Domů     Aby se čistička vzduchu vyplatila
Aby se čistička vzduchu vyplatila

Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Jenže najít ideální místo, kde se dá žít a pracovat v ryze přírodním prostředí je dnes už téměř nemožné.

Ve velkých městech nás na ulici trápí smog, jinde zase dusí prach a výfukové plyny z frekventovaných silnic, i na venkově nás obtěžuje zápach z nedaleké fabriky anebo smrad z živočišné výroby. Jenže venkovní ovzduší proniká i do našich domovů.

A pak musí pomoci výkonné čističky vzduchu. Dokážou odstranit nejen nepříjemné pachy a prach, ale i pyly, bakterie, spory plísní, roztoče, oxidy dusíku a síry a kouř z cigaret.

Ochrana zdraví především!

Ovzduší obsahuje různé znečišťující látky, ať už je tvoří pevné částečky nebo aerosoly, plyny či páry. Na vdechované látky pak reaguje náš organismus různě, záleží na jejich velikosti.

Větší částice (nad 5 µm) se zachytí v nose a horních dýchacích cestách a my je vykašleme, vysmrkáme nebo je se slinami spolkne. Z žaludku, případně jater pak tyto škodliviny odejdou z těla.

Částice menší (pod 5 µm) však pronikají až do plicních sklípků, které nevratně zanášejí. Moderní čističky dokážou odstranit téměř všechny volně se pohybující částice, škodící lidskému organismu a vytvářejí nedráždivé a hygienicky čisté prostředí. Jsou výbornými pomocníky zejména pro alergiky.

Pomoc hlavně alergikům

Pro alergiky a lidi trpící respiračními chorobami jsou čističky vzduchu neocenitelným pomocníkem.

Nejsou samozřejmě zázračné, je například nutné pravidelně vytírat (ne zametat) podlahu, nejlépe antistatický korek nebo parkety, zvlhčovat vzduch, krátce intenzivně větrat, používat antialergické povlečení a ložní prádlo.

Velmi účinná je i „zelená stěna“ z živých rostlin. Nejdůležitější ovšem je zvolit čističku vzduchu s ideálními parametry a umístit ji na vhodné místo.

Jak vyčistit vzduch?

Člověk se denně nadechne až dvacettisíckrát. Uvádí se, že vzduch v místnosti bývá až pětkrát znečištěnější než venku. A běda, pokud máte doma nebo v kanceláři kuřáka. Co se s tím dá dělat? Kdysi stačilo otevřít okno.

Nebydlíte-li však někde blízko lesa, už to neplatí. Nehledě na to jaký vzduch vpustíte do místnosti, z bytu nebo kanceláře či provozovny nedostanete ven prach, popel, ani pyl či smog. S nimi si ale dokážou dobře poradit malé přenosné čističky vzduchu.

Co čistička dokáže?

účinně filtruje vzduch

likviduje cigaretový kouř, chemikálie a aerosoly

snižuje škodlivé působení karcinogenních látek

ničí bakterie a viry, snižuje nemocnost až o 80 %

odstraňuje alergeny z prostředí, mírní alergické a astmatické reakce organismu

zrychluje regeneraci buněk a působí antioxidačně

zvyšuje samočisticí schopnosti řasinkové výstelky plic

má příznivý vliv na snížení nepatologické nadváhy

snižuje krevní tlak

zlepšuje paměť, koncentraci a mentální výkonnost

zlehčuje či odstraňuje depresivní stavy

podporuje růst rostlin

Bytové čističky jsou výkonné

Účinnost malé bytové čističky (podle typu, vybavení a funkcí) může dosahovat až 99 %. Čističky dokážou odstranit téměř všechny volně se pohybující částice, které člověku a jeho organismu škodí.

Jedná se především o prach, roztoče, kouř včetně cigaretového, pyly, plísně, bakterie, nebezpečné chemické látky, ale i zápach. Čistička pomůže vytvořit nedráždivé a hy­gienicky čisté prostředí.

Důležitý parametr: hlučnost

Někdo má k dispozici tzv. noční proud, který běží obvykle osm hodin denně, což je pro čističku minimální účinná doba. Protože může pracovat třeba v dětském pokoji, kde spí děti i odpoledne, nebo v ložnici rodičů přes noc, je velmi důležitá její hlučnost.

Údaj na štítku vám moc neřekne, lepší je si při nákupu čističku vyzkoušet „naživo“. Vyberte si takovou, u které budete moci při nejmenším provozu klidně spát. Nejvýkonnější, a tedy nejhlučnější stupeň tolik nevadí, když ho nebudete používat v noci.

Kam čističku nedávat

Čističky fungují nejlépe uprostřed místnosti, konkrétně v poloviční vzdálenosti mezi dveřmi a okny a ve výšce kolem jednoho metru.

„Výfuk“ čistého vzduchu má směřovat do prostoru, a proto je důležitý i vzhled přístroje. Koupit drahou, výkonnou čističku a umístit ji do rohu pod stolek s květinou jsou vyhozené peníze.

