Zbyl vám materiál, ze kterého jste vyráběli třeba vánoční nebo jiné ozdoby, a nevíte, co s ním? Pak pro vás máme inspiraci.
V návodu na krásnou „levitující“ dekoraci třeba do dětského pokoje, nebo i na zastřešený balkon vám ukážeme, jak využít polystyrenové koule a zbytky papíru na decoupage.
Zapojit se může celá rodina a výsledkem společného tvoření bude létající balon dokonce i s pasažérem.
Materiál a pomůcky
akrylová barva
papír na decoupage
lepidlo na decoupage
polystyrenové předměty: koule 12 cm, koule mix, věnec
pohyblivé oči
červený fix nebo tuž
krátkéhřebíčky (napínáčky, špendlíky)
drátek a vlasec na zavěšení
kelímek od jogurtu
dekorační provázek
ovčí vlna (vata, koudel, odstřižené vlasy)
čtvereček tenkého filcu
Časová náročnost: cca 1 hod
Vhodné pro děti od 8 let
Pracovní postup
Vyrobte si z drátku očko a zapíchněte je do polystyrenové koule.Natrhané kousky papíru na decoupage nalepte na polystyrenovou kouli. Můžete použít i různé druhy (zbytky). Na létajícím balonu to vypadá dobře, různobarevné kousky připomínají záplaty.Pokud je kelímek barevný, natřete jej bílou akrylovou barvou, aby pod papírem na decoupage neprosvítal.Jakmile barva na kelímku zaschne, nalepte i na něj papír na decoupage, odlišný od koule.Připravte si materiál na výrobu panáčka (pasažéra). Budete potřebovat polovinu polystyrenového věnce, polystyrenový zvoneček, kouli a špejle.Kouli připevněte na zvoneček pomocí špejle, která bude tvořit osu těla, panáček bude mít možnost pohybovat hlavou. Zbytek částí těla přilepte pomocí tavné pistole.Panáčka ,,oblečte“ do papíru na decoupage a zbytek těla obarvěte akrylovou barvou.Pasažérovi fixem domalujte pusu, nalepte pohyblivé oči a ozdobte mu oblečení. Na hlavu můžete připevnit vlasy z ovčího rouna, pokud ho nemáte, můžete použít obyčejnou vlnu, nebo vatu, prostě ,,co dům dal“.Nastříhejte si tři stejně dlouhé provázky, provlečte je očkem na vrcholu „balonu“ a na bocích ukotvěte hřebíčky či připínáčky nebo špendlíky.Do kelímku vytvořte 6 otvorů. Můžete použít děrovačku, pokud ji nemáte, stačí nahřát jehlu nad plamenem, lehce stěnu propíchne a kelímek nepopraská. Pak do něj vložte kousek polystyrenu (nebo plastelínu) a do něj zapíchněte špejli, na kterou napíchnete balon, provázky budete mít možnost lépe napnout a souměrně přivázat ke kelímkuZ tenkého filcu vystřihněte čtvereček, který protkněte provázkem, pak stačí zatáhnout a vznikne váček – zátěž na balon. Do váčku můžete dát třeba pár bonbónů.Odstraňte (zlomte) špejli, do „koše“ posaďte panáčka a balon zavěste na vlasec.
Polystyrenové koule jsou různých rozměrů, najděte k nim odpovídající kelímek a vyrobte více balonů, bude to vypadat vtipně a vy můžete vyrobit balony celé rodině, děti třeba celé třídě.
Návod autorky Kateřiny Kopecké Balíčkové jsme převzali z blogu Davony www.tvorive-projekty.cz.
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít?
Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni.
Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie.
Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit.
Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení.
Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.