Červeň ve tváři je slušivá, ale to je tak asi všechno, za co můžeme mrazu poděkovat. Kůži škodí. S trochou běžné péče ale můžeme jeho nežádoucí působení značně omezit.
Nejvíc chladem trpí kůže suchá a pokrytá šupinkami. Je to pochopitelné – i když použijeme krém, ulpí na vrstvě mrtvých buněk, zatímco pokožka pod nimi ztrácí vlhkost a může praskat. Proto se dá zimní péče shrnout do dvou kroků:
Potřebujeme se zbavit staré kůže, na obličeji přípravky gommage, na těle peelingem, a pak ji opatřit ochranným filmem.
Gommage není peeling
Název pochází z francouzštiny, kde má znamenat něco jako „vymazat, vygumovat“. Není to tedy krémový kartáč jako peeling, pokožku neodírá, ale jemně „vymazává“ odumřelé buňky. Účinnou látkou mohou být enzymy nebo lehce lepkavé látky na principu gumy. Gommage může být ve formě krému nebo gelu.
Jak se používá?
Malé množství přípravku (jako lískový oříšek) vytlačíme do dlaně a prsty nabereme a roztíráme po obličeji.
Jemnými krouživými pohyby pleť masírujeme. Nesmíme tlačit ani dřít kůži.
Masírováním se původně hustší konzistence začne rozpouštět a pěnit.
Pokračujeme, dokud přípravek nezačne na pleti zasychat. Pak ho opláchneme vodou a je hotovo.
Pozor: Vždy čtěte přesný popis výrobku, protože se prodávají i gommage s označením scrubbing, což znamená, že působí intenzivněji a pleť důkladněji „kartáčují“. Může to být pomocí čisticích mikrokuliček.
V jiných přípravcích ale tyto mikrokuličky zase plní úlohu „sběrače“, který na sebe nabaluje uvolněné šupinky.
Tip: Hodí se i na dekolt
Choulostivá kůže na krku a ve výstřihu potřebuje ještě šetrnější péči, nikoli tedy peeling, ale vždy jen gommage. Po vyčištění je vhodné aspoň jednou týdně nanést výživnou pleťovou masku. Může být i z domácích zdrojů, vynikající jsou medové masky.
Aby med správně působil, musíme ho ale smíchat s tučnou složkou, nejlépe s tučným tvarohem nebo tvarohem s kapkou oleje.
I kůže na těle vysychá
Přitom jí věnujeme mnohem méně péče než v létě, ačkoli právě za teplot kolem nuly vysychá intenzivněji. Působení mrazu nezabrání ani vrstvy oblečení, vzduch je extrémně suchý a kvůli tomu uniká vlhkost i z kůže.
Kvůli chladu se navíc vytváří mnohem méně kožního mazu a k tomu se na povrchu kůže špatně rozprostírá. Výsledkem je netěsnící kožní bariéra, která neudrží potřebnou vlhkost a ta dramaticky klesne. Pro představu:
V teplých měsících tvoří podíl vlhkosti v kůži asi 40 %, zatímco v zimě klesne asi na 10 %.
Pak pomáhá peeling. Kůži sice vysuší, ale současně ji zbaví stahující vrstvy šupinek a odumřelých buněk, čímž se jí uleví a nebude tak napjatá. Zmírní se i úporné svědění.
Peeling nepoužíváme častěji než dvakrát týdně, jednou úplně postačí, a vždy pak kůži natřeme regeneračním přípravkem.
Je vyčištěno: Čím mazat?
Co potřebujeme, je přípravek, který v kůži udrží hydrataci. To dokážou rozmanité složky:
Často se používá glycerin, ovocné kyseliny a panthenol.
Pro kůži, která je suchá nejen v zimě, představují skvělou pomoc přípravky s ureou čili močovinou (vůbec nepáchne, zato v kůži účinně udržuje vlhkost).
Obnovu mastného filmu zaručují i přípravky s bambuckým máslem.
Na kůži už podrážděnou mrazem se doporučují krémy s medem. Ten váže na kůži vlhkost, navíc brání zánětům.
Velice doporučované jsou přípravky s arganovým olejem, který stimuluje činnost mazových žláz a pomáhá udržet pleť hydratovanou. Navíc podporuje regeneraci kožních buněk.
