Domů     S prachovkou mezi klasiky
S prachovkou mezi klasiky
23.4.2020

Knihovna vypovídá o svém majiteli víc, než by se na první pohled mohlo zdát. A nejen svým obsahem. Dbát bychom měli i na stav publikací a aspoň jednou ročně je důkladně ošetřit. Nejlepším časem na očistu knižní sbírky je jaro.

Úklid knihovny je časově náročný a patří k těm, které se často odkládají. Když se už do něj pustíte, měli byste to vzít z gruntu. Proto raději počítejte s větší časovou rezervou.

 Každou knihu je třeba oprášit zvlášť

Důležité je vytáhnout knihy z polic a čistit je jednu po druhé. Pokud jich je hodně, můžete si úklid rozdělit po regálech. Začněte tím, že nejprve plochu, na níž knihy stály, otřete vlhkým hadříkem. Poté důkladně očistěte každou publikaci.

Nejprve použijte opět vlhký hadřík, kterým povrch knihy zbavíte prachu. Pak zbytek prachu vyluxujte. Následně zkontrolujte, zda se uvnitř neschovává zapomenutá záložka nebo něco jiného. Vše vyjměte.

Mastné skvrny

Pokud najdete mastnou skvrnu, můžete ji odstranit řídkou kašičkou z magnézia a benzínu. Tou potřete skvrnu z obou stran listu, mezi zamaštěné stránky vložte savý papír, knihu zavřete a zatěžkejte. Do druhého dne by měla skvrna zmizet.

Jiným způsobem odstranění čerstvé mastné skvrny z knihy je přežehlení jednotlivých stránek mezi dvěma hedvábnými nebo savými papíry vlažnou žehličkou.

Plíseň

Dlouho nepoužívané tituly mohou být napadeny plísní. V takovém případě do vody, kterou knihu potíráte, kápněte ocet. Stejnou službu poskytne i líh, případně obyčejné mýdlo. Nestačí ale otřít jen obal, musíte ošetřit i jednotlivé stránky.

Po tomto zásahu je nezbytně nutné nechat knihu vyschnout na dobře větraném místě. Pozor na sluníčko, které by mohlo způsobit vyblednutí nebo zežloutnutí listů.

Chcete-li proces urychlit, vysušíte vlhké knihy snadno fénem na vlasy.Plíseň a její spóry neotírejte nasucho, jen byste je rozvířili do prostoru a poté snadno vdechli.

Vlhkost

Vlhkost může často způsobit slepení listů. V takovém případě opatrně knihu přehýbejte ze strany na stranu. Pokud to nepomůže, podržte ji nad párou. Vlhké listy opět podložte hedvábným papírem a druhý den je přežehlete vlažnou žehličkou dosucha.

Živí vetřelci

Může se to zdát neuvěřitelné, ale knihy bývají nezřídka i zajímavým mikro-ekosystémem. Poskytují domov mnoha organismům a některé jim to oplácejí prospěšnou službou. Nevěříte? Tak třeba taková pisivka, nazývaná též knižní veš.

Je to drobný hmyz, který se živí mimo jiné i plísněmi, čímž publikace dokonale čistí. Na pisivkách, ale i na škodlivých roztočích, si naopak pochutnávají malinkatí štírci, jež můžete v publikacích také objevit. Jak je odstranit? Jednoduše.

Jejich výskyt je přímo úměrný četnosti používání knihy. Čtěte knížky, listuje v nich. A vetřelci odtáhnou jinam.

Zatuchlina

Častým používáním knih zamezíme i jejich dalšímu nepříteli – zatuchlině. Je jako nakažlivá nemoc, ráda napadá jeden titul po druhém. A když se objeví, poradit si s ní bývá oříšek. Můžete zkusit mezi jednotlivé stránky knížky vložit sušenou levanduli.

Do knihovny položte voňavé mýdlo či otevřený flakonek s aromatickým olejíčkem. Někdo proti zápachu doporučuje vložit publikaci na pár dní do papírového sáčku s přídavkem steliva pro kočky. Všechno to kombinujte s pravidelným větráním knih.

Zpátky do knihovny

Konečně nadešel čas knihy opět naskládat zpět do knihovny. Můžete si vybrat různé systémy, podle nichž je na policích budete mít uložené. Osvědčeným způsobem je rovnání podle autorů a žánrů.

To znamená, že zvlášť budou detektivky, zvlášť literatura milostná, zvlášť tituly dobrodružné… Knihy stejného autora dejte vedle sebe. Beletrii lze řadit abecedně dle autora.

Položit nebo postavit?

Výška knížky je přitom nedůležitá. Naopak skládání podle velikosti na úkor obsahu je v rozporu s cítěním profesionálních knihovníků. Zda knihy na polici postavit, položit nebo kombinovat obojí, to už je rozhodnutí na vás.

Zvolte způsob dle svého estetického cítění a potřeby, vždy ale tak, aby názvy knih mířily stejným směrem.

Kam s nimi

Jisté pravidlo platí i při umístění knih. Příručně, tedy do úrovně očí – tam, kde se dobře dostáváte – uložte knihy, které používáte nejčastěji. Do výšky patří knihy, po nichž saháte výjimečně. Například cizojazyčné tituly, slovníky.

Knihy a děti

Děti mají mít již od útlého věku svou vlastní knihovničku. Je dobré je vést k tomu, aby si ke knihám vypěstovaly hezký vztah. Zpočátku postačí jen police, měly by však na ni bez potíží dosáhnout.

Do příručního prostoru jim uložíme knihy, které v daném období čtou nejčastěji. Školákům tady vyhradíme místo na publikace, z nichž budou čerpat do školy. Tedy nejrůznější encyklopedie, slovníky a atlasy.

Poškozené knihy do koše nepatří

Kam s poškozenými knihami? Neukvapujte se v rozhodnutí je zahodit. Byla by to škoda. Většinu závad lze při troše trpělivosti odstranit, a pokud si netroufáte sami, můžete knížky svěřit odborníkovi.

Restaurátor umí nejen opravit vytrhané listy, prasklé hřbety a utržené desky. Dovede nahradit chybějící kousky papíru, vybere ty nejvhodnější materiály a barvy, aby odpovídaly době vydání, a poradí si i s historickými vazbami.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej