Polštář je náš věrný společník. Vždyť s ním strávíme mnoho hodin denně a má velký podíl na tom, jestli se ráno probudíme svěží nebo s hlavou nakřivo. Víte, podle čeho vybírat?
Podle polohy, ve které spíme
Někdo se celou noc převaluje z boku na bok, na břicho i na záda, ale většina z nás má nějakou oblíbenou polohu, které se držíme. Proto bychom měli vybírat takový tvar a výšku polštáře, jaká je pro náš styl spaní akorát:
Pro spánek na boku se hodí polštář, který v této poloze podepře krční páteř tak, aby se neprohýbala. Pro spaní na boku budete potřebovat spíš pevnější a vyšší polštář, který poskytne hlavě a krku oporu.
Spáči na zádech bude vyhovovat také vyšší, ale středně měkký polštář. Měl by vhodně podpírat krk i ramena, aby vás ráno nebolelo za krkem. Kdo spává na zádech, ale v téhle poloze chrápe, může se porozhlédnout po speciálním anatomickém polštáři proti chrápání. Vyšší polohu při spaní na zádech zajistí klín.
Spaní na břiše prý není zdravé, protože máme krk v nepřirozené poloze, ale jestli patříte k těm, kdo na spaní v téhle poloze nedají dopustit, kupte si polštář velmi nízký a zároveň měkký. Hodí se i pro lidi, střídající ve spánku polohy.
Podle druhu náplně
Materiálů, které se používají jako výplň polštáře, je celá řada.
Klasické prachové peří
Prachové peří má pověst líhně roztočů, a proto materiálu nevhodného pro alergiky. Nové polštáře s dobře ošetřenou náplní už ale žádné riziko nepředstavují.
Paměťová pěna
S tímhle materiálem se vám domů dostane trochu vesmírného výzkumu. Přišla s ním kdysi NASA, která ho vyvinula pro kosmonauty. Paměťová pěna se dovede přizpůsobit tělesné teplotě, takže krásně kopíruje a podpírá tvar těla. Používá se buď vcelku, nebo ve formě malých kuliček jako výplň.
Mikrovlákno
Polštář naplněný mikrovláknem má podobné vlastnosti jako polštář s prachovým peřím. Navíc se dá prát v pračce a je dobrou alternativou pro alergiky, kteří se peří bojí. Je lehký a prodyšný a neulpívá v něm špína a prach.
Anatomický nebo klasický?
Anatomický polštář má držet vaše tělo při spánku ve správné poloze. Nejčastěji se setkáte s anatomickým polštářem vyrobeným z takzvané líné pěny. Když na ni vyvinete tlak, otiskne se tvar vašeho těla do pěny a do původní polohy se bude vracet jen pomalu.
Pro výrobu anatomických polštářů se používá i jiné pěnové materiály, podobné molitanu. Mohou být plněné i přírodními materiály, třeba vlnou, hedvábím nebo semeny.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock, archiv firem