posílení plodnosti.
Kromě toho bývá součástí antiseptických vaginálních koupelí a je vhodná k léčbě ekzémů.
Dračí krev je k dostání v obchodech se zdravou stravou nebo v zelených lékárnách jako tinktura či tablety. Objednat ji můžete i na internetu.
Lapacho k detoxikaci a mnohým dalším neduhům
Tuhle bylinu známe nejspíš jako čaj, připravovaný z vnitřní kůry stejnojmenného stromu. S lapachem se můžeme setkat také pod názvem „nápoj Inků“. Roste na území Brazílie, Bolívie, Peru, Paraguayi a Argentiny.
Lapacho je skutečný všeuměl. Používá se k detoxikaci organismu, posiluje imunitu, podporuje trávení, harmonizuje látkovou výměnu v těle, kterou „rozházela“ chemoterapie nebo další léky.
Posiluje srdce a krevní oběh vůbec, pomáhá proti chudokrevnosti, uklidňuje rozjitřené nervy, a užitečný je i při zánětech průdušek a žaludku. Příznivý vliv má i při léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby a revmatu.
A tím jeho skoro zázračné účinky nekončí, přidat můžeme ještě zlepšení spánku a pomoc při migréně…
Lapacho běžně koupíme v zelených lékárnách a obchodech se zdravou stravou.
Proti ledvinovým a žlučníkovým kolikám: Chanca Piedra
Tahle rostlinka se zvláštním jménem pochází z deštných pralesů v Peru a místní ji odedávna používají k léčbě ledvinových či žlučových kamenů a při dalších urologických potížích.
Tomu odpovídá i její jméno, které můžeme do češtiny přeložit jako „roztříštěný“ nebo „rozlomený“ kámen. V angličtině ji najdeme jako „stone breaker“.
Šťávu z čerstvých rostlin používají indiáni k urychlení hojení ran na kůži. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky ke zvýšení tvorby mateřského mléka.
Kromě léčby kamenů je Chanca piedra účinná při zánětech ledvin a močových cest, léčbě virové žloutenky, bolestech žaludku, infekčních onemocněních trávicího traktu, ale také při horečce, nachlazení, bolestech kloubů a podpůrně při cukrovce.
Bylinku můžete koupit sušenou pro přípravu odvaru nebo v želatinových kapslích. Můžete ji získat v prodejnách zdravé výživy a v zelených lékárnách nebo si ji objednat na internetu.
Proti únavě a vyčerpání: guarana
Z brazilských tropických pralesů se k nám dostala i rostlina Paullinia cupana, známá jako guarana.
Obsahuje velké množství kofeinu (zvaného také guaranin), který se na rozdíl od toho „běžného“, obsaženého v kávě nebo čaji, uvolňuje pomaleji a působí harmonicky a déle.
Původní obyvatelé Jižní Ameriky guaranu užívají tradičně a ve velkém, protože díky ní zvyšují svou fyzickou kondici a zahání únavu.
K nám se dostala hlavně jako součást nápojů pro sportovce a energetických nápojů, ale guaranové tablety nebo prášek běžně koupíme v obchodech se zdravou výživou, případně v lékárně.
Guaranu můžeme užívat jako prostředek proti únavě a vyčerpání, ale také pro zmírnění obtíží spojených s premenstruačním syndromem, ke zlepšení krevního oběhu a podpoře imunity. Nápomocná je i při redukčních dietách.
Není návyková a nemá ani vedlejší účinky, i když i tady platí, že nic se nemá přehánět.
Guarana je k mání v lékárnách, drogeriích i obchodech se zdravou stravou.
Maca neboli řeřicha peruánská
I když ji považujeme „za vlastní“, pochází tahle nenáročná kráska z peruánských And. Inkové ji znají už nejméně 2000 let a cení si ji pro její všestranné účinky.
Maca obsahuje velké množství vápníku, fosforu, železa, jódu a vitaminu E. Pomáhá při výkyvech nálady, apatii i celkovém vyčerpání organismu. Kromě toho se jí připisují i účinky podporující sexuální touhu, potenci, životní sílu, a dokonce i růst svalové hmoty.
V lidové medicíně jihoamerických indiánů se dodnes užívá při otravách, ale také jako prostředek proti kašli a zánětu průdušek. Účinná je při léčbě zánětů močových cest.
Koupit ji můžeme v kapslích nebo jako tinkturu v lékárně nebo obchodech se zdravou výživou.