Chcete něco opravdu originálního? Zapojte fantazii a tvořivost a vyrobte si s námi těžítko přesně takové, jaké jste si vždycky přáli.
Co budeme potřebovat
Balení křišťálové pryskyřice pro odlévání průhledných dekorativních předmětů
Nádobu na rozmíchání pryskyřice
Vhodnou formu na těžítko
Glycerín nebo jedlý rostlinný olej na vymazání formy
Drobné dekorativní předměty, které budeme chtít zalít do pryskyřice
Tip Paní domu:
Silikonovou formu na odlévání těžítka nebo jiných dekoračních předmětů můžeme nahradit třeba silikonovou formičkou na muffiny, případně jakoukoliv nádobkou, kterou můžeme bez výčitek svědomí po vytvrdnutí hmoty rozbít, abychom z ní mohli těžítko vyndat. Ze silikonové formy, která je pružná, stačí těžítko jen vyklopit.
Co dovnitř?
Jako ozdobu do těžítka můžeme použít cokoliv, co nás napadne. My jsme zvolili různobarevné knoflíky, ale můžete vyzkoušet i barevné třpytky, pro švadlenku špendlíky s barevnými hlavičkami, pro děti třeba figurku z kindervajíčka nebo malé plastové zvířátko.
Pryskyřice konzervuje i „mokré“ předměty – větvičku smrku, list čtyřlístku, barevné kancelářské sponky, neplatné mince nebo mušličky.
Jak na to
1. Ze všeho nejdřív si připravíme všechno potřebné. Jakmile začneme s mícháním, nebudeme mít čas shánět se po čemkoliv dalším.
2. Ve vhodné nádobě smícháme tužidlo (komponenta B) s pryskyřicí (komponenta A) v poměru 1:2 (1díl B – tužidlo a 2 díly A – pryskyřice). Odměrky i dřevěné špachtličky na míchání jsou součástí balení pryskyřice.
3. Mícháme důkladně, hlavně v rozích nádoby, a opatrně, jinak se nám do hmoty dostanou bublinky.
4. Kdybychom chtěli těžítko trochu přibarvené, vmícháme teď do směsi speciální t´novací barvu.
5. Formu na odlévání vymažeme olejem nebo vazelínou (pozor, olivový olej je tmavší a mohl by povrch budoucího těžítka zabarvit. Díky tomu se nám podaří odlitek později snadno vyklopit.
6. Roztok opatrně naléváme do formy. Pozor, aby nevznikaly bublinky, pokud je v hotovém výrobku nebudeme chtít.
7. Opatrně nasypeme dekorační předměty. Roztok je hodně tekutý a musíme počítat s tím, že propadnou na dno, takže v těžítku nebudou rovnoměrně rozložené.
Kdybychom si přály, aby více prostorový efekt, museli bychom nalít jen trochu, dosypat knoflíčky, počkat, až směs trochu ztuhne, opět opatrně dosypat atd.
8. Těžítko necháme schnout v teple, nejlépe někde, kde se příliš nepráší.
9. A teď to nejlepší: Hotový výrobek po zaschnutí vyklopíme z formy. Hotovo!
Tip
Pro odměření přesného množství tužidla a pryskyřice potřebné pro vyplnění zvolené formy postupujte tak, že formu vyplňte až po okraj vodou, kterou pak přelijte do vhodné odměrky. Před nalitím směsi dokonale vysušte formu i odměrku.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Daniel Zahrádka