Je hezké, když si schováváte staré či nepotřebné věci, že se jednou můžou hodit. Jenže aby se to stalo, je potřeba ještě druhý krok. Oživit je, dát jim novou funkci a obvykle jim také dopřát zkrášlovací kúru novým nátěrem.
Proměnit nepotřebné v potřebné a vysloužilé ve znovu sloužící je jednodušší, než se může zdát. Takové úpravy mnohdy zvládnete bez řemeslníka i bez pomoci partnery, záleží samozřejmě na tom, co si vymyslíte a s čím budete manipulovat.
Základní postup při obnovování nátěru:
Starý nábytek je nejprve nutné rozšroubovat co možná nejvíce na jednotlivé díly. Jen tak se dá odstranit starý a nanést nový nátěr, aniž by to bylo ve spojích patrné.
Původní nátěr umyjeme a odmastíme pozůstatky pečujících přípravků. Pak ho obrousíme. Podle tvaru a velikosti se dá použít smirkový papír, na rovné plochy pak elektrická bruska.
Pokud je vrstva staré barvy nebo laku silná, pak bruska nestačí, je nutné použít horkovzdušnou pistoli. Práce s ní je sice nepříliš příjemná, ale jednoduchý, žárem se nátěr změkčí a pak ho oškrábeme špachtlí. Poté povrch opět vybrousíme.
Na očištěném povrchu se mohou objevit vrypy a různá poškození materiálu. Ta vyplníme truhlářským tmelem a po zatvrdnutí vybrousíme dohladka.
Pokud jsou části nábytku už čisté a v pořádku, začněme s nátěry. Jako první přijde na řadu ošetření proti parazitům a houbám, poté základní barva na dřevo.
Necháme zaschnout a pak konečně začneme nanášet vybranou barvu. Podle odstínu a požadovaného efektu ve dvou až třech vrstvách. Po zaschnutí ještě přidáme povrchový interiérový lak kvůli odolnosti.
Chcete inspiraci?
Následující ukázky jsou skutečně díla amatérů, nikoli řemeslníků. Jsou to finalisté druhého ročníku soutěže Barevná hra recy-věcí.
Obývák z pelet: Pečlivou úpravou, broušením a postupným lakováním se hrubé dřevo pelet změnilo k nepoznání. Výsledkem je originální nábytek do obýváku malého bytu v přesně sladěných barvách. Ukázku zaslala Eva Levíčková.
Nejen dům, ale i domeček: Tento je pro brazilskou filu, proto s prvky a barevností brazilské architektury. Domeček nestačilo jen natřít, dostal nové obložení pro vyrovnání stěn a zateplení. Přibyly také dřevěné ozdobné prvky kolem vchodu. Luxusní domeček vytvořil Václav Grossmann.
Pastelkové posezení: Stará nábytková stěna z konce 70. let se skutečně změnila k nepoznání. Autorka proměny Eva Divišovská vhodné díly upravila, zbrousila a natřela. Zadní stěna stolku i židliček je tvořena pastelkami, které vznikly z papírových trubek.
Hroty pastelek jsou sádrové, odlity byly pomocí kornoutků z papíru. Všechny barvy pastelek jsou namíchány z pěti výchozích barev.
Z toaletky hrací skříň: Těžkopádně působící masivní kus nábytku získal bílým nátěrem na lehkosti. Změnil se i tvar, místo zrcadla mají děti k dispozici díl s tabulí, samozřejmě ve výšce, která jim vyhovuje. Autorkou proměny je Jana Pokorná.
Další ukázky ze soutěže najdete na webu Balakryl.cz.
Text: Lenka Korandová, foto: Balakryl.cz