Na podlaze navíc může nadměrně nasávat nečistoty, což povede k větší spotřebě ne právě levných filtrů a energie a zvýší se i její hlučnost.

Čističky by neměly stát u často otevíraných oken a dveří, ale ani v průchodech, chodbách, na schodištích a dalších místech, kde je průvan.

Co by měla umět?

Čističku může doplňovat ionizátor, který obohacuje vzduch o záporné ionty a zvyšuje čisticí účinek. Lze jej spouštět odděleně. Menší přenosné čističky bohužel většinou neumějí monitorovat ovzduší v místnosti.

To zvládnou dokonalejší, ale také dražší zabudované systémy. Jejich čidla reagují, když si někdo zapálí cigaretu, nebo když připálíte večeři. Přenosné čističky spustíte na zmáčknutí spínače a ručně je třeba nastavit také intenzitu.

Příjemnou funkcí je časovač (ověřte si, zda jde skutečně o nastavitelný spínač, nebo jen odložené vypnutí) a jeho varianty.

Jaká je účinnost čističek vzduchu

Kvalitní čistička vzduchu by měla zachytit alespoň 80 % prachu. Dnešní přístroje s šesti až osmi filtry splňují toto kritérium téměř na sto procent. Podíl částic plísní se snižuje o 70 % a podíl bakterií až o 30 %.

Podle rozlohy „čištěné“ místnosti vybíráme přístroj s takovým výkonem, aby za hodinu stačil přefiltrovat veškerý vzduch alespoň jeden a půlkrát.

Je nutná zásoba filtrů

K dobré čističce patří několik filtrů, nejdůležitější jsou tři. Především mechanický, který zachytí největší nečistoty. Vydrží asi tři měsíce, a pak by se měl vyčistit – třeba vysavačem, někdy i omytím a sprchováním.

Lepší přístroje sami hlídají cyklus výměny filtrů podle počtu „odpracovaných“ hodin. Druhý nejrozšířenější je HEPA filtr, který dokáže odstranit i mikro nečistoty a biologické nečistoty, a vydrží až pět let. HEPA filtry se nečistí, ale mění, a jsou dražší.

Stojí asi tisícovku podle výrobce a typu.Trojici doplňuje filtr uhlíkový, který funguje i proti zápachu a mění se několikrát ročně. Při nákupu čističky rozhodně berte v úvahu i cenu a četnost výměny filtrů.

Desatero pro provoz čističek

V jedné místnosti použijte vždy jen jednu čističku.

Vzduchový výkon by měl být minimálně 1,5násobek objemu místnosti, ideálně trojnásobek.

Pokud je prostor silně znečištěn (kouř z cigaret, domácí zvířata aj.), výkon zvedněte. Výrobce doporučuje konkrétní modely pro různé objemy.

Čističku nestavte do rohu, pod strop, ke dveřím, k oknu, do průvanu, pod nábytek, ale ani na zem (nedoporučuje-li to výrobce). Optimální je střed místnosti na nízkém nábytku.

Filtry měňte podle parametrů výrobce. Poznamenejte si termín výměny nebo si pořiďte čističku s elektronickým ukazatelem výměny filtru.

Nejnižší stupeň by měl mít hlučnost nejvýše 40 dB.

Čistička by měla být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti. Krátkodobé čištění vzduchu v podstatě nemá žádnou cenu.

Ionizátor zvyšuje čisticí efekt. Je užitečné, když jej lze ovládat samostatně.

Před nákupem porovnejte několik čističek nejen z hlediska hlučnosti, ale i tónu hluku, který vydávají. Pokud by vám přístroj vadil při spánku, nekupujte ho.

Nezapomeňte ani na design – má-li mít čistička nějaký efekt, stojí v místnosti „na očích“.

Tip Paní domu: Správně umístěná a využívaná čistička vzduchu může i prodloužit životnost spotřební elektroniky (magnetofonů, přehrávačů, videí aj) a domácích počítačů.

Kromě poruch v elektrické síti je největším nepřítelem optických mechanik právě prach. Pokud postupujete podle rad výrobce, zlepšení kvality vzduchu je znát už po 20 minutách provozu.

Čistička by se měla zapínat pravidelně před sedmou ráno, kdy začne venku sílit provoz na silnici. Přístroj by měl běžet průměrně osm hodin denně. Příliš energie ale nespotřebuje, má příkon cca 35 W, což je srovnatelné s běžnou slabší žárovkou.

Vzduch je třeba vlhčit!

Jenže čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost, jinak vysušuje sliznice a rozptýlené látky dráždí ještě víc. Topná sezóna je v plném proudu a s ní vlhkost vzduchu v bytě prudce klesá. Zatímco v paneláku často až na 20 %, ideální vlhkost je kolem 35–50 %.

Zvlhčovače vzduchu lze sice suplovat mokrými prostěradly a ručníky, ale lepší je použít čističku kombinovanou s pračkou vzduchu. Okamžitou nápravu ale zjedná nejúčinněji zvlhčovač vzduchu.

Ty moderní pracují na principu ultrazvuku, který z vody vytvoří mikroskopickou mlhu.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej