Po internetu se šíří zprávy, že krémy na ochranu proti chladu a mrazu kůži škodí, pokud obsahují vodu. Je to pravda, nebo mýtus? A co tedy za mrazivého počasí používat?
Ochrana kůže proti mrazu nespočívá pouze v mazání před ochodem z domu. Pokud za teplot pod nulou začínáte mít s kůží problémy, pak to může mít vícero důvodů:
– Ochranný krém neodpovídá typu kůže. Suchá potřebuje silnější ochranu než mastná. U té druhé naopak používání velmi mastných krémů nebo aplikace olejových a tukových přípravků může vést k podráždění, zvýšenému maštění a tvorbě pupínků. Takové poškození je zase terén choulostivější vůči mrazu.
– Mastná kůže mívá nejen sklon k ucpávání pórů pod příliš mastným krémem, ale současně může být citlivější i na některé složky, včetně UV filtrů. Při slunečním svitu pak vznikají vyrážky, obdoba letního „Mallorca akné“.
Proto se doporučují spíš lehčí přípravky, vždy je nutné se řídit vlastní zkušeností.
– Při výrazném podráždění kůže chladem jsou krémy a pleťové oleje jen částečnou pomocí, jde o alergickou reakci a jako taková vyžaduje léčbu antihistaminiky, pouhá kosmetika s ní nic nezmůže. Jak se alergie na chlad projevuje?
Nastupuje velmi rychle při pobytu v mrazivém počasí. Na kůže v nezakrytých částech těla se objeví otok a kopřivka, podobně jako při jiné kontaktní alergii. Mohou se vytvářet prasklinky v kůži.
Kůže obvykle trpí suchostí, neboť mazové žlázy omezují aktivitu už při teplotách blížících se nule. Podle své přirozené kondice je kůže dříve nebo později pokrytá šupinkami, napnutá a má sklon k drobným prasklinám. Ty pak vyvolávají zarudnutí a pocit pálení.
Tomu všemu se dá předejít důslednou hydratací, nejlépe už od podzimu, kdy se začne ochlazovat. Při suchém typu kůže je rozumné doplňovat používání hydratačních krémů na den i noc také hydratačními maskami. Pomáhá i jemný gommage, nejlépe na noc. Čím je kůže vláčnější, tím lépe vzdoruje nepříznivému vlivu chladu a větru.
Čím hydratovat
Poslední dobou je úspěšnou složkou zejména urea, protože má výraznou schopnost udržovat v pokožce vodu. Tu tam samozřejmě potřebujeme i za mrazu, na suché kůži se snáze vytvářejí trhlinky.
Před ureou se sázelo hlavně na glycerin, ten své schopnosti samozřejmě také neztratil, používá se především v přípravcích na ruce. Další účinnou látkou jsou ovocné kyseliny, na obalech označované obvykle AHA, i ty mají schopnost zadržovat vodu v pokožce.
A pak jsou tu samozřejmě kosmetické oleje, i ty nejen promastí, ale některé i hydratují.
A jak je to s vodou?
Voda je přirozeně přítomná jak v kůži, tak i v kosmetických krémech, a to ve stavu, kdy těžko může způsobit namrzání. Důležité je řídit se doporučením výrobce, do jakých podmínek je přípravek vhodný.
Pokud je uvedeno, že jde o krém do chladu a větru, pak by vás ani voda v seznamu ingrediencí neměla odradit. Při výrobě se s olejovou složkou spojuje dvěma způsoby, podle toho vznikají emulze s rozdílnými vlastnostmi:
Emulze oleje ve vodě vytváří lehký hydratační základ, který se dobře vstřebá. Představit si ji lze jako vodu, v níž jsou rovnoměrně rozptýleny droboučké kapénky tuku. Používá se pro pleťové krémy a tělová pro smíšenou i mastnou pleť.
Emulze voda v oleji je pravým opakem, drobounké kapénky vody jsou rozptýleny v oleji. Krémy s tímto základem jsou hutné, hůře se roztírají a pomaleji vstřebávají, ale dobře chrání v nepříznivém zimním počasí.
Trpí i ruce
K vysychání mají mnohem větší sklon, přirozeně se jen málo mastí, navíc je denně ještě vysušujeme mýdlem, šampony při mytí vlasů a čisticími přípravky. Kromě důsledného používání krému na ruce pomáhají zvláčňující a regenerační zábaly.
Výborný je například meruňkový pleťový olej, má srovnatelné vlastnosti jako mandlový, ale je dostupnější. Při akutním popraskání výtečně ulevuje a hojí sprej na sluncem popálenou kůži z lékárny.