Mytí oken nepatří zrovna k oblíbeným domácím pracím. Připravili jsme pro vás proto několik jednoduchých tipů, které vám ušetří čas i námahu.
Aby vaše okna zářila čistotou, musíte si pořídit správné přípravky (ideálně alkoholové) a kvalitní pomůcky, nejlépe z prodejen přípravků pro profesionální úklid. Skvělé jsou také ty, které obsahují čpavek. Sice moc nevoní, ale dobře myjí, protože čpavek výborně odmašťuje.
Důležitá je příprava
Pro mytí oken zvolte vhodné počasí. Silné slunce ani mráz mytí neprospějí. Přípravky na mytí oken nejsou v mrazu účinné a při vysokých teplotách se zase rychle vypařují. Nejdřív vykliďte parapety a okolí oken. Sundejte záclony a závěsy a dejte je prát.
Připravte si schůdky nebo stoličku, kbelík s vodou, mikrovláknovou utěrku nebo houbičku, rozmývák (to je takový chlupatý váleček), papírové kuchyňské ubrousky a přípravek na mytí oken.
Začněte rámy
Přípravek nastříkejte na houbičku nebo na složenou mikrovláknovou utěrku a pečlivě všechny rámy otřete. Můžete použít i vodu se saponátem, určitě se ale vyhněte pískovým čističům kvůli možnému poškrábání.
Na bílé plastové rámy je jednou za několik let potřeba použít speciální chemický čistič, který jim navrátí bělost.
Nepodceňujte žaluzie
Jako druhé přijdou na řadu žaluzie. Pokud byste umyli nejdříve okna, mohla by vás nemile překvapit tekoucí špína ze žaluzií.
Jestli vás mokré mytí žaluzií neláká, můžete zvolit i suché čištění speciálním kartáčem ve tvaru větších pinzet, který stírá prach najednou ze dvou nebo více lamel.
Ocet je do salátů a noviny na čtení
Než začnete s mytím, rozmyslete si, zda chcete ztrácet čas s tradičním postupem, kdy mytí saponátem nebo octovou vodou následuje zdlouhavé leštění starými novinami, nebo dokonce použitými silonkami.
Snadnější a rychlejší bude chopit se speciálních přípravků, které myjí a leští zároveň. V žádném případě ale nepoužívejte přípravek na mytí nádobí.
Ulpí na skle a vytvoří na něm duhové stopy a lepkavý film, na který se následně lepí nečistoty. Takže umyto máte sice rychle, ale stejně rychle se okno zase zašpiní.
Mycí přípravek na okna nastříkejte přímo na rozmývák nebo houbičku, naneste na okno a krouživými pohyby pořádně napěňte.
Stěrka? Určitě ano
Stěrka má sice hlavně své místo zejména máte-li hodně znečištěná okna, nebo na jaře, kdy jsou okna pokryta silnou vrstvou pylu, ale používejte ji vždycky.
Obzvlášť ty, které mají nádobku na zachytávání vody vám ušetří manévrování, aby špinavá voda nestékala na čistou zeď pod oknem.
Umyté a setřené okno krásně doleštíte speciální mikrovláknovou utěrkou na skla nebo můžete použít speciální přípravek ve spreji, který se snadno nanáší a zabezpečí dokonalý lesk vaším oknům.
Co dřív?
Vlastníte-li starší šroubovací okna, pak si jistě kladete otázku, zda nejdřív umýt vnitřní nebo vnější stranu oken. My radíme nejprve se věnovat vnější straně.
Kdybyste totiž umyli vnitřek jako první, nemuseli byste si skrz vnější špínu všimnout šmouh a nedoleštěných částí. Dopadlo by to tak, že byste okna uvnitř umyli, zašroubovali a po mytí vnějších stran pak museli znovu rozšroubovat a doleštit.
Po malování nebo přestavbě
Zvláštní opatrnosti je třeba myjete-li okna po malování nebo přestavbě. Na oknech se mohou zachytit zbytky barvy, nebo hrudky stavebních hmot, stěrek apod. Rozhodně na ně nechoďte s drátěnkou nebo škrabkou. Mohli byste okna nebo rámy nenávratně poškrábat. Použijte silný čistič v rozprašovači, který nastříkáte a necháte působit.
Zrcadlo, zrcadlo, kdo je nejkrásnější?
Když už teď víte, jak správně umýt okna, můžete snadno a rychle zvládnout i další skleněné plochy v bytě či domě. Vitrínky, zrcadla, skleněná dvířka skříní.
Stačí jen na ně nastříkat přípravek na mytí oken a hadříkem nebo papírovou kuchyňskou utěrkou rozetřít do sucha a dočista. Speciální přípravky zvládnou také choulostivé povrchy, jako je televizní obrazovka či stereo souprava, doporučuje-li to výrobce.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: Henkel, Clin, Foto: Shutterstock