Éra největšího zájmu o domácké prostředky, schopné nahradit čistící chemii, už pominula. Ukázalo se, že některé spíš práci přidělají, jiné jsou příliš slabé. Co zůstalo, jsou ty opravdu šikovné.
Citron
Kyselina citronová, ať už v čerstvě vymačkané citronové šťávě nebo čistá práškovaná, má schopnosti bělit, neutralizovat pachy, čistit sklo, odmašťovat a rozpouštět vodní kámen. Znáte něco šikovnějšího do kuchyně?
Je stále po ruce a levná, kilogram kyseliny citronové stojí mezi 50 a 90 korunami.
Co vyčistí?
– Citronová šťáva nebo kyselina citronová je výborná na zašlé dřevěné prkénko. Dřevo vybělí a vrátí mu původní dojem čistoty, navíc odstraní pachy, které časem pohltilo. Pro tento účinek je nutné nechat kyselinu citronovou působit aspoň půl hodiny. Pak prkénko vydrhneme kartáčem a vysušíme.
– Citron dodá původní lesk zašlým skleničkám a dalším skleněným plochám. Odstraní usazeniny a sklo se rozzáří. Stačí vytřít, nechat působit a pak opláchnout. Podle potřeby opakujeme.
– Pro odstranění vodního kamene v kávovaru rozpustíme v 1 l vody 2 lžíce kyseliny citronové a nalijeme do nádoby na vodu. Polovinu necháme protéct a pak kávovar vypneme, aby roztok působil aspoň hodinu.
Poté opět zase zapneme, aby protekl zbytek citronové vody. Vylijeme a důkladně propláchneme čistou vodou. Podobně můžeme odvápňovat myčku na nádobí, jen použijeme koncentrovanější roztok, dáme 3 lžíce kyseliny citronové na 1 l vody.
– Čištění mastné trouby si usnadníme odpařováním kyseliny citronové. Prakticky to uděláme tak, že do malé nádoby dáme vodu s vymačkanou citronovou šťávou, popřípadě se 2 lžícemi kyseliny cironové, a vložíme ji do trouby. Zapneme na 10 minut na střední stupeň.
Horké výpary se usazují na mastnotě a pomáhají ji rozpouštět. Až trouba vychladne, vytřeme ji papírovými utěrkami a zbylou mastnotu vyčistíme citronovou šťávou.
Olej
Překvapivě i olejem se dá čistit, protože rozpouští rostlinná barviva. Ta se s oblibou vážou na povrch plastových nádob a vybavení.
Stopy kari nebo mrkve z bílé misky čistící chemií nedostanete, přitom olejem to jde docela dobře, ať už je zbarvení čerstvé, nebo zastaralé. Stačí kápnout na papírovou utěrku a vytírat, dokud zabarvení nezmizí. Teprve pak přijde ke slovu saponát, i když jen k odmaštění od oleje.
Dobře se tak dají udržovat i bílé rukojeti kuchyňských spotřebičců nebo bílé díly robota.
Popel z dřevěného uhlí
Výborně vyčistí všechnu plechovou výbavu, používanou při pečení. Výbornou pomůckou je i při údržbě zahradních grilů, takře popel nevyhazujte, ale po vychladnujtí prosijte a jemnou moučku použijte.
Pro čištění je pak zapotřebí ji trochu zvlčit, aby vznikla hustá kaše. Tou špínu třeme hadrem nebo kartáčem. Kromě grilu popel asi nejvíc využijete na pečící plechy a plechové pánve, jde to s ním lépe než s čistícím práškem nebo mlékem. Navíc nezanechává syntetické aroma.
Špenát
Kuriózní, ale celkem účinná pomůčka při rozpouštění přiškvařené mastnoty. Špenát totiž obsahuje kyselinu šťavelovou a ta dokáže příškvarky jemně změkčovat. K tomuto účelu můžete použít spodní listy nebo další části špenátu, které by jinak skončily v odpadu.
Naklepat, aby pustily šťávu, navhlčit a rozložit na připečenou mastnotu na několik hodin. Kromě špenátu se dá použít také plevelně rostoucí šťavel nebo šťovík, bohaté zdroje kyseliny šťavelové.
Kečup
Zkazil se nebo zplesnivěl? Nevadí, ještě bude dobrý na vyleštění měděného nádobí. Trochu kečupu nabereme papírovou utěrkou a třeme. Kečup dokáže neutralizovat nechtěné tmavé skvrny, takže po vyčištění bude měď zase jasná a lesklá.
Sůl
Dokáže obnovit vzhled rýžových koštat a kartáčů. A je to úplně snadné. Napustíme do kbelíku horkou vodu, aby koště bylo ponořené, a přidáme hrst soli. Necháme stát, než voda vychladne, pak košťata a kartáče vyndáme. Vytřepeme a postavíme štětinami vzhůru.
Po uschnutí budou nejen světlejší, ale také se jim vrátí původní pevnost a tvar.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock