Poškrábané sklo na zrcadle, v okně nebo třeba na sklokeramické desce volá po nápravě. Vyzkoušet můžete jeden z našich triků, jak se nevítané ozdoby na skle zbavit svépomocí.
I když se snažíme sebevíc, abychom skleněné plochy při čištění a leštění neponičili, bohužel se malé nehodě asi nikdy stoprocentně nevyhneme. Čím větší jsme dávali pozor a čím víc jsme se snažili, tím větší je nakonec naše rozčarování.
Poškrábaná okenní tabulka je nepříjemná, to je samozřejmé, ale ještě daleko nepříjemnější je škrábanec, který hyzdí naše oblíbené zrcadlo. Tady jde do tuhého, tady už musíme zakročit.
Škrábanec na zrcadle se neskryje
Důvod, proč jsou škrábance na zrcadlovém skle ještě daleko protivnější než jinde, je jasný. Fólie, která leží pod sklem a je odpovědná za to, že se v něm vidíme, totiž škrábanec ještě zdůrazní. Díky ní je vidět z jakéhokoliv úhlu, ne jen při pohledu zepředu. Při čištění ale optický rozdíl nehraje roli.
Zahladit stopy
Kdybychom se na rýhu podívali zblízka, pod mikroskopem, všimli bychom si, že její okraje jsou zvrásněné, vypadají jako miniaturní hory. Rýha sama pak vypadá jako hluboké údolí. Čím vyšší „hory“, tím hlubší se zdá údolí.
Cílem našeho zásahu tedy bude snížit nebo zahladit zvednuté okraje škrábanců, aby ve srovnání s nimi naše rýha nebyla tolik nápadná.
Zubní pasta nejen na zuby
Máme možnost sáhnout po různých prostředcích, kterými se můžeme pokusit škrábanec „vygumovat“. Nejrozšířenější „babskou“ radou je použít zubní pastu.
Aby měla práce s pastou nějaký viditelný efekt, měli bychom zvolit pokud možno takovou, které slibuje bělicí účinky. Obsahuje totiž víc obrušovacích (abrazivních) částeček než normální zubní pasta.
Sklo musí být úplně čisté
Základem všech dalších postupů je celou plochu skla dokonale očistit. Proč? Kdybychom na skle nechali nějakou ostrou nečistotu, byť by to bylo třeba neviditelné zrnko prachu, mohli bychom při důkladném leštění sklo naopak ještě víc poškrábat.
A to by nám asi pořádně zvedlo krevní tlak! Takže jemně opláchnout, třeba fénem sfouknout jemný prach a otřít hadříkem z mikrovlákna. V nouzi můžeme sáhnout i po tom malém hadříčku na čištění brýlí.
A dáme se do pucování
Trošku zubní pasty vymáčkneme na navlhčený hadřík a krouživým pohybem a bez tlaku ji nanášíme na poškozené místo. Je-li rýha dlouhá, bude muset pastu doplnit.
Pokud máme trochu pochybnosti, jestli nezpůsobíme ještě větší pohromu, můžeme vyzkoušet odolnost skla někde v rohu, kde to není tak nápadné, a až pak se pustit do práce. Kdyby to nepomohlo, radí zkušené hospodyně použít k leštění moučku z pemzy. S tou ale opatrně, abychom se na zrcadle „nepodepsali“ ještě víc.
Pomoc z lékárny
Kromě osvědčené zubní pasty můžeme nepříliš hluboké vrypy na zrcadle opticky zahladit i prostředky, které obstaráme za rohem v lékárně.
Doporučuje se například vyleštit plochu zrcadla glycerinem (abychom dosáhli kýženého efektu, budeme muset postup několikrát zopakovat. Dobrý efekt má i kalcium karbonát, který v lékárně dostanete jako výživový doplněk proti nedostatku vápníku.
Porozhlédněte se v garáži
Nehezké stopy na skle můžeme zahladit i speciálními lešticími přípravky. Automobiloví fandové, kteří svého plechového miláčka obskakují a leští, budou mít doma nejspíš i lešticí prostředek na čelní skla. Ten můžeme použít také, jen je třeba větší opatrnosti.
Mohou totiž obsahovat ředidla, která by případně mohla poškodit rám zrcadla. Proto i tady platí nejdřív vyzkoušet leštidlo někde na málo viditelném místě.
„Funguje“ i čistič na sklokeramiku
Máte doma sklokeramickou varnou desku? Prima, tak to budete mít po ruce nejspíš i čistič na varné desky a ten se bude náramně hodit i na šrámy na našem zrcadle.
Na sklokeramické desce se nějaký ten vryp objeví každou chvíli, stačí chvilka nepozornosti, posuneme hrnec a je to tady.
Vlastnosti leštidla na sklokeramické desky se nám tedy boudou hodit – opět jednoduše vyleštíme zrcadlo jemným hadříkem a mělo by být jako nové.
Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock