Každá pohádková čarodějnice ji má na nose, nikdo ale nechceme, aby kdekoli hyzdily nás. Řeč je o bradavicích, sice nezhoubných, zato velmi nevzhledných výrůstcích na kůži.
Některé dovedou svého hostitele potrápit na dlouhé měsíce, jiné zmizí i bez léčby. U nás bradavicemi trpí desetina celkové populace, nejčastěji děti a dospívající.
Odkud se berou
Bradavice způsobuje virus – lidský HPV papilomavir, který infikuje kůži. Nejčastěji se vyskytují na rukou, nohou a v oblasti genitálu. Virus je vysoce nakažlivý, přenáší se dotekem.
Do podkoží může proniknout při drobných poraněních, např. máme-li ekzém, nebo vodou rozmáčenou kůži. Příznivé podmínky pro vznik bradavic také vytváří pokožka dlouhodobě vystavená potu.
Zákeřnost bradavic spočívá v tom, že je člověk může přenášet, aniž by sám nějaké měl. Inkubační doba je individuální – řádově týdny a měsíce, ale třeba i roky.
Rizikové faktory K bradavicím jsou náchylnější jedinci se sníženou imunitou nebo pacienti po transplantacích.
Mezi obvyklá místa přenosu patří koupaliště, veřejné sprchy a jiná vlhká místa, ale i prostory, kde se střídají různé bosé nohy, tedy šatny nebo koberce.
Jak vypadají
Nejčastěji se setkáváme s bradavicemi pravými. Vyskytují se obvykle na rukou, kolenou a loktech. Nejprve vypadají jako hrbolkovité útvary o velikosti špendlíkové hlavičky.
Ty se dále zvětšují, jsou na povrchu drsné, a když jsou vyvinuté, vzhledem připomínají květák. Na ploskách nohou se zase objevují tzv. plantární bradavice. Díky naší tělesné hmotnosti se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, takže při chůzi většinou bolí.
K obvyklým druhům také patří ploché bradavice. Jsou to malé (cca 3 mm v průměru) lehce vyvýšené útvary. Vyskytují se hlavně u dětí a mladistvých na spáncích, bradě nebo na tvářích.
Čím se projevují
Vznik bradavic většinou žádný závažný příznak nedoprovází. Vlastně jde jen o kosmetickou chybu. Bolestivé mohou být, když se vyskytují kolem nehtového lůžka a zarůstají pod nehet, nebo jsou-li na chodidlech. Některé trochu svědí.
Některé typy bradavic v oblasti genitálu mohou souviset s nádorem děložního čípku.
Co na ně platí
Existují dva druhy léčby bradavic – pod lékařským dohledem nebo samoléčbou. Hlavním cílem léčby je vždy udržet pacienta co nejdéle bez bradavic.
U LÉKAŘE
* Kryoterapie
Není to nic jiného než zmrazení kapalným dusíkem. Aplikuje se každé 2–3 týdny. Za několik dní se na zmrazeném místě vytvoří puchýř, s nímž bradavice sama odpadne.
* Chirurgicky
Zákrok se provádí většinou v místní narkóze. Jinak se bradavice mohou odstranit ambulantně buď laserem, nebo seškrábnutím ostrou lžičkou.
* Injekčně
Příslušný lék se aplikuje jehlou přímo do bradavice. Používá se hlavně při výskytu útvarů na nohou.
* Krémem, gelem
Některé krémy se aplikují 2x denně zejména na obličej, jiné jsou např. určené na genitální bradavice, kde ničí viry prostřednictvím aktivace imunitního systému těla. Jaké masti máte používat, určí lékař.
SAMOLÉČBA
* V lidové medicíně je populární česnek, šťáva z cibule, citronu. Hodně oblíbený je vlaštovičník. Prýštícím mlékem z čerstvě utržené rostliny se bradavice opakovaně potírají. Ale pozor! Vlaštovičník nepožívejte, je jedovatý!
Pozor také na vymačkávání, vykousávání, řezání – podobné zásahy mohou mít za důsledek jen další roznesení bradavic do ještě nenakažené tkáně.
* Homeopatie spoléhá na místní aplikaci výtažků túje.
* Nejbezpečnější jsou vhodné volně prodejné léky a přípravky na bradavice, které seženete v lékárně a s jejichž výběrem vám poradí lékárník.
Rada Paní domu: Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob boje s bradavicemi, pamatujte, že pokud nebudete úplně vyléčení, měli byste se vyhýbat veřejným prostorům, abyste zákeřný virus dále neroznášeli.
Foto: Shutterstock