Máte problémy s vysokým nebo naopak nízkým krevním tlakem? Anebo vám hodnoty skáčou nahoru a dolů zdánlivě bez příčiny? Léky všechno nevyřeší, mnohé můžete ovlivnit i sami.
Vysoký tlak
od 140/ 90 mmHg
Nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku je nadváha. Jestli s sebou nosíte po světě o dost kilo navíc, než by bylo dobré, zapracujte na tom. Nejde o vzhled nebo o velikost oblečení, ale o zdraví.
Každé přebytečné kilo, kterého se zbavíte, o trochu sníží horní i spodní hodnoty – a deset kilogramů, které hodíte přes palubu, může váš vysoký tlak snížit až o 20 mmHg.
Každopádně se nepouštějte do žádné drastické diety, řiďte se běžnými radami: jezte míň živočišných tuků (pokud jste to s nimi opravdu přeháněli), víc rybího masa, celozrnné pečivo, čerstvé ovoce (s mírou) a zeleninu. Prostě zapojte zdravý selský rozum.
Kdybyste si přece jen nevěděli rady, jak na to, jsou tu ordinace lékařů obezitologů, kde vám poradí.
Pokud jste přeháněli solení, mírněte se. Jíme prý daleko víc soli, než je pro nás zdravé, a kdo je citlivý na množství soli v organismu, může reagovat zvýšeným tlakem. Takže v první řadě nepřisolujme to, co máme na talíři.
Postupně solení omezujme, až si zvykneme na novou chuť. Místo soli se dá třeba do polévky nasypat sekaná petrželka. Čerstvé bylinky zvýrazní chuť a nebudete ji potřebovat ničím „dohánět“.
Komu se podaří omezit příjem soli dlouhodobě na asi 5 – 6 gramů za den, může snížit svůj tlak až o 7 mmHg. A opět: s rozumem. Jsou situace, třeba když se hodně potíte, kdy tělo sůl potřebuje.
Sportujte a hýbejte se. Dobré jsou vytrvalostní sporty, jako svižná chůze, ježdění na kole, plavání. Abyste dosáhli dlouhodobého efektu, udělejte si na pohyb čas půl hodiny třikrát nebo čtyřikrát do týdne.
Ale ani tohle doporučení lékařů nemusíte brát doslova – dobré je, i když si vyšetříte dvakrát čtvrt hodiny během dne.
Cigareta je absolutní tabu. Jestli chcete udělat něco pro své zdraví, darujte své cigarety svému nepříteli.
Omezte pití alkoholu. Asi 15 procent lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, si to způsobuje přílišným „nasáváním“. A opět to neznamená, že si nemůžete dát malou desítku po obědě. Prostě všeho s mírou.
Máte sklony ke stresu? Snadno se vytočíte? V tom případě je nejvyšší čas naučit se relaxovat. Zkuste autogenní trénink, jógu, rybaření, sborový zpěv nebo cokoliv, co vás uklidňuje.
Jestli se uklidníte, jen když si sednete s kamarádkou ke kávě a lahvi červeného, dáte si dvě rakvičky se šlehačkou a vykouříte krabičku cigaret, upřímně řečeno, máte vážně problém….
U doplňků stravy buďte opatrní, často jde jen o dobrý byznys. Co ale opravdu pomáhá, je čerstvý česnek: podle jedné studie 2,7 g denně dokáže tlak snížit.
I tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa snižuje tlak, ale stačí jedna tyčinka denně.
Nízký tlak
pod 100/60 mmHg
Nízký tlak se nepovažuje za skutečné onemocnění. To ale někomu, kdo jím opravdu trpí, moc nepomůže. Problémy s nízkým tlakem mohou člověka vyřadit z běžného života, protože se bojí, že se mu udělá špatně venku, při delším stání apod. Hrozí pády a úrazy. Proto nízký tlak nepodceňujte ani u sebe, ani u svých blízkých.
Začněte sportovat. Není tak důležité, jak moc se „zničíte“, ale o to důležitější je pravidelnost pohybu. Tělo si zvykne na vyšší zátěž, lépe se prokrví. Kromě vytrvalostních sportů je dobrá třeba jóga.