Když přijde polární vlna
S klesající teplotou se poškození kůže zvýrazňuje, takže potřebujeme silnější mastnou bariéru. Vynikající jsou v tomto ohledu krémy s včelím voskem. Na trhu je jich řada, počínaje přípravky za pár korun určenými na ruce. Právě tam taky kůže nejvíc trpí.
Užitečný trend: kosmetické oleje
Začalo to několika přírodními oleji, u nichž se ukázalo, že působí jako účinný štít proti poškození mrazem. Které oleje to jsou? Hlavně pupalkový a brutnákový, ale i olivový a ořechový olej.
Postupně opadl strach z toho, že pokožku umastí, protože je stačí vyzkoušet a zjistíte, že se vstřebají. Mnohé se dají používat dokonce i při mastné pleti, aniž by ji dráždily a zatěžovaly.
Tyto přírodní oleje obsahují rozmanité látky podle rostliny, z níž jsou získávány, což určuje jejich účinek na kůži. Společná je jejich schopnost posilovat kožní bariéru a tím pokožku chránit proti poškození mrazem.
Doporučujeme: Trend kosmetických olejů se rozšiřuje a přizpůsobují se mu i konvenční značky.
Jejich olejové přípravky jsou primárně určeny pro regeneraci, péči i pro dosažení mladšího vzhledu pokožky, některé jsou skutečně luxusní se speciálním patentovaným složením.
V zimním období se s výhodou dají spojit jejich účinky s ochranou pokožky proti poškození chladem. Dostupnější variantou jsou krémy s výrazným podílem přírodních olejů.
Jak oleje používat?
Oproti krémům potřebují více času, aby se do kůže vpily a nechaly ji hladkou, beze stopy mastnoty. Nejsnáze je vstřebá lehce vlhká kůže, takže je nejvhodnější je nanášet hned po umytí. To platí pro oleje tělové stejně jako ty, které jsou určeny na obličej.
Důležité je také počítat s tím, že mastivost se liší podle druhu oleje. Je to tím, že oleje jsou směsí z tzv. mastných kyselin a ty mají různé vlastnosti.
Velice mastný je mandlový nebo avokádový olej, zatímco olej meruňkový je sušší, snadno se vstřebává a nevadí ani mastné pleti.
Tip: Maska z arganového oleje
Arganový olej je jednou z nových hvězd na kosmetickém nebi. Výtečně uklidňuje kůži zarudlou, podrážděnou, suchou se šupinkami a přispívá k její obnově.
Skvěle se proto hodí nejen pro každodenní použití místo krému, ale také k regeneračním kúrám pro kůži v zimě. Pomůže nejen na obličeji, ale také na rozpraskaných hřbetech rukou nebo na předloktí, kde často míváme velmi suchou kůži.
Pro hojivou kúru olej vetřete v dostatečném množství na postižených místech do kůže a zakryjte papírovými kapesníky, aby nestékal. Pak ještě obalte potravinářskou fólií a nechte působit asi dvě hodiny.
Za tu dobu se olej vstřebá, kůži uklidní, zbaví napětí a svědění. Nebude mastná, jen příjemně vláčná.
Při choulostivé kůži
Zkuste mandlový nebo meruňkový olej, oba druhy šetrně uklidňují a zvláčňují kůži suchou, hrubou a popraskanou. Do hloubky podporují obnovu kožních vrstev.
Na hojení
Nejvíce ceněný je měsíčkový olej pro obrovskou schopnost hojit kůži popraskanou a zánětlivou. Pomůže nejen při červených prasklinkách mrazem vysušené kůže, ale i v pokročilejším stadiu, když ranky zhnisají.
Třezalkový olej je podobně hojivý, navíc uklidňuje a zjemňuje choulostivou a přecitlivělou pokožku.
Na regeneraci
Rakytníkový olej vydatně podporuje regeneraci a dohojování drobných ran a zanícených vyrážek. Zvláčňuje, zjemňuje, hydratuje.
Hroznový olej má obdobné regenerační a hydratační účinky a navíc je nejlepší volbou při pleti jinak mastné, protože se velmi snadno vpíjí a nezanechává pocit mastnoty.
Pro zjemnění kůže
Výborně se hodí lněný olej, který účinně změkčuje zatvrdlou kůži, nebo olej makadamiový. Ten je velmi šetrný, nedráždí ani přecitlivělou pokožku.
Pro hydrataci
Pro hloubkovou hydrataci zkuste jojobový olej nebo olej dýňový, který má současně výraznější regenerační efekt.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutteratock, archiv firem