Choďte na čerstvý vzduch. Denně si dopřejte aspoň chvilku venku, nejen v létě, ale za každého počasí.
Opatrně s kávou. Dát si „smrťáka“ černé kávy je sice jedna z nejčastějších rad na zvýšení tlaku, kterou možná uslyšíte i od svého lékaře, ale musíte sami vyzkoušet, jestli opravdu pomáhá.
Kofein totiž tlak sice krátkodobě zvedne, ale potom může dojít k rychlému poklesu a bude vám ještě hůř.
Když si budete vařit černý čaj, nechte ho louhovat jen dvě minuty, ne déle. Proč? Už po dvou či třech minutách se z čaje začnou do vody rozpouštět látky, které ruší povzbuzující účinek kofeinu v čaji a naopak vás budou „uspávat“. Čaj černý jako bota vás paradoxně moc nenakopne.
Kvůli obsahu kofeinu nebo cukru se také radí pít v průběhu dne kolu nebo energetické nápoje. S nimi také zacházejte s opatrností a nepřehánějte to. Hodí se jako rychlá první pomoc při akutním problému, jinak ne.
Na cigaretu jako prostředek zvyšování tlaku radši zapomeňte. Zdravotní rizika nestojí za to. Opravdu.
Je to sice omletá písnička, ale stejně: jezte zdravě a hlídejte si, abyste mezi jídly nehladověli. Nízká hladina cukru v krvi by vám nedělala dobře.
Ráno zahajte sprchou: sprchujte se střídavě horkou a teplou vodou, končete studenou. Potom rychlá masáž kůže pro lepší prokrvení.
Hodně pijte, abyste co možná nejvíc zvýšili objem krve.
Na rozdíl od lidí s vysokým tlakem máte dovoleno solit víc. Můžete si dopřávat i ostřejší jídla. Výhodu mají milovníci indické nebo mexické kuchyně a lidé se silným žaludkem.
Pomáhá i šlapání vody – střídavě do studené a horké vody.
Když se nedá vyhnout dlouhému stání, použijte kompresní punčochy, takové, jaké se používají při křečových žilách.
Zvýšit tlak při dlouhém stání pomůže, i když si jednoduše dáte nohu přes nohu.
Zvyšovat tlak pomáhá lékořice.
Kolísavý tlak
Pravidelné výkyvy tlaku během dne jsou přirozené – nejvyšší tlak naměříte ráno, odpoledne klesá, k večeru opět stoupá, aby v noci znovu klesl na nejnižší hodnotu.
Kolísavý tlak, kdy v jednu chvíli naměříme hodně vysoké a o chvilku později normální nebo nízké hodnoty, je běžná záležitost. Když vyběhnete schody a změříte si tlak, bude vyšší než po celodenním posedávání na gauči.
Za výrazným kolísáním tlaku mohou být i další příčiny, například neléčená borelióza, proto se nechte vyšetřit.
Přesto se může stát, že prudké výkyvy tlaku nemají na první pohled jasný důvod. Často bývá za problémy nějaká psychická příčina, hlavně velká míra stresu, obavy, úzkosti. Zamyslete se, co vás trápí, a snažte se to dát do pořádku, klidně s odbornou pomocí.
Naučte se relaxovat, zkuste třeba Jacobsonovu progresivní relaxaci, autogenní trénink, jógu.
Vyhýbejte se kofeinu v čaji, kávě nebo kole.
Nekuřte a pijte v rozumné míře.
Jestli užíváte léky na snížení vysokého tlaku, dávejte pozor, abyste je nevynechávali a užívali je opravdu stále ve stejnou dobu.
Co měří tlakoměr?
Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěny našich cév. Skládá se ze dvou částí:
Systolický neboli „horní“ tlak je tlak, který musí naše srdce vykonat, aby vypumpovalo krev ze srdce do našeho oběhu.
Diastolický neboli „spodní“ tlak je tlak, který panuje v našich cévách. Ten se měří v okamžiku, kdy odezní „tlaková vlna“, kterou vyvolalo srdce, když nám prohnalo cévami čerstvou krev, a cévy ochabnou.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock